Miram

Final

Fuat


Serdar doktor

Lab


Malatya Haber -

“Yatırım Hamlelerine Yenilerini Ekliyoruz”

“Yatırım Hamlelerine Yenilerini Ekliyoruz”
 • 25.10.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu, kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektörün Malatya’da yaptığı toplu konut, okul, lojman gibi çeşitli yatırım, tesis ve hizmetlerler düzenlenen tören ile hizmete açtı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yolumuzu kesmeye çalışanlara inat, her gün yeni bir projenin açılış sevincini yaşıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya AKP 7. Olağan Kongresi’nden sonra toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan’ın yanı sıra törene Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, AKP Genel Başkan yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya, Mahir Ünal, Cevdet Yılmaz, AKP Malatya milletvekilleri Öznur çalık, Bülent Tüfenkci, Hakan Kahtalı, Ahmet Çakır, MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, çevre il ve ilçelerden belediye başkanları, milletvekilleri, AKP İl Başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı ve kısıtlı sayıda vatandaşlar katıldı.

“Çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor”

Saat 16.30’da başlayan törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan birer konuşma yaptılar.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü binasının yanında düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentte devam eden onlarca projelerinin olduğunu, Malatya‘nın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, bölgenin istihdamına, üretimine, turizmine katkıda bulunmak için projeleri bir an önce bitirmek için canla başla çalıştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 18 yıldır Türkiye’nin her bir noktasında başlamış olan büyük yatırım hamlesinin artarak devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki günlerde bitirmeyi planladığımız çok önemli projelerimiz var. Onların açılışlarıyla tekrar Malatya‘yla birlikte olacağız. Önemli projelerden bir tanesi olan dünya için de örnek projelerden bir tanesi Kömürhan Köprüsü ve Tohma Köprüsü’nü inşallah aralık ayında açmak için bütün ekibimizle burada olacağız.” dedi.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise 2020’nin zorluklarla geçen bir yıl olduğunu, 24 Ocak’ta önce Sivrice ardından Pütürge’de meydana gelen depremlerle sarsıldıklarını ifade etti.

Vali Baruş, şöyle konuştu:

“Depremin hemen ardından afetten etkilenen ilçeleri ziyaret ederek sorunlarımızı yerinde dinlediniz. Bizlere cesaret ve güç bahşettiniz. Afetten etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını süratle sarılmasını sağladınız. Talimatlarınızla afetzede vatandaşlarımızın kalıcı konutlarına kavuşturulması için TOKİ tarafından yürütülen çalışmalar hem ilçe merkezlerinde hem de kırsal alanda hızlı bir şekilde sürmektedir. Bugün itibarıyla Kale ve Pütürge ilçe merkezlerimizde inşa edilen konutlar afetzede vatandaşlarımıza teslim aşamasına gelmiştir. Diğer ilçelerimizde ve mahallerimizde yapımı devam eden konutların en kısa zamanda tamamlanarak vatandaşlarımıza teslim edilmesi için çalışıyoruz.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı yolda Malatya‘ya hizmet destanları yazmaya devam edeceklerini belirtti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, hizmet ve yatırımların katlanarak devam edeceğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bize açmış olduğu yolda Malatya’mızda hizmet destanları yazmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrardan Dar-ül Rıfat’a ve seçkin insanların yaşadığı diyara hoş geldiniz diyorum. Güneşin altın yumurtası olarak tarif ettiğimiz altın kayısının diyarına hoş geldiniz diyorum. Himmetli zatların yaşadığı diyara hoş geldiniz diyorum. Kendilerini Malatya’mızda ağırlamaktan misafir etmekten Malatya halkı adına büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. En derin saygılarımı sunuyorum. Onun bizlere göstermiş olduğu 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarında bir nefer olarak çalışacağımızı belirtiyorum. Yatırımlarımız ve projelerimiz Malatya’ya hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Malatya yine kardeşliğin, dayanışmanın destanını yazıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Malatya halkına teveccühlerinden, ahde vefaları için teşekkür ediyorum. Malatya yine kardeşliğin, dayanışmanın destanını yazıyor. Bugün yatırım hamlelerimize bir yenisini ekliyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyesinin tamamladığı toplam yatırım tutarı 438 milyon lirayı geçen hizmet binalarının, tesislerin, yol, bulvar, meydan ve çevre düzenlemelerinin açılışını da bu vesileyle yapmış bulunuyoruz. Malatya’mıza hayırlı olsun. Lisanslı Depolarımızı hemen faaliyete geçirmek suretiyle Toprak Mahsulleri Ofisimiz bu yıl kayısı alımına başladı. Böylelikle Cumhuriyet tarihinde ilk defa TMO kayısı alımı gerçekleştirdi. Taban fiyatımızı 21 ve 23 lira olarak belirledik. Kayısı üreticisi çiftçimizin bir nevi emeklerini garanti altına aldık. Yine sağlık alanında, sanayi ve toplu konut alanlarında Malatya’mıza yakışan hizmetler ortaya koyduk.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında her alanda en güçlü şekilde girmeyi arzu ediyoruz. Ekonomide savunmada, ticarette, diplomaside olduğu gibi siyasette de ülkemizi hedefleriyle buluşturmak istiyoruz. Gezi olaylarından itibaren ardı ardına yaşadığımız onca saldırıya rağmen 2023 hedefleri bir yol haritası halen önümüzde duruyor. Son 7 yılda içeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız operasyonlar, işimizi zorlaştırmış olsa bile hedeflere ulaşma irademizi asla yok edemedi. Bilakis, önümüze çıkan her engel ile üstesinden geldiğimiz her badire ile kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Bizi hedeflerimizden vazgeçirmek isteyenlere cevabımızı hep yatırımlarla, milletimizin hizmetine sunduğumuz eserlerle veriyoruz. Yolumuzu kesmeye çalışanlara inat, her gün yeni bir projenin açılış sevincini yaşıyoruz” dedi.

