Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘3 İlçe Başta Olmak Üzere Kayısı Zarar Gördü’

Ekonomi

10-05-2021 tarihinde yayınlandı.

‘3 İlçe Başta Olmak Üzere Kayısı Zarar Gördü’

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

FIRTINA DÖKTÜ VE SOĞUK VURDU.. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hekimhan, Darende ve Kuluncak ilçeleri başta olmak üzere 10 Mayıs gecesi yaşanan şiddetli fırtına ve ardından meydana gelen don felaketinin yemeye kayısı bırakmadığını belirterek, ilçelerin afet kapsamına alınmasını, üretici borçlarının ertelenmesini istedi.

9 Mayısı 10 Mayısa bağlayan gece Malatya’nın pek çok bölgesinde meydana gelen şiddetli fırtına dallardaki kayısının bir kısmının dökülmesine sebep olurken, gecenin ilerleyen saatlerinde Hekimhan, Darende ve Kuluncak ilçelerinde yaşanan don ise kayısının yüzde 80-90’ını imha etti. Akçadağ’ın yüksek bölgelerinde de donun  zarara yol açtığı,pek çok ilçede kayısının yanı sıra ceviz, badem,elma,armut ağaçlarının da büyük zarar gördüğü  belirtiliyor.

Hekimhan, Darende,Kuluncak, Akçadağ İlçesi Ziraat Odası Başkanları ve üreticiler ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,durumun tahmin edilenden çok daha ciddi olduğunu, bölgede bir tabii felaket yaşandığını kaydetti.Hekimhan, Kuluncak ve Darende’de  şubat ve mart aylarında da dondan kaynaklı zararlar oluştuğunu,o dönem kurtulan kayısı ağaçlarının dün geceki olaydan büyük zarar gördüğünü kaydetti.

BAZI BÖLGELERDE ÖNCE FIRTINA SONRA DON FELAKETİ

Hekimhan’ın merkezi, Güzelyurt, Girmana ve Kocaözü’nün bazı bölgeleri hariç geri kalan tüm köylerde, Kuluncak’ta önceki donlardan etkilenmeyen bölgelerin büyük kısmında, Darende’nin önceden zarar gören Tohma kıyıları hariç neredeyse tüm köylerinde, Akçadağ’ın Kürecik,Esenbey, Taşolar ve yüksek bölgelerde büyük kayıplar yaşandığını belirten Ağbaba, “Yaptığımız görüşmelerden ortaya çıkan sonuç bu. Özellikle Hekimhan, Kuluncak ve Darende’de yemeye kayısı kalmamış. Diğer ilçelerimizde de üreticilerden zarar görenler olduğu belirtiliyor. Dün akşam saatlerinde pek çok ilçede şiddetli fırtınanın kayısıları dökmesini de eklersek Malatyalı üreticiler için yine sıkıntılı bir yıl görülüyor” ifadelerini kullandı.

2090 Sayılı Kanununun  “Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar”ı ele aldığını kaydeden CHP’li Ağbaba, “Kanuna göre afet durumunda üreticinin mal varlığının yüzde kırkının kaybolması şart koşulmuş. Ürününün yüzde 70-80 nini de kaybeden üreticinin evi veya traktörü, tarlası varsa afet kapsamına alınmıyor, yardım yapılmıyor. Tarım politikalarındaki çarpıklık burada da karşımıza çıkıyor. Üreticilerin zararlarının karşılığını alabilmesi için afet kanunundaki yüzde 40’lık sınırın değiştirilmesi, şartların yumuşatılması lazım. Eğer bu değişiklik yapılmazsa sadece kağıt üzerinde zarar tespiti yapılır ama üretici zararının karşılığını alamaz.Yasa mutlaka üreticiler lehine düzenlenmelidir. Konuyla ilgili daha önce TBMM’ye verdiğimiz kanun teklifimizi yenileyerek tekrar meclise sunacağız” dedi.

