Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Suya Zam Vicdansızlıktır”

“Suya Zam Vicdansızlıktır”
 • 13.07.2020

MASKİ’nin mesken yapılarda suya yüzde 20 oranında zam yapılacağını açıklamasını eleştiren CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, alınan zam kararını vicdansızlık olarak niteledi. Kiraz, “Büyükşehir Belediyesi pandemi sürecinde vatandaşa, katkı sunacağına, mağduriyetleri giderip,  indirim yapacağına, meskenlerde, afaki yüzde 20 zam yapacağını açıklıyor. Bu zor süreçten geçtiğimiz dönemde yüzde 20 gibi bir zam yapmak vicdansızlıktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il Başkanı Enver Kiraz, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü’nün (MASKİ) mesken yapılarda suya yüzde 20 oranında zam yapılacağını açıklamasıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde vatandaşın zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Kiraz, şu dönemde suya yüzde 20 zam yapmanın, vicdanı olmadığını belirterek, alınan zam kararının geri çekilmesi talebinde bulundu.

“Vatandaş Zaten Atık Su Bedelinden Şikayetçi”

Pandemi dolayısıyla zor bir süreçten geçtiğimizi anımsatan Kiraz,  bu süreçte genel ve yerel yönetimlerin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.  Yerel yönetimlerin, vatandaşın yükünü azaltması gerektiğini vurgulayan Kiraz, “Şu dönemde bütün vatandaşlarımız ciddi bir sıkıntı yaşıyorlar.  Malatya’da bir deprem yaşadık. Depremle birlikte Malatya ekonomisi,  ciddi bir şekilde alt üst oldu.  Geldiğimiz pandemi sürecinde Covid (19) da 4 aydır, bütün dünyada olduğu gibi Malatya’da da mücadele ediyoruz. Bütün vatandaşlarımızın hak kayıpları, mağduriyetleri var. Bu hak kayıpları ve mağdur durumları mutlaka yerel yöneticiler tarafından desteklenmesi ve katkı sunulması gerekiyor. Görüyoruz ki, Malatya Büyükşehir Belediyesi aslında bu katkıları sunacağına, mağduriyetleri gidereceğine bir çok belediyenin yaptığı gibi suyu belli bir süre ücretsiz yapacağına, ya da indirimle yapacağına, meskenlerde, bu aydan geçerli olmak üzere afaki yüzde 20 zam yapacağını açıklıyor. Zaten Malatya’da vatandaş su faturasından şikayetçi.  Atık su bedeli adı altında ciddi bir para alınıyor. Malatya’nın suyu, herkes biliyor, gerçekten cazibeyle gelen, gider, masraf yapılmayan, direk vatandaşa ulaşan, direk tüketime ulaşan bir su. Belediye zaten ciddi bir para kazanıyor. Para kazanırken,  birde yeni dönemde bu zor süreçten geçtiğimiz dönemde yüzde 20 gibi bir zam yapmak vicdansızlıktır” dedi.

“Ellerini Vicdanlarına Koysunlar”

‘Herkes, bu zor günlerde mutlaka elini önce vicdanına koymalıdır’ diyen Kiraz, “Elbette ki belediyelerin, hizmet için gelirlere ihtiyaç var, bunu kabul ediyoruz. Ama bu zor süreçlere atlatabilmemiz için hepimizin bir bütçesi belediyeye geliyor. Hepimize düşen bir bütçe var. Bunun yanında temizlik, çevre, reklam vergisi ödüyoruz. Tüm bunlar belediyelerin gelirleri. Ayriyeten, belediyenin ciddi şirketleri var. Bu şirketlerde Malatya’ya katkı ve istihdam sağlamakla mükellef. Sonuçta, bir kişinin şahsi şirkete değil. Bu şirketlerin karını da Malatya’ya kullanmak zorunda.  Tüm bunları topladığımızda zaten belediyelerin ciddi bir geliri var. Şu dönemde suya yüzde 20 zam yapmak,  vicdanı değil. Dolayısıyla zam kararının düşünülüp geri çekilmesi gerekiyor.  Ayrıca sıkıntı çeken esnaftan bu süreçte, temizlik, çevre, reklam vergisi alınmaması gerekiyor. Çünkü esnafın bunu ödeyecek gücü yok. Birçok esnaf açıldı ama iş yok.  Yerel yönetimlerin bunu düşünmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Rakamlar Arasında Uçurum Var”