“Salgın döneminde yatırım hamlelerine yenilerini ekliyoruz”
Erdoğan, tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınına rağmen Türkiye’nin her tarafında yürütülen yatırım hamlelerinin devam ettiğini belirterek, “Korona virüs salgını nedeniyle dünyanın bir çok ülkesinde ekonomi adeta durma noktasına gelmişken, hamdolsun biz yatırım hamlemize yeni hamleler ekliyoruz. Sadece son 1 ay içerisinden Gaziantep’ten Hatay’a, Konya’dan mersine kadar ülkemizin dört bir yanında, barajların, fabrikaların, hastanelerin, sağlık ve üretim tesislerin, yolların, tünellerin açılışlarını gerçekleştirdik. Türkiye’ye terörle, şiddetle, şantajla dize getirmeye çalışanlara cevabımızı bugün de Malatya’dan veriyoruz. Bu gün bir kez daha durmak yok, yola devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, tek bir toplu açılış töreni ile toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımının Malatya halkı ile buluşturulduğunu belirterek, “Eğitimde 8 ilçemizde inşası tamamlanan okullar ile lojmanları, Sağlık’ta Arguvan ilçemizde inşa edilen, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi, acil sağlık istasyonu ile Kuluncak ilçe entegre hastanesini insanımızın hizmetine sunuyoruz. Sanayi ve teknolojide Yeşilyurt TSE Araç kontrol merkezini, enerjide 380 kilowatlık Keban-Şal2 Özel Bölge güçlendirmesinin açılışını yapıyoruz. Gençlik ve Spor’da ilçelerimizdeki futbol sahalarının, gençlik merkezlerini, olimpik kapalı yüzme havuzu ve öğrenci yurtlarını devreye alıyoruz. İnönünü Üniversitesi’ne ait 217 yataklı İnönü Onkoloji Hastanemizi, Turgut Özal Üniversitemizi attığımız bu Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı toplam yatırım tutarı, 438 milyon TL’yi geçen hizmet binalarının, tesislerin, yol, bulvar, meydan ve çevre düzenlemelerinin açılışlarını da bu vesileyle yapmış oluyoruz. Ayrıca Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerinin tamamladığı muhtelif alt yapı, üst yapı projelerinin, güvenlik birimlerimize ait hizmet binalarının, özel sektörümüze ait farklı alanlardaki üretim tesislerinin resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz. Açılışını yaptığımız 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin kayısı üreticileri ile tüccarlarına, nakliye, depo kirası ve vergi alanlarında ciddi avantajlar getireceğine inanıyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteği ile toplam yatırım tutarı 13 milyon euro’yu geçen ikinci bir depoyu da 2021 yılının ikinci yarısında şehrimize kazandırmayı ümit ediyoruz. Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60’ından fazlasını yapan Malatya’yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz. Kayısı üreticilerine olan desteğimiz sadece depolama tesisleri ile sınırlı değildir. Ülkemizin marka ürünlerinden olan kuru kayısının dünya pazarında gerçek değerinden işlem görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kayısı üreticilerinin verdiği emeğin karşılığını alması ana önceliğimizdir. 2020senesinde bu doğrultuda devrim niteliğinde bir adım attık. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kuru kayısıyı toprak mahsulleri ofisimizin alımlarına dahil ettik. Önümüzdeki dönemde bu adımları devam ettirerek, üreticilerimizi korumayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz aktif fay hattında”
Erdoğan, Türkiye’de yaklaşık 1 asırdır meydana gelen depremlerde onbinlerce kişinin öldüğünü hatırlatarak, “Ülkemiz coğrafi bakımdan depremlerin sık yaşandığı aktif fay hatlarının geçtiği bir kuşakta bulunuyor. Son bir asırda yaşadığımız büyük depremler, bu acı gerçeği sık sık hatırlatıyor. Türkiye on binlerce insanın hayatına mal olan bu gerçeğe rağmen depreme hazırlık konusunda uzun yıllar yeterince tedbir almamıştır. Özellikle köyden şehre yaşanan düzensiz göç ile beraber, çarpık yapılaşma, başta İstanbul gibi büyük şehirler olmak üzere bir çok şehrimizin kronik sorunlarından biri olmuştur. Ülkemizin diğer kronik meseleleri ile birlikte depreme karşı dayanıklı konutlar inşa etmeyi de önceliklerimiz arasına aldık. Depremlerden çıkardığımız dersler ışığında, şehirlerin imarından, binaların inşa standartlarına kadar tarihi önemde değişiklikler yaptık. TOKİ vasıtasıyla 81 ilin tamamında, kentsel dönüşüm projleeri başlattık. Bazı meslek odalarının ideolojik direnişine rağmen Türkiye’ye sağlam, güvenilir, sağlıklı, depreme dayanıklı bir şehirleşme modelini kazandırdık. Elbette on yılların ihmalinin kısa sürede telafi edilemeyeceğini biliyoruz. Birikmiş sorunların bir anda yok olup, bitmeyeceğinin de farkındayız. Ancak depremle karşılaştığımızda, mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaktan başka çaremiz bulunmuyor. Bu amaçla her açıdan güvenli evlerin ekonomik gücü yerinde insanlarımız yanında 83 milyonun her bir ferdi için hayata geçirmek önem arzediyor. Bu gün açılışını yaptığımız en önemli yatırımız, toki’nin inşaatını bitirdiği deprem konutlarıdır” diye konuştu.

