SON DAKİKA

"Çoban Müzesi Hayata Geçirildi"

PAYLAŞ

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin başlattığı çalışma kapsamında 15 üniversitenin işbirliğiyle toplanan, çobanların kullandığı malzemeler Yeşilyurt Belediyesi tarafından Gedik Tepesi mevkiinde bulunan Gedik Sosyal Tesisi'nde, kurulan 'Çoban Müzesi'nde sergilenmeye başlandığını söyledi.

Akın, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin faaliyet ve çalışmalarının yer aldığı bir dergi çıkarttıklarını kaydederek, "12 yıldır yaptığımız çalışmalarımızı özet olarak dergimizde birleştirerek yetiştiricilerimize, üreticilerimize, kurum ve kuruluşlarımıza dağıtmaya başladık" dedi.

Dergide, yaptıkları faaliyet ve çalışmaların yer aldığını belirten Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, yetiştiricilerimize broşür ve el kitapçıkları dağıttık. Genel anlamda faaliyetlerimizi bir dergide topladık. Bu dergide üreticilerimiz ve yetiştiricilerimizi bilgilendirici yazıların yanı sıra onları ziyaret ettiğimiz çekilen fotoğraflarda yer alıyor. Bu dergiyi okumalarını ve saklamalarını tavsiye ediyoruz. Örneğin, yıllık aşılama sistemi dergide yer alıyor."

Beş yıldır Malatya'da Çoban Müzesi ile ilgili bir çalışma yürüttüklerini anımsatan Akın, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin başlattığı çalışma kapsamında 15 üniversitenin işbirliğiyle toplanan, çobanların kullandığı malzemeler Yeşilyurt Belediyesi tarafından Gedik Tepesi mevkiinde bulunan Gedik Sosyal Tesisi'nde, kurulan 'Çoban Müzesi'nde sergilenmeye başladığını kaydetti.

Akın, Gedik Sosyal Tesisi'nde, kurulan 'Çoban Müzesi'nde kıl çadırından kavala, radyodan çaydanlığa çobanları ilgilendiren bütün eşyaların sergilendiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yeşilyurt Belediyesi, özellikle Çoban Müzesi ile ilgili bizlere ortak olabileceklerini iletmişti. Bir tarafında Yeşilyurt Belediyesi, diğer yanda da Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin logosunun yer aldığı levhayla Gedik Sosyal Tesisi'nde sergileyebileceklerini bildirdiler. Çoban Müzesi, Gedik Tepesi mevkiinde bulunan Gedik Sosyal Tesisi'nde hayata geçirildi. Bizi ziyaret eden yetiştiricilerimiz, üreticilerimiz ve arkadaşlarımızı Yeşilyurt Gedik Sosyal Tesisi'ne bekliyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Yeşilyurt Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Birlik binamızdaki yerimiz kısıtlıydı. 20 metrekarede Çoban Müzemizdeki malzemelerimizi sergiliyorduk ama şuan çobanlarımızı ilgilendiren yaklaşık 200 eşya sergileniyor. Çoban Müzemizi merak eden herkesi edik Tepesi mevkiinde bulunan Gedik Sosyal Tesisi'ne bekliyoruz."

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız