Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Dünya

24-09-2018 tarihinde yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere özel uçak “CAN” ile ABD’nin New York şehrine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, JFK Havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve eşi Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Sinem Kılıç, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve eşi Başak Yalçın ile diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan’a New York ziyaretinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Türk ve İslam âleminin temsilcileriyle buluştu. 

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında özetle şunlara yer verdi;

“Bizim bir fiziki bir de gönül coğrafyamız var”
“Buradaki insanlarımız Türkiye’nin savunduğu ilkeleri burada savundular. Ermeni yalanlarına karşı takdire şayan hizmet harcadılar. Tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Aynı zamanda Türk vatandaşı olmasa bile Türkiye’nin hukukunu savunan kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye’nin çoğu Avrupa ülkelerinde olmak üzere 6 milyona aşkın vatandaşı bulunuyor, Siyasetten sanata spordan kültüre kadar ciddi varlık gösteriyor. Açtıkları işyerleri ile bulundukları ülkelere katkı sağlıyorlar, aynı zamanda Türkiye’nin tanıtılmasına katkı sağlıyorlar. Aziz Sancar gibi insanlığın tekamülüne sağlayan hocalarımız akademisyenlerimiz var. İhanet çukuruna düşmedikleri sürece gururu duyuyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun diasporamıza sahip çıkıyor ve önemini biliyoruz.

Siz yaşadığınız ülkelerde ne kadar güçlü olursanız Türkiye’de o kadar güçlü olur. Sizin sayenizde Türkiye’de mazlumlara o kadar sahip çıkar. Türkiye’nin bir fiziki coğrafyaları birde gönül coğrafyası var. Ülkemizin gönül sınırları fiziki sınırlarının çok çok ötesindedir. Coğrafi bağımız olmasa da Arakanlı Somalili kardeşlerimizin dertleri ile yakından ilgileniyoruz. Şu anda Somali’de bizim büyükelçiliğimiz gibi bir ülkenin büyükelçiliği var mı? Benim diyen ülkeler bile Konteynırlarda büyükelçilik açmış Somali’yi idare etmeye kalkıyorlar. Sizlerle iftihar ediyoruz ve başarılarınızla da guru duyuyoruz. Dünyada mazlumların ve sesiz yığınların sesi olmaya çalışıyoruz. Amerika’daki Müslümanlarda gönül coğrafyamızın içindedir”

“Suriye halkını özgürlük hareketinde yalnız bırakmadık” 
“Burada birçok ülkenin liderlerinin yanı sıra birçok ikili görüşmeler yapacağız. Amerika Müslümanlarının ülkemiz yönelik muhabbetlerinin arttığını görüşüyoruz. Ülkemiz Suriye krizi ve Filistin meselesi başta olmak üzere ümmetin yüreğini sağlayan konularda samimi çalışma içerisindeyiz. 3,5 milyona aşkın Suriyeli mazluma sahip çıktı.. Kapımıza gelen hiçbir kardeşimizi eli kanlı zalimlere teslim etmedik. Dünya 5’den büyük değildir. Çünkü 194 ülkenin içinde olduğu BM’de dünya 5 ülkenin dudaklarına mahkûm edilemez. Daimi üye geçici üye geçici üye diye bir şey olamaz. Dünya’da her kıtadan her inançtan insanlar daimi üyeler içinde olmalı. 2. Dünyaya savaşı sonrasındaki dünya yok. Yenidünya var. Aksi takdirde adaleti tesis etmek mümkün değildir. Suriye sorunu 8 sene sürüyor çözebildiler mi? İsrail verilen kararlara uyuyor mu? Onun için adalet. Suriye halkını hak ve özgürlük hareketinde yalnız bıraktılar. Biz yalnız bırakmadık. 4 bin kilometre karelik alanda huzuru sağladık. Son İdlip krizinde olduğu gibi tek bir insanın burnunun kanaması için çaba sarf ettik ve meyvesini almaya başladık. Afrin’de Elbab’da Cerablus’ta çocuklar artık okula gidiyorlar. İnşallah Fıratın doğusunu da kapsayacak şekilde güvenliği sağlayacağız, bu Suriye’nin canına kast eden çetelere çökene kadar sürecektir”

“İslam ülkelerindeki sorun Müslümanların vahdet eksikliğinden kaynaklanmaktadır” 
“İlk kıblemiz Kudüs’ü devlet terörüne kurban etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. İsrail’in tacizlerine karşı mücadelemizi en üst düzeyde vereceğiz. Huzurlarınızda İslam İşbirliği Teşkilatının başkanı olarak konuşuyorum. Aldığımız kararları uygulamak için tüm çabamızı harcayacağız. Filistin meselesinin onca yıldır çözüme kavuşturulmamasının sebebi nedir. İsrail’in saldırılarından çok Müslümanların vahdet eksikliğinden kaynaklanmaktadır.. 1948’de Filistin ne idi şimdi 2018’de nedir. Bir avuç Filistin toprağı kaldı. Arakan’da Müslümanların katledilmesi İslam dünyasının birlik sağlayamamasından kaynaklanıyor. BM gibi kuruluşların acziyetini kabul ediyoruz. Küresel barıştan ziyade belli güçlerin görüşlerinin korunması için caba sarf ettiklerini biliyoruz. Başkalarını suçlamak yerine önce kendi hatalarımızı önlemeye çalışmalıyız. Allah’ın müminler kardeştir emrine uyarsak sonuç alabiliriz. Renkler ve dil ne olursa olsun birliğimiz çok önemli. Beraberlik ve vahdeti temin etmemiz gerekir. Birlikteliğimiz Allah için sevmek ve tahammül etmekten geçiyor. En iyi tebliğ metodu kuran ve sünnet elbisesini giymektir. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti, 23-26 Eylül tarihlerini kapsayacak.

