Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

..Ve Yargı 428 Yıllık Caminin Yıkımına ‘Dur’ Dedi

Gündem

18-11-2020 tarihinde yayınlandı.

..Ve Yargı 428 Yıllık Caminin Yıkımına ‘Dur’ Dedi

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

‘VATANDAŞ SORUMLULUĞU İLE DAVA AÇTIM..” Malatya İkinci İdare Mahkemesi, Battalgazi Belediyesi’nin talebi üzerine yıkımına başlanan 428 yıllık tarihi Miralay Şah Ali Bey Camii’nin yıkımına dair iş ve işlemler hakkında, “Yürütmenin durdurulması” kararı verdi.

Malatyahaber.com ve Yeni Malatya Gazetesi’nde söz konusu caminin yıkımına ilişkin haberleri okuyan ve yıkımın hem hukuka aykırılık hem de Malatya’nın tarihi-kültürel miras bakımından yoksullaştırılmasının yaratacağı telafisi imkânsız zararları önlemek amacıyla harekete geçen Malatya Barosu avukatlarından Kevser Kazan (aşağıdaki fotoğrafta), Malatya 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açtı ve yıkımın durdurulmasına yönelik karar alınmasını talep etti.

Avukat Kevser Kazan’ın başvurusunu görüşmek üzere 12 Kasım 2020 tarihinde toplanan Malatya 2. İdare Mahkemesi, işlemin uygulanması halinde, dava konusu uyuşmazlığın hukuki durumunun etkisi tükenecek nitelikte bulunduğundan, yürütmenin durdurulması istemini kabul ederek, dava konusu işlemin (Cami’nin yıkımı) yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yıkıma dair iş ve işlemlere ait dosya istendi

Mahkeme, ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan dava konusu işlemin hukuki ve fiili tesis gerekçelerinin sorulmasına ve Cami’nin yıkım işlemi ile işleme dayanarak teşkil edilen tüm bilgi ve belgelerin onaylı suretinin yer aldığı işlem dosyasının istenmesine karar verdi.

avukat kevserkazanKÇevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne “Deprem sonrası inceleme yaptınız mı?” diye sorulacak

Malatya İdare Mahkemesi, 24 Ocak depreminin üzerinden 10 ay geçtikten sonra, depremde hasara aldığı gerekçesiyle yıkımına başlanan Miralay Şah Ali Bey Camii için, deprem sonrası hasar tespit çalışması yapılıp yapılmadığının da sorgulanmasına karar verdi.

Mahkeme bu amaçla, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden, 24 Ocak 2020 depremi sonrasında dava konusu Cami’de hasar tespiti yapılıp yapılmadığının sorulmasına, hasar tespitine dair bir inceleme yapılmış ise tüm bilgi ve belgelerin birer suretinin istenmesine de karar verdi.

Savunma ve cevap için 30 gün süre verdi

Mahkeme davalı idareye (Kültür ve Turizm Bakanlığı), savunma ve ara kararı için 30 gün süre verdi ve cevap verilmemesi ve savunma yapılmaması durumunda, mevcut belge ve bilgilerle esastan karar verilebileceğini ihtaren bildirdi.

Avukat Kevser Kazan “Vatandaş sorumluluğu ile dava açtım”

Halkın kullandığı adıyla Alacakapı Camii, Camiyi inşa eden vakfın adlandırmasıyla Miralay Şah Ali Bey Camii’nin yıkımının hukuka aykırı olduğu ve Malatya’nın tarih ve kültürel mirasının yok edilmesinin, şehrin kültürel ve tarihsel dokusunu yok edeceği gerekçesiyle, Malatya 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, “Cami’nin yıkımının durdurulması” yönünde karar alınmasını talep eden Avukat Kevser Kazan, davayı bir vatandaş sorumluluğu ile açtığını söyledi.

Malatya İdare Mahkemesi’nin verdiği karara ilişkin olarak Yeni Malatya Gazetesi Muhabirin ’ne konuşan Avukat Kevser Kazan, “Gazetenizde ve malatyahaber.com’da Cami yıkımına dair  bu haberi görünce bir vatandaş olarak, tarihi ve kültürel mirasımızın korunması gerektiği duygusuyla hareket ederek dava açtım. Açtığım bu davada Malatya İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkemenin bu kararı vermesinden, Malatya adına sevinçliyim” dedi.

“Yıkmak yapılacak olan son işlemdir”

Tarihi ve kültürel yapıların zamandan ve olaylardan etkilenerek hasar görmesinin doğal olduğunu vurgulayan Avukat Kevser Kazan, “Tarihi eserlerimiz çeşitli doğa olaylarından etkilenerek muhakkak hasar görecektir, ama öncelikli olan kültürümüzü ve tarihimizi ayakta tutmak için koruyucu ve önleyici tedbirler almak gerekir restore etmek gibi. Yıkmak yapılacak olan son işlemdir” dedi.

