Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Kernek Eski Nostaljik Görünümüne Kavuşacak”

Gündem

29-09-2021 tarihinde yayınlandı.

“Kernek Eski Nostaljik Görünümüne Kavuşacak”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Malatya’nın simge alanlarından biri olan ve aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilen Kernek Meydanında yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Kernek Meydanındaki inceleme gezisine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Genel Sekreter Yardımcıları ile Daire Başkanları katıldı.

Kernek Meydan düzenleme çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Başkan Gürkan yaptığı açıklamada, “Kernek Meydanı çalışmaları kapsamında düzenlenecek alan içerisinde kalan 20 bağımsız konutun kamulaştırması yapılarak istimlak bedelleri ödendi ve akabinde yıkımları gerçekleştirilerek alana dahil edildi.  Bu çalışmalarımız sonucunda Kernek Meydanı eski nostaljik görünümüne yeniden kavuşmuş oldu. Bu alan içerisinde önceki yıllarda var olan suyun yeniden çıkarılması hem Kernek’in kendi kimliğinin, belleğinin yeniden ortaya çıkarılması anlamında olacak hem de bu alanı kullanacak olan vatandaşlarımız daha yeşil bir alana ve suyla mütenasip bir ortamda çocuk oyun alanı, dinlenme ve yürüyüş alanlarıyla müstesna bir yer olacak” dedi.

Başkan Gürkan konuşmasının devamında, “Ayrıca Kernek kadar önemli, Kernek ile özdeşleşmiş olan Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulmuş ve Malatya’ya elektrik üreten santralle ilgili olarak da gerekli çalışmaları yaparak tarihsel boyutu ortaya çıkarılıp çocuklarımıza Türkiye’deki ilk santralin nasıl kurulduğunu ve nasıl elektrik üretildiğinin gösterilmesi de planlanmaktadır. Kernek’in hafızası, belleği ayrıca Malatya’nın tarihi ile özdeşleşmiş bir meydanını Malatya’mıza kazandıracağız. Çalışmalardan dolayı emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gürkan, düzenlemeyle 16 bin 500 metrekarelik yeşil alan oluşturulacağını sözlerine ekledi.

Bülten

kernek gurkan2

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Can

Ülkenin birçok sorunu var..akp iktidarı ve malatya belediyesi durumu millet bahçeleri ve park yenilemeleri ile çözmeye çalışıyor..sayın belediye başkanım burayı yenileyip elimize ne geçecek?turist mi gelecek?biz 30 yıl önceki haline razıydık mutluyduk..niye 23 yılda bir kaç defa değişiklik yapıyorsunuz?bu şehrin birçok sorunu var..Bu ülkenin bir cok sorunu var..

Oğuz

Yap boz Kernek

Hburak

Her gelen bı kere kernege el atacak yeni kernekler yapmak yerine …

Oğuz

Tepeye kadar elektrikli yuruyen bir merdiven inşaAllah düşünülmüştür yoksa hepsi boş

bekiro

Nedir bu kernegin çektiği arkadaş her gelen burda bişeyler deniyor ,Sivas caddesi berbat olmuş kaldirimları iyice genişletmişler yol çok daralmış araç geçişleri zorlaştırılmis

pasa44

O ucube restorant yerine tarihi Malatya konakları ( Beş Konaklar mimari tarzında) Malatya mutfağı ağırlıklı bir lokanta yapılmalıdır. Merdivenler iptal edilip eskisi gibi tatlı bir yokuş yapılmalıdır, suyu ve yeşili betonundan kat be kat fazla olmalıdır.

Yusuf

Bir kernek vardı bir zamanlar kuğulu parkı vardı gidip dondurmanı alır kanalda bir boy yürürdün. Şimdi çakal çukal yerine çevirdiler.

Danişmend

Malatya ya 1989-99yılları arasında yaptığı hizmet ve yatırımlarla damgasını vuran Muhterem Ahmet Münir Erkal Malatya’nın kesesinden gitti onun vizyonuna ufkuna ulaşabilecek Başkan gelmedi bunlarınki zugurt tesellisi

Taylor

Başkanım, Malatya’nın öncelik sorunları, Trafik,Ulaşım, Kapalı Semtpazarları,Altyapı, Çapraşık kentleşme, hızla betonlaşma,Yeşillerin yok edilmesi,tarım sulama,Şehir merkezinin açılması, çevre ve alternatif yollar, iç ve dış turizme yatırım,bakırcıpazarı,üretim alanlarının genişletilmesi ,kaysı ve Kirazın iç piyasada tüketilmesi,ihracatımız.

Aspuzulu

Binlerce yıldır kendi cazibesi ile akan suyun üzerine beton dökerek yok etmek vatan hainliğidir.En azından bu yanlışlık düzeltildi.Fakat bölgenin aslına uygun yapılmasına dikkat edilmelidir.

Abdurrahman

Ben malatyali biri olarak kerneği eski halinden uzaklaştıran malum şahıslara hakkımi helal etmiyorum herkesin bi hatırası vardır eski haliyle .

