Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Babacan’ın Partisine Malatya’dan AKP’li Kurucu

Babacan’ın Partisine Malatya’dan AKP’li Kurucu
 • 10.03.2020

Yaklaşık 20 yıl AKP’de Başbakanlık ve Genel Başkanlık dahil tepe görevler yaptıktan sonra 2019 yılında istifa ederek kendi partisini kuran Ahmet Davutoğlu’ndan sonra, AKP Hükümetleri’nin ekonomi patronluğunu yapan, bir dönem Dışişleri Bakanlığı ve AB – Türkiye Katılım Müzakereleri’nde Başmüzakereci olarak görev üstlenen Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi’nin kuruluş dilekçesi ve kurucular kurulu listesi dün İçişleri Bakanlığı’na teslim edildi.

Kurucular kurulu listesinden 90 isim bulunurken bu listede arasında Ahmet Davutoğlu’nun partisinde olduğu gibi çok sayıda eski AKP Milletvekili, AKP’li eski belediye başkanlarının yanı sıra AKP’den çeşitli makamlar için birden fazla defa aday olup aday gösterilmeyen isimler de yer alıyor.

Kısa adını “Ve” bağlacını da parti adının bir kelimesi olarak niteleyerek DEVA şeklinde belirleyen Demokrasi ve Atılım Partisi’nin 90 kurucusu arasında Malatya’dan, AKP’den hem belediye başkanlığı hem de milletvekilliği için aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Prof.Dr. İbrahim Gezer de bulunuyor.

Ziraat Mühendisi olan Prof.Dr. Gezer, İnönü Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği sırasında, bir grup arkadaşıyla Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM)’ni kurmuş ve başkanlığını yapmıştı.

AKP’li belediyelerin destekleriyle çalışmalarını yürüten BİLSAM, seçim kampanyaları sırasında açık bir şekilde bazı AKP’li adayları desteklediklerini belirten açıklamalar yapmıştı.

AKP’den 2 defa aday adayı oldu  

Ali Babacan’ın partisinde kurucular kurulu üyesi olduğu açıklanan İbrahim Gezer, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti. AKP’deki şansını bir yıl sonra yeniden deneyen İbrahim Gezer, 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde AKP’den bu defa milletvekili aday adayı oldu; ancak yine AKP listesinde yer alamadı.

İbrahim Gezer, 7 Haziran 2015 seçimlerinde aday gösterilmeyince bir basın toplantısı düzenleyerek, AKP’nin aday belirleme kriterlerini eleştirmişti. Bu toplantıda aday gösterilmediği için üzülüp üzülmediğine yönelik bir soruya, “Sonuçtan elbette üzüntü duyduk, kırıldınız mı derseniz elbet kırıldık, gönül koydunuz mu derseniz elbet gönül koyduk. Etten kemikten yaratılmışız” sözleriyle cevap vermişti.

Söz konusu basın toplantısında, AKP’de aday gösterilmemesine karşın yine de sonuna kadar AKP’nin başarısı için çalışacağını ifade eden İbrahim Gezer, “AK Parti’nin Türkiye için planladığı makro hedeflerine elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Çözüm süreci olsun, Yeni Anayasa çalışmaları olsun, bütün bunlara şahsen ve bir akademisyen İbrahim Gezer olarak bütün desteği vermeye devam edeceğiz.  Sonuna kadar ekibimizle bu yönde bütün çabaları göstereceğiz” şeklinde konuşmuştu.

İbrahim Gezer, milletvekilliği adaylığı nedeniyle istifa ettiğini açıkladığı BİLSAM’ın başına aday gösterilmeyince yeniden geçmiş, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde, BİLSAM olarak, AKP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan’a destek vereceklerini açıklamıştı. Gezer, seçim kampanyası sırasında BİLSAM’ı ziyaret eden AKP Adayı Gürkan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyetini belirttikten sonra, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı içinde kendisini tebrik ederiz. İnşallah şehrimizin önümüzdeki 5 yıllık süresinde yapacağı çalışmalarda ve faaliyetlerde BİLSAM olarak her türlü desteği vereceğimizi şimdiden ifade etmek isteriz” diye konuşmuştu.

BİLSAM’ın Başkan Yardımcısı da Davutoğlu’nun partisinin il başkanı  

AKP’nin 7 Haziran 2015 milletvekili seçimleri için milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecinde, AKP Genel Merkezi’nce düzenlenen temayül yoklamasında oy kullanan BİLSAM’da, uzun yıllar  başkanlık yapan İbrahim Gezer, AKP’den kopan Babacan kanadının kurucular kurulu üyesi olurken, BİLSAM’da bir dönem İbrahim Gezer’in başkanlığını yapan ve Meşale Derneği’ne yakınlığı ile bilinen Mehmet Koç ise yine AKP’den kopan Davutoğlu kanadının kurduğu Gelecek Partisi’nin Malatya İl Başkanlığı görevine atandı.

Böylelikle BİLSAM, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP’den ayrılarak AKP’ye karşı muhalefet yapacak iki yeni partinin de Malatya yöneticilerini bünyesinde çıkaran bir kuruluş kimliği kazanmış oldu.

 “Ahlak ve onur adına çalışan binlerce arkadaşımızın olduğu sivil toplum kuruluşu”

İbrahim Gezer 2014 yılında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylığı sürecinde Meşale Derneği’ni ziyaretinde, bu derneği, “Adalet, onur, özgürlük ve ahlak adına gece gündüz çalışan” bir sivil toplum kuruluşu olarak tanımlamış ve Meşale Derneği’nde binlerce arkadaşa sahip olduklarını ifade etmişti. Gezer, söz konusu ziyaretinde, Meşale Derneği için, “Seçim sürecinde aday adayı arkadaşlar sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerden birini Meşale Derneği’ne gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hasbihal ediyor, şehrimizin sorunlarını konuşuyoruz. Yıllardır şehrimize emeği olan, yıllardır bu toprakları adalet, özgürlük, ahlak ve onur adına maya tutması için gece gündüz çalışan yüzlerce binlerce arkadaşımızın olduğu bir sivil toplum kuruluşu, bu arkadaşlarımızı ziyaret edip görüşlerini almak istedik” ifadelerini kullanmıştı.

BİLSAM kendini “Sivil Toplum Kuruluşu” olarak tanımlıyor  

Çoğunluğu İnönü Üniversitesi’nde sosyal bilimler alanındaki bölümlerde görev yapan öğretim üyelerinin oluşturduğu BİLSAM, kendini “Üçüncü Sektör – Sosyal Sermaye – Sivil Toplum” kavramları ile tarif ediyor.

malatyahaber.com 

ARŞİV FOTO: Eski AKP’li Prof.Dr. İbrahim Gezer (soldan 2.) AKP’de milletvekilliği ve belediye başkanlığı için aday adayı olmuştu. Gezer’in, Bülent Tüfenkci’nin il başkanlığı döneminde aday adaylığı başvurusunu yapmak üzere birlikte AKP’ye gittiği Mehmet Koç da (sağ baştaki) geçtiğimiz günlerde Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nin Malatya İl Başkanlığı görevine getirilmişti. 

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Roberto Carlos dedi ki:

  Bildigimiz akp 2015 yilinda öldü. Allah rahmet eylesin. Suan da akp adini tasiyan parti icin akmhp denebilir. 2002 yilinda demokrasi diyen, baris diyen, insan haklari ve ifade ozgurlugu diyen partinin misyonu ve vizyonu artik deva partisindedir.
  Bu nedenle Sn Gezer, bir aydinin, herseyden once vicdanli bir insanin olmasi gereken yerdedir. Bu nedenle kendisini takdir etmek gerekir.

 2. Yerelli dedi ki:

  Hocam, tebrik eder başarılar dilerim. Çok isabetli bir iş olmuş. Rabbım muvaffak eylesin. Malatya’ya çok daha güzel hizmet vereceğinize inancım tamdır. Şu rantçılardan ve parayı çok sevenlerden bir an önce bizi Malatyayı kurtar İnşallah.

 3. Murat dedi ki:

  Güya objektif habercilik anlayışı içerisinde kalkmış bir stk yı eleştirirken nasıl taraflı olduğunuz çok aşikar. Evet kendini bir çok alanda yetiştirmiş bölgesini çalışmış raporlamış ve insanların saygı duyduğu bir akademisyen görevini yürüten bir hoca vekil aday adaylığını açıklarken Bakanlık yapmış şuanki vekilimiz ve o zamanki Ak parti İl başkanının fotoğraftaki duruşuna ve ifadesi zaten herşeyi anlatmıyormu. bölgeye ülkeye hizmet etmek için siyaci gücün olması gerektiği bir dönemde böyle bir haber ile sizinde bakış açınızın ne olduğu çok belli.İbrahim hocamıza başarılar diliyor saygı duyuyoruz.

