Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

“10 Saniye Daha Sürse Malatya’da Çok Büyük Yıkıntılar Olacaktı”

“10 Saniye Daha Sürse Malatya’da Çok Büyük Yıkıntılar Olacaktı”
 • 31.01.2020

“1513’TEN BERİ KIRILMAMIŞ  DAHA TEHLİKELİ BİR FAY VAR”.. Malatya bölgesinin depremselliği ve tehlike ile ilgili sık sık uyarılarda bulunan Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, “40 kilometrelik Sivrice-Doğanyol fayı enerjisini boşalttı. 7 şiddetinde bekleniyordu fakat 6,8 olarak enerjisini boşalttı. Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu arası 1513 yılından beri kırılmamış, enerjisini biriktiren bir fay. Bu fayın kırılması durumu söz konusu. Ne zaman kırılacağını tabi ki Allah biliyor. Şuan ki teknolojiyle bunu bilmemiz mümkün değil. Bu deprem olursa Malatya merkezde 7 büyüklüğünde hissedilecek” dedi. 

“DEPREM 10 SANİYE DAHA SÜRSEYDİ MALATYA MERKEZDE ÇOK BÜYÜK YIKINTILAR OLACAKTI”

Aluçlu, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice İlçesi merkezli olarak meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Malatya İnşaat Mühendisleri Odası olarak depremin etkilediği bölgelere giderek, incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Deprem bölgesinde binalarda yaptıkları incelemelerde özellikle betonarme binalarda çok büyük sorunlar olduğunu aktaran Aluçlu, “Zaten kerpiç yapıların ve ağılların yerle bir olduğunu hayvanların telef olduğunu gördük.  Bu deprem, 10 saniye daha sürseydi Malatya merkezde çok büyük yıkıntılar, hasar alan binalarımız olacaktı. Betonarme binalarımızın birçoğu 2000 yılından önce yapıldığı için bu binalar bu büyüklükteki depremde mutlaka yıkılacaktı. Yüzde 65 mertebede hasar alacaklardı diye düşünüyoruz. Allah’tan çok kısa sürdü.  Süre olarak 22 saniyelik bir süre çok uzun bir süre olmadı” dedi. 

“MALATYA’DA 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE HİSSEDİLDİ.. 6,8 İLE 6 ARASINDA, 23-24 KAT FARK VAR..”

Aluçlu, depremin merkezinin Malatya merkeze 80 kilometre mesafe olmasından kaynaklı Malatya’da 6 büyüklüğünde hissedildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“6,8 ile 6 büyüklüğü arasında yaklaşık 23- 24 kat fark var. Malatya’ya etkisinin az olduğunu ifade etmek istiyorum. İnsanlar evlerine giremiyorlardı, betonarme binalarda büyük hasarlar vardı. Çünkü oradaki yapı stokumuz çok kötü. Oradaki binalarımız mühendislik hizmeti almadan yapılmış, tamamen usta kontrolünde donatıları içerisinde yok denilecek kadar az, beton kaliteleri ve işçilikler son derece kötü. Bu depremde artık insanlar bu binalarda oturamayacaklar. O zaman ne yapmak gerekiyor, bu binaların dönüştürülmesi, insanlara yeni oturacakları binaların yapılması gerekiyor. Bu konuda devletimizin başlattığı bir çalışma var. Umuyorum çok gecikmeden insanları çadırdan kurtarırız diye düşünüyorum.” 

“DAHA TEHLİKELİ BİR FAY VAR, MALATYA YAPI STOKU ÇOK RİSK ALTINDA..”

Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu arasındaki fayın daha tehlikeli olduğunu kaydeden Aluçlu, “Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu arası 1513 yılından beri kırılmamış, enerjisini biriktiren bir fay. Bu fayın da tabi ki kırılması durumu söz konusu. Ne zaman kırılacağını tabi ki Allah biliyor. Şuan ki teknolojiyle bunu bilmemiz mümkün değil. Bu deprem olursa Malatya merkezde 7 büyüklüğünde hissedilecek. İşte o zaman bizim Malatya merkezdeki stoklarımız, 2000 yılından önce yapılmış yapı stokumuz çok risk altında. Devletin başlatmış olduğu bir kentsel dönüşümün bir an önce Malatya’da ve çevre illerde hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gecikilmeden yıkılması gerekenlerin tespit edilip yıkılması, güçlendirilmesi gerekeceklerin de güçlendirilmesi için bir an önce başlaması gerekiyor. Malatya, Elazığ, Adıyaman, bu 3 ilimizde, Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu arasındaki fayın kırılmasıyla binaların çok büyük hasar alacağını biliyoruz. 40 kilometrelik Sivrice-Doğanyol fayı enerjisini boşalttı. 7 şiddetinde bekleniyordu, 6,8 olarak enerjisini boşalttı. Tabii bu oradaki yapı stokunun kötü olmasından kaynaklı can ve mal kayıplarına, hayvanların telef olmasına sebebiyet verdi.  Aslında bu büyüklükte bir deprem,  normalde betonarme binalarımıza zarar vermemesi gerekiyordu. Eğer beton binalar standartlara uygun yapılmış olsaydı betonarme binalarda asla bu yıkımlar olmayacaktı” diye konuştu. 

“MALATYA DEPREMLERDEN SÜREKLİ ETKİLENECEK”

Aluçlu, Malatya’nın sürekli depremlerden etkileneceğini ifade ederek, “Malatya’nın batısında Sürgü’den başlayarak Doğanşehir, Yazıhan, Hekimhan’a kadar, oradan da Tunceli’nin Ovacık fayıyla birleşen bir fayımız var. Bu fay, Malatya’nın bir üçgen içerisinde kaldığını gösteriyor. Kuzey Anadolu Fayı, Doğu Anadolu Fayı ve Malatya Fayının tam ortasında bulunan Malatya, sürekli bu depremden etkilenecek, bu depremler olacak. Bu depremler olmasa zaten dünya patlama noktasına gelecek. Yani Dünya patlar eğer bu enerjiler boşalmasa. Bizim yapmamız gereken tek şey; depreme bilinçli insanlar yetiştirmek ve binalarımızı tasarlarken, depreme dayanıklı olmalarını sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

Bu arada, 6,8’lik Elazığ-Sivrice merkezli depremin yaklaşık 40 saniye süreyle hissedilmesine karşın, bu sürenin yer yüzeyi için söz konusu olduğu, depremin meydana geldiği tabakada bu hareketlenmenin 20-22 saniye sürdüğü daha önce TV’de deprem yorumu yapan uzmanlar tarafından ifade edilmişti.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Sayın aluclu doğru söylüyorsun da bunu duyacak bu ilde yetkili varmı varsa onlara söyleyin benim gibi köylü Mehmet emmin ne yapsın sadece vahim durumu seyrediyoruz Malatya haberden Allah razı olsun buraya yazarak enerjimizi bosaltiyoruz yazarken de bin düşünüp bir yazıyoruz aman kimseyi incitmeyelim hakaretten kodese gitmeyelim diye .

 2. Ay dedi ki:

  Çürük bina yapanlara mutlaka hesap sorulmalı.Hiç kimsenin yanına kar kalmamalı.Parası olan herkes müteahhitlik yapamamalı.

 3. Has Malatyalı dedi ki:

  Bu depremde bile hasar alan yeni binaların müteaahhitleri, yapı denetçileriyle ilgili cezai yaptırım olacak mı? Hükümet müteaahhitlerden bu kadar korkmasın, tamam en büyük müteaahhit iktidar mensupları ama belki utanıp cezai yaptırım yaparlar… Devlet, devlet gibi olsun artık, güçlünün güçsüzü sömürmesine izin vermesin.

  1. Yerelli dedi ki:

   Aynen.

 4. Ali dedi ki:

  Yapılarla ilgili eksiklikler büyük oranda siyasilerin ve müteahhitlerin üzerine yıkılmakta ancak imza yetkisi mühendislerin ve dolayısı ile meslek odalarının; yapıların mühendislerin eseri olduğu gerçeği gözardı ediliyor.