Malatya’daki kayısı üreticilerinin borçlarının faizlerinin silinip ana paranın taksitlendirilerek ertelenmesi gerektiğini kaydeden Veli Ağbaba, “Pandemi döneminde kriz yaşayan üreticilerin bir de tabii afet yükünü kaldıracak gücü kalmadı. En kısa sürede gerekli adımlar atılmalıdır. Malatya ekonomisinin en önemli kaynağı kayısı üreticilerimizin sıkıntılarının çözümü için girişimlerimize devam edeceğiz. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

AKÇADAĞ’DA

Bu arada Akçadağ’da etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle bazı kayısı bahçeleri zarar görürken, çağla döneminde olan bir çok kayısı da döküldü.

İlçe genelinde etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle bir çok kayısı bahçesinde zarar oluştuğunu belirten kayısı üreticisi Garip Canbay özellikle Ören, İkinciler bölgesinde ciddi zararın olduğunu söyledi.

kiraz kayisi“FIRTINA FELAKETİ DE BERABERİNDE GETİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz Akçadağ’a giderek gece yaşanan fırtınadan kayısıları dökülen bahçeleri gezdi. İlçe başkanı Ali Aslan ile beraber incelemelerde bulunan Kiraz “Mayıs ayında yaşanan bu fırtına felaketide beraberinde getirdi.” dedi.

Kiraz açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Malatya uzun yıllar sonra Mayıs ayında ciddi bir felaket yaşadı. Hekimhan, Kuluncak ve Darende ilçeleri dondan etkilenirken Akçadağı’ın yüksek kesimlerine don, alçak ve ova kesimleri fırtına vurmuş. Bu sene de felaket niteliğinde bir afetle karşılaştık ve her yıl bunu tekrarlıyoruz. Bizim dilimizde tüy bitti ama kayısı ile ilgili hiçbir adım atılmıyor. Ziraat odaları başta olmak üzere muhtar ve ilçe başkanları ile de görüştüm ve acilen bu dört ilçe için afet ilan edilmeli, sigorta yaptırılıp yapılmadığına bakılmaksızın çiftçilerin zararları tespit edilip karşılanmalıdır.” Dedi.

Çiftçinin her yıl sıkıntılarının artarak devam ettiğini de vurgulayan Kiraz “Ayrıca çiftçinin sıkıntıları hiçbir dönem bitmiyor. Pandemiden kaynaklı üretimde zorlanan ve problem yaşayan çiftçi ertelenen borç faizleri ile canından bezmiş durumda. Artık çiftçiye öncelik verilmeli ve mağduriyetleri bir an önce giderilmelidir. Bizim bu konudaki önerimiz şudur çiftçinin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borç faizleri silinmeli ve borçları faizsiz ödeyebileceği şekilde yapılandırılmalıdır. Ayrıca tekrar ifade edeyim ki bu dört ilçe için bir zarar tespiti yapılmalı ve bütün bahçe sahiplerinin zararları karşılanmalıdır. Eğer böyle devam ederse bu yıl Malatya ekonomisinin hali duman çünkü Hekimhan’da sadece kayısı ağaçları değil ilçenin geçim kaynağı olan ceviz ağaçlarının da tümü yanmış gözüküyor.” dedi.

Bülten- malatyahaber.com- iha

kayisi hasar1a

kayisi hasar2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak Bülten
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
harun

samimi olunmadığı fotoğraftaki ceviz ağacından belli

Argalı

Akçadağdada don olayı olmamıştır.kiraz yine abartmış malzeme çıkarmı diye…

Murat

Ne demek don olmadı senin sende haberin yok ozaman yorum yapma bari ben üreticiyim 100/80 yandı

DELİDİR

Şu son fotoğrafı biraz geriden çekeydiniz inanırdık ama yüzde biri bile yanmamıştır, minareyi çalmadan kılıfı hazırlıyorlar.