 4. Mert dedi ki:

  Ak Parti içerisinden iki yeni Ak Parti çıktı. Çare yeni Ak Parti değildir. Çare yeni söylemdir, yeni umuttur. Kuvvetler ayrılığının benimsendiği güçlü parlamenter sistemdir. Devleti akrabayla değil ortak akılla yönetmeyi, hesap verilebilirliği, şeffaflığı, sağlayacağını vaadedebilen lider başarılı olacaktır

 5. Tr44 dedi ki:

  Malatya ak parti iflas etmiştir malatyadaki başarısızlık
  Yeni partileri dahada güçlendirecek reisi harcıyorlar
  Sadece reislede olmuyor

 6. Salih Beyoğlu dedi ki:

  Sivil toplum kuruluşları özgür ve özgün düşünmek zorundadır. Sivil toplum kuruluşları siyasete etki eden kuruluşlardır. Sivil Toplum kuruluşları üyelerini düşünce olarak baskı altında tutmaz. Sivil toplum kuruluşları baskı kuruluşlarıdır. İnsani değerler savunma, kültür, edebiyat, sağlık, düşünce v.b. görüşlerde bireylerin yetişmesine katkı sağlar. Gazetecilik, haberi kişisel yorumlarla değil evrensel yorumlar ile yorumlamaktır. Bilsam bir düşünce kuruluşudur. Ak partili, MHP’li CHP’li Saadet partili vb partili bireylerin olması gayet normaldir. İbrahim Gezer, ve Mehmet Koç Bilsamda üyeliği var dernek başkanı veya yardımcılığı görevini bırakmışlardır. Şahsım Bilsam üyesi olarak Ak partiye oy veriyorum. Ak Parti’ye oy vermeye devam edeceğim. Bu nedenle kamplaşma ve ayrışmaya gerek yok.

 7. Kenan dedi ki:

  Bunlar kimin eşeğine binerse onun sazını çalıyorlar

 8. mişmiş dedi ki:

  hani bana hani bana demiş…

 9. Turan dedi ki:

  Bilsam bu kadar farklı düşünceye, partiye mensup adamı barındırabiliyorsa helal olsun. Kimse kimsenin aklını cebine koymuyor demektir. Kimsenin arka bahçesi değil demektir. Böyleyse ve ayakta durabiliyorsa tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

 10. Burak dedi ki:

  Aha şelaleciler reisi satmaya başladı. Batan gemiyi ilk terkedenler. Ama bakıyoruz kamu kurumlarındaki meşaleciler hâlâ görevde.

 11. Hacı Hakyemez dedi ki:

  Bu cenahtan olan birçok kişi üniversitede makam mevki sahibi.

 12. Salda dedi ki:

  Yakışır.?

 13. Malatyali dedi ki:

  Ak parti İbrahim hocamı belediye başkan adayı yapsa çok iyi hizmetleri olurdu ama olmadı yolu açık olsun bir takım insanlar görüyorum dün iyi dedikleri ile siyasi kulvarlari ayrılınca o insana söylemedik söz birakmiyorlar evet İbrahim hocama olumsuz bir şey söylemiyorum o Malatya’nın bir değeridir yolu açık olsun.

  1. Vatansever dedi ki:

   Güya cok iyidi sayin Gezer. Her yere atiliyor. Bu adamin görüs problemi var. Kim cagirirsa kosa kosa gidiyor.

 14. Gezgin dedi ki:

  Sayin malatya haber com calisanlari son ongundur neden haberlerinize giremiyorum cikmiyo surekli sikinti

 15. Aziz dedi ki:

  Meşaleci ibrahim gezer ve mehmet koç malatyadan oy alamaz

 16. Metin dedi ki:

  Sizi aday göstermeyerek cok doğru bir iş yaptıklarını göstermiş oldunuz.

 17. ÖZ ELEŞTİRİ dedi ki:

  Bu haberle bu kadar ima’larla nereye varmak istediniz bir netlestirseydiniz daha iyi olurdu.Malatyanin yetistirdigi bir deger mi degil mi stk olarak, firat kalkinma ajansinda baskanlik yaptigi 2 donem olarak , üniversite deki gorevleri olarak.Bir tercih yapmis yeni bir partide gorev almis.Türkiyede buyuk bir beklenti içinde olunan bir olusuma bir tek malatyali olarak kabul edilmesi bile kalitesini gosteriyor.Zaten aktroller yeterince saldirir siz tarafsiz kalin ,kalinki tum malatyalilar sizi takip etmeye devam etsin saygilarimi sunuyorum

 18. malatyalı dedi ki:

  sayfa başlığında yazan haber farklı içerik farklı biraz özen gösterin

 19. ahmet dedi ki:

  Kendileri millete siyasi ahlak dersi verirler, ama grup olarak iki partinin kuruluşunda hemen görev almışlar. Yazı-tura meselesi gibi. Her ikisinde de kazanmayı umuyorlar. Ya para dik durursa. AKP’li akıllı vekiller inönü üniversitesini yönetimini kimlere verdiklerini sanırım şimdi iyi anlamışlardır. Geçmişler ola.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."