Ramazan Kaya

Şu anda çalışması yapılan yerin görüntüsü daha iyi ama yetersiz o alanın büyük bir meydan olması lazım

kadir

geçenlerde otobüs durağında bir reklam gördüm ve güldüm.. reklam aynen şu. selahattin gürkanın resmi var yanında da şöyle bi yazılım. vagon onarım fabrikasını kızılay ana merkezine ve fabrikasına dönüştürdük.. yaa allah aşkına sen malatyalıları aptalmı sanıyosun. orayı senmi kızılay merkezine ve fabrikasına dönüştürdün hükümet öyle bir karar aldı sayın cumhurbaşkanın onayı ile ve resmi gazetede de yayını ile oldu.. neden o projeyi kendine mal ediyosun. o reklamı gören senle dalga geçiyo eyyy selahattin gürkann. kaldı o reklamı

MUSTAFA

İnşallah dediğiniz gibi olur sayın başkan.

Size güveniyoruz.

Battalgazi44

Sayın Başkan Allah rızası için merdivenleri iptal edip Münir Erkal zamanında yapılan gibi hafif rampalı engelli tatlı yokuş yapın. Yaşlısı var, engellisi var. Cami kenarına veya kaldırım tarafına duvar şelale ( Tecde’deki şelale gibi) bir şelale yapılırsa mükemmel olur.

Necla

inşallah engellileri ve ileri yaştakilerini unutmamışlardir

Malatyali

Şu kernek başka şehri de olsa milyonca turıst çekerdi yeşil büyük bir park yapılırdı ama yazık ki vizyon yoksunları yuzundn her yeri bina beton olmuş keşke oradaki binaların çoğu kamulaştırlsa ve yesıl su ağırlıklı park olsa ve şehir nefes alsa şehir neredeyse beton yığını oldu Konya Antep Eskişehir kayseri gibi çöl şehirler bile yeşil parklar ile prestij ve değer kazandı Malatya ise beton oldu

Birisi işte

Hele sen birde Balıkesirde yapılan çamlık parkını görsen,adamlar mükemmel bir park yapmış.

Nuri

Sayın Başkan,Eski halini bilmezsek,görmezseydik inanabilirdik.Yeni düzenlemeyi Yakından gördüm .Eski haliyle hiç alakası yok.Bence yeniden yıkın.Zaten burayı 20 yıldır,yıkıp yıkıp yapıyorsunuz.. .Ben Türkiyede bu kadar oynanan böyle bir muhiti ne duydum nede gördüm.Burası mahvedildi.Alanı o kadar daraldıki Eski haline istesenizde getiremezsiniz.

Last edited 26 gün önce by Nuri
Muhtar donald

Yaparsa Selahattin Başkan yapar seni seviyoruz reis sayende hizmet alıyoruz

Ahmet

Her seçilen vizyonsuz belediye başkanının el attığı kernek parkı, kernek meydanı… daha öncede ucube yel değirmeni vardı hatırladınız değil mı? (Bu işi yapanı da ödüllendirdiler vekil yaptılar).Verilen vergiler nerelere harcanıyor iyi bakın ve unutmayın. Bu harcanan paralar bizim paralarımız. Malatya’nın bunca sorunu dururken sen kernek ile uğraş. Buranın kime ne faydası var anlamıyorum. Ortaya bir İRADE koyun şehir içi trafik sorununu çözün. Tıkanan kavşaklara 2 tane alt geçit yapında millet çalışıyorlar desin. Hem de vekillerimize her hafta foto verecekleri bir iş yapmış olursunuz.

M.Bahadır ALTAŞ

Sayın Büyükşehir Belediye Başkan eğer hafıza kaybı yaşamıyorsa gerçekten Malatyalılar ile dalga geçiyor. (Kibar Feyzonun deyimi ile ağam bimimle eylenir)
Allah aşkına yapılan işlemlerin eski Kernek ile ne alakası var…
Yıktınız harap ettiniz bari Malatyalıların gözüne baka baka gerçek olmayan bir şeyi gerçekmş gibi böyle konuşmayın.
Malatya sizin böyle abartılı ve absürt söylevlerinizi hiç hak etmiyor.

Kernek ilk hali ve şimdi yapılan

https://twitter.com/MBA441903/status/1405417073422000133/photo/2

Emrah

Yaz boz, tahtası gibi. 5 yılda bir bozulup yeniden yapılıyor. Yazık günah şuraya harcanan parayla kaç, gariban ev sahibi olurdu.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 10 7 3 0 20 9 11 24
Hatayspor 10 6 2 2 19 8 11 20
Beşiktaş 10 6 2 2 20 12 8 20
Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 1 20
Fenerbahçe 10 6 1 3 14 11 3 19
Fatih Karagümrük 10 5 3 2 16 12 4 18
Konyaspor 10 4 5 1 14 9 5 17
Galatasaray 10 5 2 3 15 14 1 17
Altay 10 5 0 5 16 16 0 15
Adana Demirspor 10 3 4 3 15 15 0 13
Başakşehir FK 10 4 0 6 13 13 0 12
Gaziantep FK 10 3 3 4 12 14 -2 12
Yeni Malatyaspor 10 4 0 6 11 17 -6 12
Sivasspor 10 2 5 3 14 12 2 11
Kayserispor 10 3 2 5 13 17 -4 11
Giresunspor 10 2 3 5 6 10 -4 9
Antalyaspor 10 2 3 5 11 16 -5 9
Göztepe 10 2 2 6 9 14 -5 8
Kasımpaşa 10 1 3 6 10 16 -6 6
Çaykur Rizespor 10 1 1 8 8 22 -14 4

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...