Final

Fuat


Lab


Malatya Haber -

İMO Eğilip Bükülmedi, Uyardı!. “Eleştirilerimizi Sürdüreceğiz”

İMO Eğilip Bükülmedi, Uyardı!. “Eleştirilerimizi Sürdüreceğiz”
  • 24.11.2020

GÜDER’E, MİMARLARIN SÖYLEYEMEDİĞİNİ, MÜHENDİSLER SÖYLEDİ.. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, geçtiğimiz günlerde Mimarlar Odası Malatya Şubesi’nin ardından İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Malatya Temsilciliği’ni de ziyaret ederek, Temsilci Bedir Özten ve temsilcilik yöneticileri ile bir süre görüştü. Ziyarete ilişkin belediyenin bülteninde yer almayan ayrıntılar, İMO’nun daha sonra yaptığı açıklamayla duyuruldu.

Kentin tarihsel, kültürel ve yeşil dokusunun korunması hassasiyeti ve tarım topraklarının tarımsal amaçlar dışında kullanılmasının engellenmesi gibi herhangi bir sınır tanımadan, inşaatın olduğu her yerde belediyelerin projelerine verdiği tam destek açıklaması eleştiri konusu olan Malatya Mimarlar Odası’nın aksine, İMO Malatya Temsilciliği, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’le yapılan görüşmede, başta imar çalışmaları ve kentsel dönüşüm olmak üzere birçok konuda eleştirilerini dile getirdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilciliği, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’le yapılan görüşmede, Battalgazi Belediyesi’nin gündeminde olan birçok proje ile ilgili görüşlerini aktardı, eleştirilerini ifade etti ve çekincelerini ortaya koydu.

BELEDİYENİN ZİYARETE İLİŞKİN BÜLTENİ ‘GÜLLÜK-GÜLİSTANLIK’!.
Güder’in İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilciliği’ni ziyareti ile ilgili olarak, Battalgazi Belediyesi’nden basın kuruluşlarına gönderilen bültende, mühendislerin ziyarette dile getirdiği konular, sorunlar, uyarılar ve eleştirilere yer verilmediği gözlendi.

Belediyenin, ziyarete ilişkin bülteni şöyle:

“Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Sağlam ile birlikte Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Bedir Özten, “Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e ve ekibine odamızı ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu ziyaret bizleri memnun etti. Başkanımızla yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluklarında olan yapılaşma, trafik, yol, içme suyu ve alt yapılar bizim inşaat mühendislerinin ana konularıdır. Bunların ilgili kentimizdeki sorun ve çözümler hakkında Osman Güder başkanımızla bilgi alışverişinde bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Battalgazi Belediyesi olarak Sivil Toplum Kuruluşlarıyla istişareye büyük önem verdiklerinin altını çizen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bugün Mühendisler Odası Başkanımızı ve yönetimdeki arkadaşlarımızı ziyaret ettik.

Battalgazi Belediyesi olarak bugüne kadar neler yaptık, bundan sonra ilimiz ve ilçemiz için daha neler yapabilirizin konusunda ve bu süreçte arkadaşlarımızın bizlere nasıl katkıları olacaktır bunların istişaresini yapmak için buradayız. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde yöneticilere yol göstermek adına ciddi katkılar sunmaktadır. Sivil toplum örgütleri gerçekten bizim için çok çok önemlidir. İlçemiz için yapılan çalışmaları bir seviye üste çıkarmak için arkadaşlarımızın önerilerini ve görüşlerini alacağız. Her zaman söylediğim bir konuyu bir kez daha belirtmek isterim. Kenti, kentte yaşayanlar ile beraber yönetmek lazım. Bunu yaparsanız başarı elde edebilirsiniz ancak. Maalesef şunu üzüntüyle belirtmek isterim ki; Malumunuz üzere ülke olarak 2019 sürecinde ekonomik bir sıkıntı, daha sonrasında ise deprem süreci yaşadık. Bundan hemen sonra ise tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı bir pandemi süreci yaşamaya devam ediyoruz. Pandemi belki birçok çalışmamızı engellemiş oldu. Pandemi süreci de olsa ekonomik sıkıntı da olsa sonuçta hayat devam ediyor. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi, yeni normali oluşturup hayatımızı bu şekilde idame ettirmek lazım. Battalgazi Belediyesi olarak 2020 yılını yatırım yılı olarak düşünüyorduk. Maalesef 24 Ocak’ta yaşadığımız deprem ilçemizi kötü etkiledi. Sonrasında ise pandemi süreci nedeniyle vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama adına ciddi bir efor sarf ettik. İnşallah bundan sonra daha güzel bir Battalgazi ve Malatya oluşturmak adına bizler büyük gayretler sarf edeceğiz” dedi.”