birisi

kalan sağlar bizimdir yemeğe kalmadı reçellik bile yok derler ama neticede nasibi olana kalır

mlx

Yorumlara bakıyorum da boş konuşmayı ve gereksiz konuşmayı ne kadar seven bir toplum olduk.bir siyasi partinin vekili memleketinde gerçekleşen don olayını dile getirmiş.il başkanı ha keza yine aynı şekilde açıklama yapmış.üreticinin malatya çiftçisinin mağdur olmaması için birşeyler yapma gayreti sergiliyor.vay efendim iktidarı suçlamamış,vay efendim iktidara laf etmemiş falan filan.bu memlekette ne zaman kayısı ya birşey olsa hep chp sahip çıkıyor.madem işi siyasallaştırdınız bende söyleyeyim.20 yıllık akp iktidarında hangi birgün kayısıyı don vurduğunda bir akp li vekil çıkıpta devletimiz çiftçinin arkasında sıkıntı yok demiş.sesler yükselecek olay dillenecek,veli ağbaba meclis kürsüsünde olayı anlatacak,ondan sonra sayın erdoğan destek sözü verecek.bu hep böyle olmadımı.kayısı nın sahibi chp mi yoksa akp mi..

MUSTAFA

Üniversiteler, Ziraat fakülteleri kaysının bu tür afetlerden zarar görmemesi veya zarar görmesini önlemek için çalışmalar yapmalıdır.

harun

çok şaşırdım iktidarı suçlamamışlar hatta bu don olayını iktidarın işidir dememişler ilginç ha birde reçellik bile kalmamış ama yinede 20 ton olur

Mustafa

İşte bundan dolayı kaybedeceksin iz.bir zamanlar bizim gibiydiniz ama şimdi kibir abidesi oluverdiniz…

Kim

Hayret Tayyip Erdoğanı suclamamissiniz…Çünkü başınıza taş düşse Cumhurbaşkanını suçlamaniza alistirtiniz herkesi..

Apricot

Yok yahu niye suçlayalım. Verin yetkiyi bu kardeşinize faizle, dolarla, enflasyonla nasıl mücadele edilir görün demişti, bizde yetkiyi verdik. Sizin döviz birikiminiz olduğu için her şey güllük gülistanlık. Paramız pul olmuş, alım gücü düşmüş, işsizlik almış başını gitmiş, evlenecek yaşa gelmiş insanlar evlenemiyor, hepsi Chp’ nin, dış güçlerin oyunudur değil mi. Sözde iktidarınızın hiç bir suçu günahı yoktur. Cumhurbaşkanınız Sn. Tayyip Erdoğanı ve partisini niye suçlayalım.

Ayrıca, Kayısı rekolteside bu sene az olacak gibi, Öznur hanım açıklama yapar, fiyatları nasıl yükselttik diye. Fiyatın yükselmesi rekoltenin az olmasından mı yoksa kayısı için yapılan çalışmalardan mı. Evet, bir kesim var ki herşeyi olumsuz bir şekilde eleştiriyor, ama hak vermek gerekir ki ülke iyi bir şekilde idare edilemiyor maalesef.

Vatandaş 44

Artık devletimizde bu çiftçilerimize afaet desdegi verir ama hiç zannetmiyorum

Bay teke

Yani işçiliği zor, emeği çok. birkaç sofraya ekmek, zeytin, peynir, çökelek, yağ, reçel, çay, şeker, harçlık vs. olacak kayısı, çiftçimize kazanç sağlar umarım. onca emek sonrası bu hale gelmesi benim bağım olmasada üzüyor insanı adama sorsan altına gübresine kadar kendi eliyle doldurmuş ama işte yanmış. Kesip odun etse emek işte emeklerimizin değerini bilip ona göre hareket edersek yaradan bu millete bolluk bereket ihsan eder lakin emek, kadir,kıymet saygı bilmezsek Müslüman bir başımız var ona sahip çıkmazsak kim bilebilir daha kötüye de gidebiliriz o yüzden Aslanlarımıza, kaplanlarımıza ve elif gibi dimdik duran başımıza, İslama, kültürümüze, gençlerimize ve bilhassa imanımıza sahip çıkmak gerekmektedir ki rabbim bolluk versin bereket versin. çünkü bizler pişirdiğimiz aşda, aşı pişiren ateşte, ateşteki odunda, odundaki külde komşusunun da hakkı olduğunu bilen bir milletin torunlarıyız.

ahmet

bankalara borçlar ertelensin..zaten kalan ürün de ancak ufak tefek borçlar kapanır.her şeye %100 zam geldi ..artık yetişemiyorduk … kayısı olur öderiz , biraz feraha çıkarız dedik bu sefer de don vurdu. nasıl geçineceğiz!!

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...