Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

”Biz Gidiyoruz, Siz de Gelin..”

Genel

26-12-2015 tarihinde yayınlandı.

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

MARAŞ’TAN MALATYA’YA FERYAT
MÜTAREKE YILLARINDA AYINTAP, MARAŞ VE MALATYA

Celal YALVAÇ Yazıyor

Birinci Cihan Harbi sonrası imzalanan Mondoros Mütarekesi ile Türkiye en karanlık günlerinden birinin içine sürüklenmiştir. Bu mütarekenin yanlış uygulanmasının sebeb olduğu haksız işgaller, Türk Milli Mücadelesi‘nin ana sebeblerinden birisi olmuş, işgal edilen yerlerde yapılan zulüm arşe çıkmıştır. Bu zulme uğrayan şehirlerimizin başında da sonradan Gaziantep ismini alan, Ayıntap şehrimiz gelmektedir.

Bu yazıda Gaziantep, Maraş ve Urfa şehirlerimizin işgal kuvvetlerine karşı yaptıkları şanlı direnişin teferruatına girecek değiliz. Bu, ayrı ve geniş bir yazı konusu olacak kadar muazzam bir olaydır. Şimdilik üzerinde durmak istediğimiz husus, bu mücadele sırasındaki komşu illerimizin dayanışma içine girmeleri ve bu dayanışmadaki Malatya‘mızın göstermiş olduğu, titizlik ve cömertliktir.

Malatya’nın mütareke yılları ile Kurtuluş Savası sırasındaki durumu kalın bir sis perdesi ile örtülmüş görünümündedir. Elimizdeki bazı belgelerin peyderpey okunması, bu sis perdesini yavaş yavaş aralamaya başlamıştır. 7.Kanun-i evvel.336(7 Aralık 1920) tarihinde Maraş Heyet-i Merkeziyesi‘nden Faik imzasıyla Malatya Mutasarrıflığı‘na çekilen tel bir feryadın, şahane bir şekilde ifade edilmiş örneğidir. Emekli öğretmen Araştırmacı-Yazar Hüseyin Çolak bey tarafından okunan ve transkripize edilen telin metni aşağıdadır :

Malatya Mutasarrıflığına,
Ayıntabın sekiz aydan beri bütün islamiyetin imhası siyasetini takip eden Fransızların akur-âne (kudurmuşcasına) hücumuna cehennem esâ(?) top ve mitralyöz bombalarına göğüs geren yiğitlerini metanetle dünyanın mazhar-ı takdiri olan muhadderat (örtülü, namuslu kadınları) malum yavruları hariçle bütün irtibatı kesilmiş olduğu halde son hayatını yaşıyor. Biz bu islâm kardaslarıııızın yalınız olmasına tahammül edemeyerek fevc-a-fevc (bölük bölük/akın akın) evlatlarımızla Ayıntab’a gidiyoruz. Ve beraberce topraklara bilerek feda-ı cana azmettik. Maraş, Ayıntab gibi iki islam, iki evlâd ve karındaşlarını (zı) kaybetmek istemiyorsanız ihzar buyurulduğu gibi aldığımız binbeşyüz fedakâr kardaşları Allah ve Peygamber rızası içün sür’atle bize yetiştiriniz, birlikte savaşalım. Ayıntab’daki müslüman kardaşlarımızı kurtaralım.
7.Kanun-i evvel.36
(7.Aralık.1920) Maraş Heyet-i Merkeziyesi
Faik ”
Yukarda metni verilen tel, gereği için Belediye Riyaseti’ne havele edilmiş ; Meclis-i İdare Azaları, Ayan-ı Belde ve Eşraf huzurunda müzakere ile neticelendirilmiştir.

Malatya Misyonundan Kahta Kuvâ-yi Milliye Kumandanı Hacı Bedir Ağa’nın Birecik (Ş.Urfa’nın kazası) mahreçli 9.11.336 (9.Kasım.1920) tarihli olması muhtemel -Raporumsu- telgrafı elimizdedir. Yer ve mıntıka adlarından dolayı sağlıklı bir şekilde okunması tamamlanamamış olan bu telgrafta, Ayıntab’daki çarpışmalar hakkında bilgi verilmektedir. Çarpışmalar esnasında mitralyöz çavuşu şehit olan ve kendisi de yaralı olarak tedavi için Birecik’de bulunan Hacı Bedir Ağa, bu raporumsu telgrafında bazı olumsuzlukları şikayetimsi bir şekilde dile getirmektedir.

Yine, Harran Bidayet Mahkemesi Sabık Azası‘ndan Rizeli Ali Rıza Efendi‘nin Malatya Mutasarrıflığı’na verdiği 7.Mart.337 (7-Mart.1921) tarihli iki sayfalık dilekçesi oldukça önemlidir. Ayıntab/Antep’den Malatya’ya gelen yüzlerce Antepli Muhacir arasında bulunan Ali Rıza Efendi ‘nin görev talebinde bulunduğu bu dilekçede Ânteb’in Fransızlar tarafından kuşatılması, Antepli’lerin ve komşu il ahalisinin bu kuşatmanın kaldırılması için verdikleri şerefli mücadele veciz bir şekilde anlatılmaktadır. Rize, Hopa ve Gaziantep tarihine ışık tutan bu belge, Malatya’nın Mütareke yılları ile Kurtuluş Savaşı’ndaki durum ve tutumuna da işaret etmekte, büyük bir katkıda bulunmaktadır.

Konu ile ilgili belgeler tamamlandığında Gaziantep Müdafaası, Malatya ve Malatyalı’ların bu müdafaaya yaptıkları yardımlar geniş bir şekilde ortaya konulacaktır.

Ali Rıza Efendi’nin, “.. Ayıntab’dan … beş para ianeye muhtaç olarak başımızdaki çarşafa, arkamızdaki paltoya kadar yok pahasına satmak suretiyle düşe kalka yaya yürüyerek tam elli yedi günde güç hal ile buraya(Malatya’ya) kadar gelebildiğimizi…” demek suretiyle anlatmaya çalıştığı durum, günün vehametîni açıkça ortaya koymakta, Maraş’dan çekilen telgrafın haklılığını ispatlamaktadır.

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...