MİMARLARIN SÖYLEYEMEDİKLERİNİ MÜHENDİSLER DİLE GETİRDİ..
Görüşmeyle ilgili, Battalgazi Belediyesi’nin bülteninde yer almayan detaylara, İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilcisi Bedir Özten imzasıyla yapılan ve girişinde “Battalgazi Belediye Başkanı Sayın Osman Güder ve çalışma arkadaşları odamızı ziyaret etmişlerdir. Odamıza yapılan bu ziyarette konuşulan bazı konuları basına duyurma ihtiyacımız doğmuştur.” ifadesi bulunan açıklamada yer verildi.

“Orduzu ve Hanımınçiftliği’nin Yoğun Yapılaşmaya Açılması Doğru Değildir”
Oda temsilcisi Özten tarafından yapılan yazılı açıklamada, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’le yapılan görüşmede, Orduzu ve Hanımınçiftliği bölgelerinde başlatılan imar çalışmaları bağlamında, kentin yeni yerleşim yerlerinin anılan bölgeler değil, Beydağı yamaç ve eteklerinin olmasının gerektiği vurgulandı.

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahalleleri gibi çoğunluğu dere ve alüvyon zemine sahip, sıvılaşmaya elverişli bölgelerin yoğun ve çok katlı yapılaşmaya açılmasının doğru olmadığını belirten Bedir Özten,“Battalgazi belediye sınırları içinde olup 25-30 yıl önce imar planı yapılan Çamurlu ve devamında bulunan mahalleler bu görüşümüzü sağlamaktadır. İmar planı yapılan bu bölgelerde yapılaşmanın yoğun olmama nedeni altyapısının yapılmamış olmasıdır, yani; yol, su, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz gibi altyapıların. Kentimizde yaşanan bir gerçekle örneklersek; Karakavak ve Tecde bölgelerinde yapılaşmanın hızlanmasını sağlayan imar planı yapılıp imara açılan bölgelerde boş arazilere sağı solu kayısı bahçesi olan yollar açılıp kaldırımları yapılıp aydınlatılması ile oldu, yani altyapının yapılaşmadan önce yapılması ile oldu. Zamanın Malatya Belediyesi, tercihini bu bölgeden yana kullandı, Çamurlu Mahallesi tarafında da kullansaydı farklı olurdu. Battalgazi Belediyesi daha önce imar planı yapılmış bölgelerde yapılaşmanın sağlıklı olması için planlı ve öncelikleri göz önünde bulundurarak altyapı eksikliklerini tamamlamalıdır.

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahalleleri gibi çoğunluğu dere ve alüvyon zemine sahip (sıvılaşmaya elverişli) bölgelerin yoğun ve çok katlı yapılaşmaya açılması doğru değildir. Orduzu ve Hanımınçiftliği kentimizin yeşil alanlarını oluşturan sayfiye mahallelerimizden, bu bölgede yaşayan nüfusu arttırmanın kamu menfaatine olduğu kanısında değiliz. Yerel yönetim, Beydağı -Yamaç ve eteklerini; zemini sağlam yeşile muhtaç alanları imara açmalıdır.” dedi.