446 kişiye konutu teslim ediliyor
Erdoğan, Pütürge ve Kale ilçelerinde 446 depremzedeye konutlarının teslim edileceğini belirterek, “Malatya ve Elazığ’da meydana gelen depremden sonra insanımızın yaralarını sarmak için hemen çalışmalarımızı başlattık. Pütürge’de 208, Kale’de 238 konut olmak üzere toplam 446 konutu vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İnşası devam eden diğer konutlar tamamlandıkça, hak sahiplerine teslimini peyderpey devam edeceğiz. Depremde kaybettiğimiz canların sızısını aradan geçen süreye rağmen yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Erdoğan, videokonferas yoluyla canlı olarak bağlanarak, Pütürge Deprem Konutları, Kuru Kayısı Lisanslı Depo, Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi Yeşilyurt MYO yerleşkesinin açılışlarını, bu tesislerdeki açılışlarda hazır bulunanlara yaptırdı, daha sonra kendisi de İtfaiye merkezindeki törende kurdele keserek toplu açılışları tamamladı.

İtfaiye Merkezi bahçesine fidan diken Cumhurbaşkanı, buradaki itfaiyecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erdoğan, program sonunda geçtiği Büyükşehir Belediyesine ait park makama girişinde vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Buradan ayrılışında dışarıda bekleyen vatandaşların sevgi gösterileri arasında otobüse binen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla çay dağıttı.

Açılışın ardından, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın İsmetpaşa (Hürriyet) Parkı yanındaki Park Makamı’ndaki yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 19.00’da uçakla Malatya’dan ayrıldı.