İSTANBUL’DAKİ AÇIKLAMALARI..

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ziyareti sırasında ABD Başkanı Trump ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine, “Amerika tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından hazırlanan af tasarısı ile ilgili olarak ise, “Konu ile ilgili olarak biz bazı açıklamaları duyduk fakat bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur; af konusu eğer devlete karşı işleniyorsa, devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Ancak bunu affedebilecek merci o şahısların, mağdur insanların ta kendisidir. Biz o yetkiyi almayız. Düşünün bir ailede bir kişinin eşi öldürülmüş, kardeşi öldürülmüş. Öyle veya böyle. Devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz. O yetki ancak o aileye aittir. Bunun dışında parasal suçlar, hırsızlık şu bu. Aynı şekilde affedebilir miyiz. Bu af ile ilgili talebin içeriği A’dan Z’ye arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaparlar, bakılır, atılabilecek adım varsa üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda konuşulanlara bakıldığı zaman bunlar genelde kişileri ilgilendiren bir konu. 164 bin kişi, bunların devletle alakası noktasında böyle devlete karşı işlenmiş bu sayıda bir suç söz konusu değil dediler. Gelsin görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız, ona göre atılabilecek adımlar varsa atarız. Nereye kadar, ne kadarı ayrı bir konu” ifadelerini kullandı.

“Büyük mülteci akınını Türkiye’nin üstlenmesi kolay değil” 
Rusya ile İdlip konusunda varılan mutabakatı da değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Düne kadar Rusya’dan gelen bir heyet bizim burada heyetlerimizle görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerin neticesinde detay çalışmalar üzerinde de duruldu. Bildiğiniz gibi bizim orada bir on maddelik metin ki bunları savunma bakanlarımız imzalamıştı. Bu metin üzerinde çalışmaları arkadaşlarımız detaylandırdılar. Biz orada böyle bir tarih verilmesi söz konusu oldu. Bu ağır silahların cinsleri vesaire bunlar bu arkadaşlarımız yapmış oldukları detay çalışmalarda gizli. En kısa zamanda inşallah en isabetli ne olacaksa bölgenin barışı için bu adımı atacağız. Mutluyuz çünkü 3.5 milyon insanın yaşadığı İdlib’te bütün bu siviller her an burayı nasıl terk edecekler. Terk ettikleri zaman gidecekleri yer neresi. Gidebilecekleri tek yer görünüyor Türkiye. Biz zaten 3.5 milyon insana ev sahipliği yapıyoruz. Şimdi yine böyle bir büyük mülteci akının Türkiye’nin üstlenmesi kolay değil. Onun için böyle bir barışın sağlanmış olması bizi de bölgeyi de rahatlatmış oldu. Temenni ederim ki bu süreci başarılı bir şeklide sürdürürüz.”

“Böyle bir dayanışma içerisinde olmayı arzu ederiz” 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde MHP ile ittifak ihtimalin sorulması üzerine, “Şu anda seçimlere süreç itibariyle bayağı uzun bir zaman var. Bu zaman dilimi içerisinde biz liderler olarak görüşme noktasında her zaman buna açığız. Sayın Genel Başkan’ın ifade ettiği gibi oradan görevlendirilecek olan bir arkadaşa karşı aynı şekilde ben de bizden, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı arkadaşımı, hatta genel başkan vekilimi de görevlendirdim. Onlar görüşmeleri kendi aralarında başlatacaklar. Burada da içerik nedir bunların bilinmesi lazım. AK Parti olarak tüm hedefimiz tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir. Ona göre hazır olmaktır. Şu anda biz Cumhur İttifakı noktasındaki hassasiyetimiz neyse, bundan sonra da aynı hassasiyeti koruruz. Böyle bir dayanışma içerisinde olmayı arzu ederiz. Bunun devamının ülkenin geleceği açısından faydalı olduğuna inanırız” dedi.

“Yeni havalimanının açılışını 29 Ekim’de yapacağız” 
Yeni havalimanının açılışının erteleneceği iddialarını ise kesin bir dille yalanlayan Erdoğan, “Öyle bir şey yok. Biliyorsunuz dün oradaydım. Tekraren arkadaşlarımıza sordum. 29 Ekim’de inşallah açılışını yapacağız. Ama oraya peyderpey oraya iniş kalkışlar olacak. İç hatlarda kaç uçak, dış hatlarda kaç uçak. Bunlar THY ile İGA arasında yapacağı görüşmeler çerçevesinde olacaktır. Şu anda bulunduğumuz Atatürk Havalimanı devreden çıkmayacak. Bir geçiş süreci var. 29 Ekim şu anda oranın açılış tarihidir. Test çalışmalarını TEKNOFEST’te falan yaptık. Daha önce bizzat oraya indik. Terminal binası hazır durumda, pist gayet güzel. Hatta beraber indiğimiz pilot arkadaşlar da pistin çok kaliteli olduğundan bahsetti. Tabii bu pistlerin sayısı da artacak, çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

İstanbul, New York- iha, AA

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...