“Battalgazi Belediyesi’nin müteahhitlik firması kurması, varlık amacına aykırıdır”
Yerel yönetim birimleri olan belediyelerin, belediye sorumluluk alanındaki halkın mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulduğunu dile getiren Bedir Özten, Battalgazi Belediyesi’nin, belediyelerin yapı müteahhitliği yapan firma kurmasının yerel yönetimlerin varlık amacına aykırı olduğunu ifade etti.

Yapı müteahhidinin ihtiyaçtan fazla olduğu ve yapı maliyetlerin ülke ortalamasının çok altında olduğu Malatya’da, yerel yönetimlerin yapı müteahhitliği yapmasının, belediyelerin görev ve sorumlulukları ile örtüşmediğini söyleyen Bedir Özten, “Yerel yönetimler, sivilin yapmadığı veya yapamadığı veya tam rekabet koşullarının oluşturulamadığı kamu ihtiyacı olan hizmet ve üretimleri yapar. Yapı müteahhidinin ihtiyaçtan fazla olduğu ve yapı maliyetlerin ülke ortalamasının çok altında olduğu ilimizde Yerel yönetimlerin yapı müteahhitliği yapması tamamen amaçları dışındadır. İlimizde villa site imar parselleri (bir parselde birden çok villa yapımını sağlayan)  eksikliği var, Yerel yönetimler bunu giderme amaçlı imar planları yapmalı.” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüme, şehir merkezindeki riskli çok katlı eski binalardan başlanmalı”
Kentsel dönüşüm konusunda, yerel yönetimlerin öncelikle kendi sınırları içinde yapı stoku envanteri çıkarmaları gerektiğine vurgu yapan İMO Malatya Temsilcisi Bedir Özten, dönüşüme en riskli alan ve yapılardan başlanmasının önemine dikkat çekti.

Kentsel dönüşüme ivedilikle şehir merkezindeki çok katlı eski yapılardan başlanması gerektiğini söyleyen Bedir Özten, “Az katlı (1-2 katlı) yapıların yoğunlukta olduğu bölgeler en sona bırakılmalıdır” dedi.

“İmar planları şeffaf olmalı”
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile yapılan görüşmede, belediyenin imar faaliyetlerinin şeffaflığı konusunu da gündeme getiren Bedir Özten, “İmar planı ve yapılan imar çalışmaları elektronik ortamda halka açık ve güncel olmalıdır. Yerel yönetimler şeffaf ve katılımcı olmaya önem vermelidir” ifadelerini kullandı.

“Belediye bütçesi, birey ve grup menfaatine değil kamu menfaati için harcanmalıdır”
Sorun tespit ve çözüm üretiminde konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların paydaş olarak önerilerinin dikkate alınmasını talep eden İMO Malatya Temsilcisi Bedir Özten, “Yerel yönetimler kaynaklarını, belediye sorumluluk alanında yaşayan nüfusun %100 üne hitap eden sorunların çözümüne harcamalıdır. Belediye bütçesi, birey ve grup menfaatine değil kamu menfaati için harcanmalıdır” uyarısını yaptı.

“Kamusal çıkarların korunması için yapıcı eleştirilerimize devam edeceğiz”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilciliği olarak, Malatya’nın kamusal çıkarları, Malatya halkının refahı ve daha güzel daha yaşanılır bir kentte yaşama hakkını savunamaya devam edeceklerini söyleyen Bedir Özten, “Daha güzeli bulmak amacı ile yapıcı eleştirilerde bulunma görevimize de devam edeceğiz” dedi.

Güler HAZAR- malatyahaber.com- Bülten

Etiketler: / / /

Yorumlar
  1. Mehmet dedi ki:

    Bu projeyi isteyen Eyüp sağlam imar başkanı sayın Başkan Osman güderin bi suçu yok daha doğrusu Başkan işten anlamıyor

  2. Bülent dedi ki:

    Bu milleti de çıkarlariniz menfaatleriniz için cahil yerine koyuyorsunuz yaa birgün bunun hesabını verirsiniz. Bir gün bir siyasi de size gereken cezayı kesecektir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."