AA- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Vatandaşa ney var 5 kg ayçiçek yağı 86 tl olmuş önü anlatımı asgari ücret le nasıl geçebilir anlatildumi varsa yoksa köprü yol insanlar nasıl geçiniyor elektiriğe 1 yılda yüzde 30 zam gelmiş su öyle yarın doğalgaz da gelir fakir fukara nasıl geçinecek piyasaya 1 yılda yüzde 60 zam gelmiş nedense eflasyon 5.4 kimse fakir fukara nasıl geçinecek demiyor

 2. çay getirin dedi ki:

  valla ben reyisin yerinde olsam malatyayı ilçe yaparım. garanti %80 alır. hatta köy yaparsa %90, mahalle olursa %100:)

 3. Doğrucu dedi ki:

  Ah Malatyam ah… Bizde bu kafa olduğu müddetçe daha çok dalga geçerler.

 4. 44 FFM dedi ki:

  YA başkan bir de ismet inönüye bir iki kleine etseydin rahmetle alsaydin iyi olmazmiydi

 5. Malatya 44 dedi ki:

  İnşallah hayırlı olur, emeği geçenlerden Allah razı olsun…

 6. yavuz44 dedi ki:

  Yatırım olacakta yatırım kendilerine olacak vatandaşa değil

 7. Has Malatyalı dedi ki:

  Bugün itibariyle aylık asgari ücret 288 dolara geriledi. 3. dünya ülkeleriyle yarışıyoruz artık. Çin gibi hammadde ve teknoloji zengini ülkelerde düşük kur üretim, istihdam ve ihracat şansı yaratır. Bizim gibi sanayi ve teknolojisi ithalata dayalı ülkelerde düşük kur üretimi ve istihdamı azaltır, ihracat reel gelirleri düşer. Yatırım ne yapıldı ayrı konu ama çok geç kalındı; gemi su almaya başladı ve dolan suları çay bardağıyla boşaltacağımıza sevinmemiz bekleniyor…

 8. Vedat dedi ki:

  Bu devlete bu millete yazık. Her şey ak partilere helal . yahu milletin devletin parası israfa siyasette seçime ve ak partili siyasetçilerin keyfine harcanır oldu. lafa gelincede Hz. Ömer. Hz. Ömer yaşasa bunların hepsini kovardı. Yeter artık çoğumuzn ortak inancı islamiyeti siyasetinize malzeme yapmayın. yeter

 9. 44 malatya dedi ki:

  Butun konusmalar betondan yoldan kopruden
  Vatandasin halini soran yok issizlik cogalmis esnaf emekli isci memur gecim derdinde
  Bunlar havada sudan konusuyorlar

 10. Harun BİNGÖL dedi ki:

  Bu Kongre Karşılama Hediyeler Afişler Masraflar Hangi bütçeyle ve Ne kadar Harcandı dürüstçe açıklama bekler bu millet eğer 3 dört milyon 1 gün için ve belediyeden gittiyse Allah a havale ediyoruz Kul Hakkını Yüce Allah affetmez.

 11. Oğuzhan dedi ki:

  Selahattin başganı birileri uyarmalı. Bizim lügatımızda kayısıya güneşin altın yumurtası denmiyor.

 12. Ali Kaya dedi ki:

  Bu icraatlar yatırım hamleleri değil. Alt yapı isleri ve zaruri bir takım konut ihtiyacı.Belediyecilik.Kolay kredili işler.. Ūlkenin ihtiyaç duyduğu yatırımlar alt yapı yatırımları ile birlikte yürümeli. Duble yol yaptın, köprü vs taptın tamam, bunlar işin temeli. Bravo. Hatta temel yatırımlar abartılı seviyede. Ana afferim.
  Ama ūretim zorda. Bitmiş.
  Misal bir il ile diğer il arasında muhteşem duble yol var ve o yol atıyorum İskenderun limanına çıkıyor. Yani ülke insanı bir malı ürerecek ve limana rahatlıkla sevk edecek ūmmete veya
  gavur alemine satacak
  Ama ortada ne mal var ne üreten var. Bitmiiş . Bırak dünya ile rekabeti, maliyet girdabı perişan etmiş ve global ticarette nakavt olup bitmiş. Sanayi temelli aşırı alt yapı yapılan şehirlerde sanayii yok olmuş. Veya iyi niyetli ūretim merkezlerine olan mali destekler istismar edilmiş . Yüzde yetmiş. Mesela aşırı enerji üreten sektörler oluşmuş ama enerjiyi tüketip katma değer oluşturan dinamikler kaçmış. Enerjide bir atılım rapılmış.Tartışnalı ve aşırı ūretilen enerji nasıl ve kime satılmış perişan edici hir soru.Denetleyecen abi. Hükumet bir çok konuda doğru kararlar da almış. Biliyoruz. Karar almak yetmez ki, takip ve denetim lazım abi ,bir koyup on hatta yůz alacağın üretim mekanizmalı özel ve tüzel veya devlet yatırımlarını takip etmen lazım abi. Yani nereden tutsan elinden kalıyor. Topyekün ciddi sorgulama dönemindeyiz. Zira yerli ve yabancı, içten ve dıştan hesaplara görr batıyoruz gibi değil. Battık …

