Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Malatya’da Misyonumu Tamamladığımı Hissettim”

Manşet

03-12-18 02:32

“Malatya’da Misyonumu Tamamladığımı Hissettim”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı eski Başkanı ve halen İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kirdiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan hemşehrimiz Prof.Dr. Ramazan Özdemir, Star Gazetesi’nin Pazar ilavesinde yayınlanan röportajında, hayatına ve mesleğine dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de cihazla yapılan AFR işlemini de ilk kez uygulamayla yeniden gündeme gelen Prof.Dr. Özdemir’le, gazetenin muhabiri Tuğba Fırat tarafından yapılan ve “Doktorluk insanlık sanatı” başlığıyla yayınlanan röportajın bir bölümü şöyle:

“Kalp yetmezliği tedavisinde pek çok yöntem kullanılıyor. Cerrahi yöntemler içerisinde en yenisi ise Atrial Flow Regulator (AFR). Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve üretimi Türkiye’de yapılan cihazla yapılan AFR işlemini Türkiye’de ilk kez Prof. Dr. Ramazan Özdemir uyguladı. Bu yöntemin mimarı Prof. Dr. Ramazan Özdemir 27 yılda 7’den 70’e Malatya halkının gönlünü kazanmış, başarılı bir kalp uzmanı. Şu anda Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ramazan Özdemir hocamızla hem AFR yöntemini hem kişisel kariyerini, sağlık çalışanlarına şiddeti, gençlerde kalp krizinin nedenlerini konuştuk.

Uzun yıllar Malatya’da görev yaptınız. Halk tarafından çok sevilen bir doktorsunuz. Bu sevginin kaynağı nedir?

Malatya’nın varoş bir mahallesinde büyüdüm. Yazın boyacılık, simitçilik yapar harçlık çıkarır, o harçlıkla da okula devam ederdik. Mahallemizde okuyan, örnek alabileceğimiz fazla kimse yoktu. Bir astsubay vardı, hepimiz onu örnek alıyorduk. En yüksek mertebe oydu bizim için.

5-6 kişi astsubaylık sınavına girdik, tüm sınavları geçtim. Sağlık kuruluna girdim. En son göz muayenesinde renk körlüğünden kaybettim. Astsubaylık hayalim bittiği için çok üzüldüm ama daha sıkı çalışarak tıp fakültesini kazandım. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne geldiğimde Anadolu’dan gelen öğrencilerin yaşadığı zorlukları yaşadım. Şu anki öğrenciler olanaklarından dolayı çok şanslı. Bizim zamanımızda yurtlar yetersizdi, burs imkanları yoktu. Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu’ndan Cerrahpaşa’ya yürüyerek okula giderdim. Sıkı çalışırdım derslerime, ikinci sınıftan itibaren hep acillerde çalıştım. Bu da bana inanılmaz bir saha deneyimi, doktorluk pratikliği kattı. Okul bitti. O dönem Malatya İnönü Üniversitesi yeni kuruluyordu. Rahmetli Turgut Özal yeni bir ekip kuruyordu. Çok ciddi bir vizyon koydu ortaya. “Burası Türkiye’nin Kalp ve Karaciğer Merkezi olacak demişti.” O zamanki en modern hastaneydi Turgut Özal Tıp Merkezi. 3-4 ay sonra TUS’a girdim. Kadın-doğum bölümüne kayıt yaptım. O zamanlar kürtaj serbestti ve doktorlar ciddi paralar kazanıyordu bu işlemden. Bu yüzden kadın doğumdan vazgeçtim. Malatya’da kaldım. Askere gidip, geldiğimde Malatya’da kardiyoloji açılmıştı. Tekrar TUS’a girdim. Malatya Kardiyoloji’ye geçtim. Uzun yıllar burada devam ettim. Tüm kariyerimi İstanbul’da yapabilirdim. Ama annem, babam Malatya’daydı ve sağlık problemleri nedeniyle bana ihtiyaçları vardı. O zaman farkında değildim ama geriye dönüp baktığımda bana bu kadar emek verip beni yetiştiren anne ve babama iyi bakmama Malatya’daki kariyerim vesile oldu.

RAHMETLİ ÖZAL 30 YIL ÖNCE MALATYA’DA ÇOK BÜYÜK VİZYON ORTAYA KOYDU

Rahmetli Turgut Özal Malatya’da Kalp ve Karaciğer Merkezi vizyonunu bize kattı. Karaciğer için yönetimin de desteğiyle bu hayal gerçekleşti ancak bir takım engellerden dolayı kalp için bunu yapamadık. En büyük hayalim Özal’ın misyonunu yerine getirmekti. Onu bir idol olarak görüyordum. Bir ayağım hep İstanbul’daydı zaten. Kardiyoloji Derneği Başkanlığı yaptım. 15 Temmuz’dan sonra değişimler oldu. Malatya’da da misyonumu tamamlamış olduğumu hissettim. Çok başarılı bir ekip yetiştirip bıraktım. 2017 yılında Bezmi Alem’de başladım. Allah böyle güzel bir meslek nasip etmiş, hastalarımın bir Allah razı olsun demesinden daha kıymetli bir şey yok. Malatya’dan sağolsunlar bizleri ağlayarak, dualarla uğurladılar. İşini güzel yaparsan gönüllere giriyorsun.

ramazanhoca1

Türk mühendislerinin tasarladığı ve ürettiği kalp yetmezliğinde kullanılan bir ürünü Türkiye’de AFR işlemiyle uygulayan ilk hekimsiniz. İşlemden biraz bahsedebilir misiniz?