  1. malatyalı dedi ki:

   iktidar gücünü kullanan siyasilerin mühendislere baskı kurması gerçeğini de siz göz ardı ediyorsunuz

 5. Yusuf dedi ki:

  Şahin Bey o kadar haklısınız ki….

 6. Yerelli dedi ki:

  Bazı hırsız ve arsız müteahhitlerin 4×4 lere binip keyif çatıklarını şimdi daha iyi anlıyorum. Evet, Hocam “…oradaki yapı stokumuz çok kötü. …binalarımız mühendislik hizmeti almadan yapılmış, tamamen usta kontrolünde donatıları içerisinde yok denilecek kadar az, beton kaliteleri ve işçilikler son derece kötü…” burası dağ başımı? Devletin hiç denetimi takibi ve imar planı yok mu? Şehir merkezinde daha yeni binalarda bile ağır hasarlı binaları görmekteyiz. Herkes depremi konuşuyor. Deprem öldürmüyor ki! Deprem çürük binaları yıkıyor. Çürük binalarda can ve mal kaybı meydana geliyor. Asıl konuşulması gereken bu çürüklerdir. Bu çürük bunları yapanların konuşulması gerekiyor. Bir bakıyorsun çevresindeki tüm binalar sağlam dimdik ayakta duruyorken çürük bir bina yerle bir olmuş onlarca yüzlerce insan ölmüş. Ülkemizde deprem olmadan da bu çürük binalar durup dururken yıkılıyor. Konya’daki çürük zümrüt apartmanı yıkıldı 93 kişi öldü. Çürük bina yapanlara ve buna göz yumanlara hesap sorulmalıdır. Unutmayalım! işini güzel yapanları Allah sever. Araba devrildikten sonra yol gösteren çok olur.

 7. Tecdeli dedi ki:

  İşte uzmanlar uyarıyor gerçekten Allah esirgedi çok büyük felaketler yaşanabilirdi! Yüzde 60’dan fazla yapı stoğu tehlikeli olan Malatya bu konuda ne yapıyor? Siyasi irade 18 yıldır bu binaları toparlayacağına fiyatları yükselten halkın gün geçtikce alabilmekten uzaklaştığı rant sahaları neden oluşturuyor? Yoksa bu insanlar rant sağlayamadığı için mi kaderini bekliyor? Ne olacak halimiz her tarafımız fay ile çevrili! İşin daha abuk kısmı geçen yıllarda 2. Derece deprem bölgesi ilan edildik! Yahu DAF fayının geçtiği üstüne bide Malatya fayının geçtiği geçmişinde büyük depremler olan bir memleket nasıl 2. Dereceye düşürülür? Yeni bir rant raporumu bu yoksa? Zaten sağlamlığı şüpheli yapılar iyicemi zayıflatılıp yükseltiliyor! Gölcük’ü görmediniz mi Bolu Adapazarı Düzce’yi görmediniz mi? Hangi rant hangi para bir candan daha kıymetli?

 8. Şahin unal dedi ki:

  Boş bir insan boş bir konu olsa onlarca yorum yapılır bir bilim adamı gercekleri bilim ışığında anlatıyor kimsede çıt yok. Hocam bilgileriniz için saolun her zaman dile getirmeniz lazım saygillar…

 9. Salih dedi ki:

  Allah razı olsun çok moral veriyorsunuz, yeter kardeşim, zaten psikolojimiz bozuldu.

  1. Salih dedi ki:

   Gercekler acıdırr toz pembe mi deseydi Malatya nın durumuna

  2. Kamil dedi ki:

   Salih,Hoca 7 şiddetinde olabilir ama Malatya ya hiç bir şey olmuyacak demesini mi Beklerdin?Uyarması kötü mü olmuş?Zaten yaşanan tüm bu sıkıntılar bu millete her zaman yalan yanlış konuşup,iş yapmıyanlar yüzünden çıkmiyor mu?.Herşeyin Iyi hoş olduğunu söyleyip ve birşey olmamış gibi hareket edenlerden kork.Bizim psikolojimizi bunların bozması gerekir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."