Kiraz, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili de, “Suya yapılacak yüzde 20 zammı değerlendirdiğimizde, açıklanan enflasyon rakamının ne kadar geçersiz olduğu, gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış oldu. Çünkü açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımız zaman, halkın manavda, bakkalda, her yerde karşılaştığı rakamlarla;  açıklanan enflasyon rakamları arasında uçurum var. Dolayısıyla vatandaşı, açıklanan enflasyon rakamlarına güveni kalmamış.  Kimse inanmıyor. Niye inanmıyor. Alışverişe gittiğinde cebinden çok daha fazla para çıkıyor. Hesaplayacaksanız, enflasyonu vatandaşın cebinden çıkanla parayla hesaplayın. Çarpık bir durum olmasının sebebi şu; hepimizin tükettiği, çay, şeker, pirinç gibi ürünlere yüzde 40 zam geliyor.  Ama hiç kimsenin tüketmediği, yaz günü hiç kimse hırka, mont almıyor. Dolayısıyla fiyatı artan ile fiyatı azalanı aynı kefeye koyup, ikiye böldüğümüzde rakam düşük çıkıyor. Ama gerçek enflasyona gıda ile vatandaşın günlük ihtiyacı ile ölçülür” ifadesini kullandı.

Bülten

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hesan dedi ki:

  Maskide tüm işler çok düzenli, sadece fatura yüksek

 2. Murat dedi ki:

  Beğenmediğiniz ve CHP zihniyeti cediğiniz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Ankara İstanbul halkına aylık belli miktar suyu bedava verirken çok doğru yoldasınız devam edin.

 3. Kilicci dedi ki:

  Dünyanın, masraf yapılmadan kendı cazibesi ile şebekeye şu bağlanan 2 ilinde birisi olan, birisi Italya da Roma, biriside malatya mız olan yerde suyun en ucuz olması gerekirken, maalesef belediye yetkililerimizin yüzünden Turkiyede en pahalı suyunu kullanıyoruz, allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapsın, elbet bu günlerde geçer, bir daha belediyeyi rüyalarında görürler ancak

 4. Murat dedi ki:

  Enflasyon %11 ise siz bu milletle kafa mı buluyorsunuz, yoksa TUIK size gerçek ralamları mı yolluyor?

 5. Ekonomist dedi ki:

  Enver bey, sizin belediye meclisinde grubunuz yokmu ki “suya zam vicdansızlık” diyorsunuz anlayamadım, sanki biraz medyaya oynamışsınız.

  1. Black dedi ki:

   Sen iyi misin . Orda çoğunluk kimde. Biraz zeka lütfen.

 6. Bostanbaşı dedi ki:

  Doğru yönetin. Gereksiz masraf ve liyakatsizlikleri ortadan kaldırın. Zama gerek kalmaz inanınki.. otomotik olarak bir sürü tasarruf etmiş olursunuz… su temel ihtiyaçtır ve parası olsun olmasın herkesin ulaşması lazım. Zorlaştırmayın kolaylaştırinki Allah yardım ede bizlere…. vesselam

 7. Bostanbaşı dedi ki:

  Biraz vicdan sayın yöneticiler. Zam yapiyosunuz ama millette ödeyecek güç kaldı mı? Sizi millet seçti ise millete göre hareket edin. Bir yerlerdeki para eksikliğini vatandaşın sırtına yüklemeyin.

 8. Alper dedi ki:

  Köyde oturuyorum, atığımız foseptik e gidiyor. Neredeyse su parası kadar atık su bedeli ödüyorum, yani bütün köy ödüyoruz. Selahattin başkandan önce de böyleydi.

 9. hasan balcı dedi ki:

  dünyanın en zahmetsiz şebekelerinden birine sahibiz ne elektriği gündüzbeyden su dikine aşağı geliyor belki çok az bir masrafı vardır.

 10. Mustafa dedi ki:

  Ayasofya İbadete açılmışken kimse sesini çıkarmaz mı deniliyor acaba ??

  1. İbrahim dedi ki:

   Yeni Malatyaspor’a para lazımdır.

 11. Serdar dedi ki:

  2000 li yıllarda hatırlıyorum faturalar çok düşük olduğundan bir çok kişi bir kaç aylık faturalarını biriktirip yatırırlardı. Şimdi elektrik faturasını geçti (zamdan önceki hali bile) Yüzde 20 zam yapılması uygun değil. Ya resmi enflasyona göre zam yapılmalı, yada gerçek enflasyona göre zam yapılacaksa çalışanların maaş zammı da gerçek enflasyona göre olmalı.

 12. Ahmet Yalvaç dedi ki:

  Yani El İnsaf indirim yapacağınız yerde size ne oluyor

 13. hasan dedi ki:

  Bile bile kâr amaçlı olarak suya zam yapanlar hele ki bu dönemde, gerçi yirmi ila yirm üç yıl bu belediye için çalışanları kapı önüne koyup ve yerine kendi adamlarını koyan artı artık bu hizmet yerinin zarar ettiğini beyan eden belediye başkanından ne beklenir.