Tübitak destekli Türk mühendislerinden oluşan bir AR-Ge firması kalp yetmezliği yaşayan hastaların hayat standartlarını iyileştiren bir ürün çalıştı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi de bu ürünün uygulama hastanesi. Kalp yetmezliği dediğimiz hastalık kalbin pompa vazifesini tam olarak görememesidir. Dakikada 5 litre kan pompalaması gerekirken 2 litre pompalayıp, kalan 3 litrenin akciğerlerde göllenip ciddi nefes darlığı oluşturması hastanın yaşam standartlarını oldukça düşüren bir durumdur. Bu sonuçları önlemek için ya idrar yoluyla vücuttaki fazla suyun atılması için ilaç tedavisi veya kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılması tedavilerini uyguluyoruz. Kalp yetmezliğinin kesin çözümü kalp naklidir. 60 yaş sonrası hastalar kalp nakli şansını da kaybediyor.

AFR işlemi tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalarda bir nevi klinik bulguları iyileştirmek için kullanılıyor. Kalpteki sağ ve sol kulakçıklar arasında bir delik açmak, daha sonra geliştirilmiş olan cihazı oraya koyma işleminden ibaret. Kalp yetmezliğinde kalbin sol taraftaki basıncı artınca akciğer damarlarının basıncı artıyor ve hastanın akciğerinde ödem oluşuyor ve su doluyor. Su dolmasın, basınç artmasın diye fazla olan kanı soldan alıp sağa aktarıyor bu cihaz.

KALBE TAKILAN CİHAZLARI NİYE BİZ ÜRETMEYELİM?

Şu an 10 hastaya bu cihazı taktık. Klinik çalışmalara devam ediyoruz. Uygulama yapılan hastalar yaşam standartlarının iyileştiğini söylüyorlar. İşlemin hemen sonrası yaptığımız ölçümlerde akciğer damar basıncının düştüğünü net olarak ölçümledik. Eş zamanlı olarak ürün Almanya, Belçika ve Polonya’ya da gönderildi. Mühendislerimizin böyle cihaz üretmesi son derece sevindirici. Doktor-mühendis koordinasyonunu arttırıp tasarımı ve geliştirmesi Türklere ait ürünler üretip dünyaya pazarlamalıyız. ABD’de üretilen bu ürün gibi birçok sağlık cihazını üretecek potansiyelimiz var bizim. Bir ev, bir araba parasına kalbe takılan cihazlar var. Neden onları da biz üretmeyelim?..”

Prof.Dr. Ramazan Özdemir’le yapılan röportajın tamamını, aşağıdaki linkten ulaşarak okuyabilirsiniz:

Prof.Dr.Ramazan Özdemir Röportajı

star.com.tr

Subscribe
Bildir
guest
29 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tamer

Birtane hakkında olumsuz yorum yok dua ları hak ediyor ALLAH Bin kere razı olsun gittikten sonra kıymeti bilinmesi üzüldūğüm…..kendi evladımız a değer vermesini öğrenemedik

Mustafa

Yanlıș bilmiyosam melekbaba mahallesinde dogmus buyumus melekbaba ilkogretim okulu mezunu..zorluklardan bașarı doğmuș..mahallen seninle gurur duyuyor…

ibrahim

Ne mübarek insanmışsıınız Ramazan Abi.Arkandan bir sürü insan dua ve güzel söz söylüyor.Maşallah çok büyük bir servet .Allah işinizi hep kolaylaştırsın daima

HEMŞİRE

YORUMLARI OKUDUM VE HEMEN HEPSİ SİZİ ÖVEN YORUMLAR.HAKLIDA İNSANLAR BENCE DE ÇOK İYİ BİR İNSAN ÖZELLİKLİ BİR AKADEMİSYENSİNİZ AMA MALATYAYI AHMET KIZILAY ALİ BEYTUR MEHMET BİNGÖLE BIRAKTIĞINIZ İÇİNDE BİRAZ KIRGINIZ SAYGILAR SELAMLAR ALLAHA EMANET

Savas

İki değerli hoca ramazan hoca ve sezaİ hoca biri giiti diğeri de gitmez umarım saygilar

Savas

Kaliteli adam saygilar

Bahri ufuk sözeri

Allah’tan sonra hayatımı size borçluyum gonlumuze taht kurmuş malatyamizin kurur kaynağı

Özcan Gökhan

Rabbim sizlerden razı olsun.sizleri seviyor başarılar diliyor sevgi ve dua ile hoscakaliñ.