Avukat Kevser Kazan, cami yıkımına yönelik iş ve işlemlerinin hukuki süreçlerini sonun kadar takip edeceğini söyledi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

alacakapimescidi miralaysahalibeycamisi

alacakapimescit1

alacakapimescit2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
28 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yılmaz

Avukat Hanıma çok teşekkür ederiz.Duyarlılığından dolayı gurur duydum.Rantcılar ve Betoncular tarihimize göz dikmişler.

Vehbi

“Ağaç baltaya demiş ki: Ben senin beni kestiğine değil, sapının benden olmasına üzülüyorum..”

mlx

seni bilmeme ama ben 40 senelik olduğuna şahidim,eskimalatyanın en eski camilerinden biri diyebiliriz.sen adıyamanlıysan bilmezsin.eski ziraat bankası şimdiki diş polikliniğinin arkasındaki mezarlıkta yatan rahmetli dedem ve birçoğunun da cenaze namazı o camide kılınmıştır.senin mazin yoksa,mazin olan camiye bak.ülkede adalet hukuk ve düzen olmadığından devlet kurumlarıda tesir altında kararlar alabiliyor canım.sen işine bak hadi canım

Osman

Hepimiz 40 yıllık olduğuna şahidiz ama her 40 yıllık binada tarihi eser olmuyor. Öyle olsa türkiyenin yarısı tarihi eser olurdu. Adıyamanlı değilim. Doğma büyüme eskimalatyalıyım. Slogan vari adalet, hukuk, düzen edebiyatı yapmayıp senin dediğin gibi işime bakacağım. Yarın, öbür gün görürüz bakalım yıkılacak mı? yıkılmayacak mı?

Enes

Evet 428 yıllık olarak kalan minaresiymiş. Uüzrysel bir araştırma yapıldığında şu bilgi var. “Cami Derneği tarafından, 1998 yılında betonarme ilaveler yapılınca büyük oranda tarihi özelliğini kaybetmiştir”
Yani büyük kısmı betonarme olmuş. Ulucami gibi restore değil imha edilmiş.

Osman

İlker bey
Yorumunuz için teşekkür ederiz. Orada yaşayan biri olarak sorayım. Camiyi bu yorum yapanlardan hiç biri görmemiştir.
Minaresinden başka tarihi neresi varmış ? Varsa biz niye görmüyoruz ?

Hazeyn

Güzel kardeşim anlamadığın işler hakkında yorum yapmadan önce basit bir araştırma yap istersen. Mesela Prof. Dr. Bekir ESKICI hocanın doktora tezine bakarsan caminin ne zaman yapıldığını görür ve anlarsın. Prof. Dr. Oluş ARIK hocanın yayınlarına bakabilirsin. Prof. Dr. Ismail AYTAC hocanın yayınlarına bakabilirsin. Bak sana bu kadar yol. Yok hala inanmıyorsan da bildiğini oku ne diyeyim. Ama bu kültürel miraslar parayla pulla öyle siyasi tanidiklarla, belediye reisleriyle kazanılmıyor. Haberin olsun.

polat

Avukat hanıma duyarlılığı ve takibi için teşekkür ederim.

mlx

Avukat hanıma çok teşekkürler.umarız villacı başkan,camiyi yıkmak yerine kullanılmasa bile belki müzeye dönüştürmeyi düşünür.battalgazide malumunuz özellikle alacakapı mh.birçok eski kerpiç ev depremde yıkıldı.bu evler malatyanın son kerpiç evleri.git gide azalıyor.sayın osman başkan gidip yıldıztepe de dağa yatırım yapacağına bu evleri yeniden yapsa,yada tadilat olsa,çok daha güzel olur.

Osman

428 yıllık camiymiş. Yok canım. Ayasoyfadanda eskidir. Minaresinden başka tarihi biryeri yok. O kadar eski olsa vakıflar müdürlüğü 1 çivi bile çaktırmaz. Nasıl izin vermişler yıkıma.

Has Malatyalı

Hem malatyahaber’e hem de pırıl pırıl avukat kızımıza teşekkürler ama merak ettim, olayın aslı astarı nedir? Tarihi eser niteliği olan, anıtsal niteliği olan yerler yıkılamaz kolay kolay. Restore edilebilir veya çeşitli binalar aslına uygun tekrar yapılabilir. Vakıflar Müdürlüğü bu olayda var mıdır, varsa neresindedir? Muhalif bir belediye yapsa ulusal basında çarşaf çarşaf kınanacak bu olayın iç yüzü halka açıklanmalıdır. O bina, burada 450 yıl önce Müslüman Türkler yaşıyordu ve cami yapıyorlardı anlatısının kanlı canlı örneği ve de o günlerin tanığıdır. Yerle bir edilip yerine park mı yapılacaktı yoksa minaresi bırakılıp binası aslına uygun mu yapılacaktı?

Danismend

Eskiden Berlin’de hakimler var denirdi Şimdi Malatya dada Avukat hanım var diyoruz.”farkındaliginiz ve mesuliyet suurunuz için”” Dua ve teşekkür”

Hazeyn

Bende bir vatandaş olarak avukat hanıma çok çok teşekkür ederim. Böyle duyarlı avukatlarımızın çoğalması temennisiyle inşallah yapılan yanlıştan dönülür ve cami aslı haliyle restore edilerek turizme kazandırılır.