 13. Pütürgeli dedi ki:

  Maşallah her tarafa yatırım akıyor kendilerine

 14. Ekrem Aybek dedi ki:

  Bir siyasi partinin kongresine devletin uçağı ile gelin !!! Belediyede dahil yapılan bütün masraflar vatandaşın verdiği vergilerden yani vatandaşın cebinden çıksın !!!! Ondan sonra bu ülke !!! Bir kabile devleti değildir deyin ??? Ben yemedim !!! Hiç bir şahısla işim yok !!! Üzüntüm ülkenin düşdüğü durumdur !!

  1. Mustafa dedi ki:

   Ekrem bey diğer siyasi partilere bı sorun kimin uçağı ile gidiyorlar Kimin parasi ile masrafları karşılıyorlar Hazine her sene mecliste grubu bulunan siyasi partilere para veriyor

   1. ekrem aybek dedi ki:

    Mustafa bey biz hazinenin siyasi partilere verdiği paranın hesabını sormuyoruz.? Ben devletin kasasından bir siyasi partinin kongresi için ödenen vatandaşın vergisinin, parasının hesabını soruyorum.????

  2. Mülayim dedi ki:

   Öyle güzel demişsin ki kardeşim bize laf bırakmamışsın. Belediye başkanımız sayın Selahattin Gürkan’ın sözünü ettiği nefer nasıl oluyor. O nefer ne işler yapmış veyahut milletvekillerimizin ne icraatleri var. Öyle ya kömürhan köprüsünden yıllardır geçerim özellikle 2016 dan beri geçerim Malatya – Diyarbakır arası yolda. O köprü 4 yıldır aynı mesafede yolun Bi o tarafı kapanıyor bu tarafı kapanıyor Aralık ayına nasıl yetişecek şimdi sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarla görücez. Şehrin dışından bir çevreyolu yapamadık gitti ışık trafiğine şehirlerarası seyahat eden araçlar da katılıyor ve trafik curcunası oluyor. Son olarak vari aynı saatte oynanan malatyaspor – gençlerbirliği maçına da keşke gidilseydi

  3. berk dedi ki:

   Ah rahmetli hocam ah

 15. Bayb dedi ki:

  Hey gidi Koca Reis,Güzel insan sen bir çınara hayat verirsin fıtık beline rağmen. arkandakilerse bin fidanın emeklerini yok sayıp adaletsiz atamalar yapar yapar ya işte ona yanar bu yürek bizim suçumuz neydi. gurbette okumak, aç kalmak, kendi cebinde ki üç kuruş la gelip sana oy vermek mi..onların ödülü neydi orta öğretimi dahi bitiremeyip de birilerinin eliyle haksîz memurluklar almak mı… Rabbım affetmesin… ‘Sana rızkından veren toprak elbet bir gün gözlerine de dolar’ SEYRANİ.

 16. Dursun dedi ki:

  OSB açılışı yapılan 13 fabrikanın ismini saymak isteyen bakana müdahale ederek o kadar zamanımız yok diyen (bunun için 1 dakika süre yeterdi) AKP genel başkanı diğer açılılarda dakikalarca gereksiz söyleşiler için zaman ayırdı. Bu tavır milyarlarca yatırım yapan 13 yatırımcıya ve orada çalışan işçilere yapılan en büyük haksızlıktır. (reklam olur diyorlarsa onlara şunu hatırlatırım Coca Cola afişleri önünde açılışı gördü bu millet)

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."