Gerçek Malatya

“Memleket Emektir” ne demekse bütün bilbortlarda var. Hocam seni Malatyalılar bir başka seviyordu. Bir taziye ye, bir düğüne gittiğinde herkes ayakta karşılıyordu. Bizzat şahidim. Tercih meselesi saygı duyuyoruz.

mehmet

Hocam Malatyalılar olarak sizin duacınızız yalnız birazda kırgınız lütfen geri dönün malatyaya saygılar

Aslan

Tek cümle ALLAH ına gurban hocam vesselam seviliyor ve sayiliyorsun

Nusret ÇİÇEK

Ramazan HOCA sadece Dr.değil insanlığı ve beyefendiliği ile MALATYA yalıların GURURU onunla GURUR DUYUYORUM ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN

hasankara123@gmail.com

Allah razı olsun güzel hocam röportaj cokiyi

Fikret koç

Gerçekten iyi bir doktor Allah kolaylık versin

KORKMAZ

malatya seni çok seviyor. Ramazan hocam.

malatylı

adamsın ramazan özdemir hoçam malatya sana minnettar sana hayran sen övgülerin en güzeline layıksın sen havaya hiç girmedin paraya değil duaya sevgiye talip oldun malatya halkının gönlüne girdin idol oldun insanlığın ne olduğunu gösterdin malatyanın gururu oldun.

TUNCAY

Malatyadaki her iki üniversiteye rektör olabilecek donanımlı ve çalışkan bir insan

ÇİFTÇİ44

İsmet İnönülerin Turgut Özal Ların Şehridir Malatya. ! ! ! Abuzittinlerin Hacı Bacı ların Memleketi değildir…

BAHRİ NOKAY

MALATYA VE MALATYALILAR SENİNLE İFTİHAR EDYOR HOCAM YOLUN,ŞANSIN VE BAHTIN AÇIK OLSUN ALLAH YAR VE YARDIMCINI OLSUN. BEN DE HASTALARINDAN BİRİYİM. FEDAKARLIĞINI UNUTAMAM….
BAHRİ NOKAY

Ramazan ilbegi

Hocam ALLAH RAZI OLSUN malatyalı sizi unutmayacak

Ruşen ucar

Ömrümde bir kez bile yan yana gelmeyen biri olarak kıymetini bu şehir bilemedi.ama siz dışarda yine malatyalı ile hem hal olduğunuzu duyuyorum.ömrünüz uzun olsun..

BÜLENT

siz her zaman malatayalıların kalbindesiniz.

Hakan

Umarım T.Özal tıp merkezi ile olan bağını tamamen koparmaz

Mert MALATYALI

Allah yar ve yardımcınız olsun sayın hocam.

Hakan

Allah işini gücünü rast getirsin biz senden razıyız allah senden razı olsun

Hikmet akyüz

Allah yolunuzulüm açık etsin Ramazan hocam

Zuhal

Inşallah sizi de idol olarak gören çok gençlerimiz olur.Tesekkurler…

Namık

Hemşehrimize yaptığı hizmetlerinden dolayı minnettarız

Kemal

Allah senden razı olsun Ramazan abi. Sen memleketimizin gururusun maşaallah. Allah her daim yardımcın olsun

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 27 19 3 5 59 27 32 60
Galatasaray 28 18 4 6 55 23 32 58
Fenerbahçe 27 17 4 6 49 28 21 55
Trabzonspor 27 15 6 6 34 26 8 51
Hatayspor 28 13 7 8 48 35 13 46
Alanyaspor 27 12 7 8 41 27 14 43
Gaziantep FK 28 11 10 7 40 32 8 43
Fatih Karagümrük 28 11 8 9 43 37 6 41
Göztepe 27 9 9 9 37 32 5 36
Antalyaspor 27 7 14 6 25 30 -5 35
Sivasspor 27 7 13 7 31 32 -1 34
Konyaspor 26 8 8 10 33 31 2 32
Yeni Malatyaspor 28 7 10 11 35 39 -4 31
Kayserispor 27 8 7 12 22 32 -10 31
Kasımpaşa 27 8 5 14 30 43 -13 29
Başakşehir FK 28 7 8 13 30 45 -15 29
Çaykur Rizespor 27 6 10 11 31 44 -13 28
MKE Ankaragücü 27 7 5 15 31 45 -14 26
BB Erzurumspor 27 6 8 13 26 43 -17 26
Denizlispor 27 6 6 15 26 48 -22 24
Gençlerbirliği 27 5 6 16 22 49 -27 21

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...