Ali

Malatya adına teşekkürler Avukat Hanım.

ERDAL YETKİNLER

bu camiyi yıkmaya tenezul eden eller kırılsın, teşekkür ederim avukat hanım. çocukluğumun camisi.

Cem yildi

Böyle avukatların cogalmasi lazım hatta hakim savcı yapılmalıdır

Murat

Sayın Avukat Kevser KAZAN; yapmış olduğunuz bu hareket hem bu dünyada hem de ahirette mükafatlandırılacak bir olaydır. Olaydır çünkü Malatya’da 1000 civarında avukat içerisinden sizin gibi genç bir avukatın dava açması çok ama çok manidardır. Her şey para değildir. Maddi değerlerimizin yanında manevi değerlerimiz de mevcuttur. Bu değerlerimizi korumada yapmış olduğunuz incelik ise ileride sadece Malatya geneli için değil ülke çapında büyük bir avukat olacağınızın sinyalini vermiştir. Tebrikler…VeSSelam…

MUSTAFA

Buradan şu ifadeyi mi çıkarmak gerekiyor;
Mesela eski belediye binasının, askeri hastanenin yıkımını engellemek içinde yargıya mı gitmek gerekiyordu?
Yargı karar verene kadar yıkım engellenebilirmiydi?
Sorular sorular?
Her şey için de yargıya mı başvurmak gerekiyor?

Danismend

Eskiden Berlin’de hakimler var denirdi .Şimdi Malatya dada Avukat hanım var diyoruz . Avukat hanım “farkındalığınız” icin “Dua”ve teşekkür.

MUSTAFA

O ifade “Ankarada hakimler var” şeklinde olmasın.

Malatyalı Dr.

Aferin…. tebrikler Avukat hanım. Yıkmak İçin bir amele bir de kazma yeter de yapmak İçin bir Sinan gerekir der büyüklerimiz. Yıkmayı alışkanlık haline getiren yaşadıkları mekanı ruhsuz, geleneksiz, anısız bırakankara inşallah hukuk dur der. Beton tüketimini artırdıkları kadar et ve süt tüketimini artırma başarısı gösterseler ayaklarının altını öpeceğiz… Bağımsız haber yapan basın mensubu arkadaşlar bir tebrik de size. Siz olmazsanız dinlemez yıkarlar…

Mehmet

Helal olsun kardeş.Allah razı olsun

hasan balcı

yıkmışlar zaten geriye ne kalmış minareden başka.

TAS

Ne yani tarihi cami hasar aldı diye yıkılır mı? Yeni Cami de hasar aldı, yıkıldı mı? Tamir ve güçlendirme diye birşey var.

BERK

helal olsun avkat hnm ,yoksa burayıda villa yapardı

fikret

tam villa yapılacak yer zaten 🙂 allah aşkına eleştiri yapacaksanızda bilgi sahibi olduğunuz konularda yapın boş boş yorum yapmayın

ilker

ya herkes bi bilmediği yerle alakalı dava açıyor yeri bilmeden boş olarak savunuyorlar evet orası eski bir cami olabilir ama zamanla eklentilerle hiç bir tarihi konumu kalmamış ve depreminde aldığı etkiyle kullanılmaz hale gelmiş bu alanın 100 mt ilerisinde bu caminin en az 10 katı büyüklükte bu alana yakışır bir cami yapılıyor ve alanda bulunan belediye hizmet binasıda yıkılarak kervansarayın önü açılarak kaderine terk edilmiş durumda buluanan meydan büyütülerek güzel ferah ve insanların rahatlıkla gelip aşileleri ile oturacakları cay içebilecekleri bir park alanı olarak düzenlenecektir.

İsa

Villa yapmarlarmıydı bilmem ama kesin hemen yerine bi beton dökerlerdi:)

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 38 25 6 7 86 41 45 81
Fenerbahçe 38 24 7 7 69 38 31 79
Galatasaray 38 24 6 8 73 34 39 78
Trabzonspor 38 18 13 7 47 35 12 67
Hatayspor 38 17 9 12 61 51 10 60
Sivasspor 38 14 17 7 50 41 9 59
Alanyaspor 38 16 9 13 55 42 13 57
Gaziantep FK 38 14 13 11 54 46 8 55
Fatih Karagümrük 38 14 12 12 57 50 7 54
Göztepe 38 13 12 13 55 52 3 51
Konyaspor 38 12 12 14 48 47 1 48
Çaykur Rizespor 38 11 12 15 48 63 -15 45
Yeni Malatyaspor 38 10 14 14 47 49 -2 44
Başakşehir FK 38 11 11 16 41 55 -14 44
Kasımpaşa 38 11 10 17 43 54 -11 43
Antalyaspor 39 9 16 14 41 55 -14 43
Kayserispor 38 9 13 16 34 50 -16 40
MKE Ankaragücü 38 10 8 20 45 61 -16 38
BB Erzurumspor 39 9 10 20 41 66 -25 37
Gençlerbirliği 38 9 8 21 38 71 -33 35
Denizlispor 38 6 10 22 36 68 -32 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...