 14. Hakkı dedi ki:

  Malatya belediyesi 60-70 milyon lira parayı araç parkına gömdü,simdi de bunun bedelini halka ödetmek için çok cüzi masrafı olan suyun ve asansör kontrol bedelinin sırtından ,bir diger anlatımla mazlumun sırtından bu haksız düzeni devam ettirmek istiyor.Siz zam yapmadan önce bedava dağıtılan ekmek ve gıda yardımına bir kafa yorun.Artik deniz bitti, kara göründü.

 15. Gündüzbeyli dedi ki:

  Bizim binayı müteahhit tamamlamadığından inşaat tarifesinden kullanıyoruz. Müteahhit ve belediyeyi inşaat tarifesi sebebiyle şikayet etmedik yer bırakmadım. Ancak bu işi bir türlü çözemedim. Belediye aynı müteahhite malatyanın bir çok noktasında inşaat izni vermiş bu şahıs aynen işine devam ediyor. Sonuçta vatandaş suçlu. Her ay 160 TL den aşağı su faturası ödemiyorum. Bu konuda bana yardım edebilecek veya yol gösterebilecek kişilerin desteğine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

 16. Genç Bakış dedi ki:

  Büyükşehirler arasında en uygun suyu kullanıyoruz, bir çok arkadaş suyun bedava olduğunu söylüyor.Arkadaşlar eyvallah Suyu yaradan Allah’ımız var , evet bedava veriyor bize 🙂 ama bu su evlerinize bedava gelmiyor gelemiyor.Bir çok masrafı var.
  1) Elektrik
  2) yeni şebekeler
  3) şebeke arızaları
  Liste uzar gider.

  1. İnsan dedi ki:

   Doğru maliyet hesaplaması ile yazsınlar amma velakin bu işten kar etmesinler bu hizmet kar götürmez amme hizmetidir

  2. serdar dedi ki:

   Tabi ki işletme gideri var. Su bedava olsun diyen yok makul olsun diyoruz.

  3. Yeter be dedi ki:

   Sözde yorum atan genç bakışlı insancık tuzun kuru anlaşılan…Resmen soygun bu başka birşey değil…yok şu masrafı yok bu masrafı diye sıralamışsında asgarî ücretlinin de maaşı ve giderlerini hesapla bakalım ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi suyun üzerinde inşa edilmiş memleket nasıl oluyorda en pahalı suyu içebiliyor… Bize hizmet geliyormuş sözde ne hizmeti ALLAH aşkına kendi memleketimizde gariban yardım alamazken kendi hemşehrim kirasını ödeyemezken birde sürekli gelen su zammı yiyin ağalar yiyin bunun birde mizan terazisi var..Haram olsun kuruşum sizin cebinize giriyorsa…

 17. Malatyali dedi ki:

  Doğalgaz 2000 km de geliyor metre küp vurduğunda 1.75 su 10 km de masrafsız geliyor doğalgaz dan ucuz selattin başkan gelsin diyenler görün kimse fakiri düşünmüyor geldiğinde kiralık araçları iptal etti calisanlarin ilk önce mesailerini iptal etti şimdi maskide belediyede kiralık araç yokmu 110 tane yeni araç aldı kim bunu ödüyor sen ben Asansör muayene ücretini 457 tl etiler yıllık her binada alıyorlar ne masrafı var 457 tl lik 2 mühendis geliyor 1 saat kontrol ediyor eksik çıkartıyor araç muayene gibi

 18. Memet dedi ki:

  Yazik gunah su memlekinde yaşiyoruz sözde kullanim bedelimden çok vergi ve atik su bedeli ödüyoruz şimdide zam yaptiniz….

 19. Abdulkadir dedi ki:

  Yapsınlar vakti geldimi sokak sokak Ev Ev gezerlerken oy için koyun olan susar oyunu verir. Uyumayanlar gereken soruları sorar oyunu ona göre düşünür öyle verir kime verecekse. Yapsınlar bu bize az bile yüzde 50 yapsınlar daha iyi olur daha çabuk bizi bize yeteriz derler.

 20. Huzur dedi ki:

  Biz bize yeteriz…

 21. Malatya dedi ki:

  Sudan ucuz diye diye aha suda pahalandı suyu kompleks se soktunuz oda zamlandı

  1. Enesss dedi ki:

   Kardeşim suyu az kullanın siz de.. bence daha fazla zam yapılmalı hem israfın da önüne geçmiş oluruz yapılan zamlar yerindedir kimse elestirmesin boş boş

   1. Doğru söylemiş dedi ki:

    Doğru herşeye zam yapılırsa israfın önüne geçilir tasarruf yapar zenginleşiriz almanyada bizi kıskanır .

    1. Enesss dedi ki:

     Aynen kıskanıyor zaten herkesler bizi ama ironi var benim yorumda

 22. Murat dedi ki:

  Fatura geldi 10 gun koydeydik 70 lira fatura el insaf yeter insanlari sömürdüğünüz yaziktir gunahtir kul hakkidir

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."