SON DAKİKA

Malatya'da Ağır Hasarlı 1205 Bina Yıkıldı

Malatya'da Ağır Hasarlı 1205 Bina Yıkıldı

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 24 Ocak depreminin ardından ağır hasar tespiti yapılan binalardan bugüne kadar Malatya'da bin 205 tanesinin yıkıldığını söyledi.

Milletvekili Çalık, Malatya’da depremin en çok etkilediği ilçelerden Kale’de yaptığı toplantıda, 24 Ocak'ta yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya'da ağır hasar ve acil yıktırılacak 7 bin 480 binadan bugüne kadar bin 205 tanesinin yıkıldığını ifade etti. Çalık, binaların yıkım ve en kazının kaldırılmasıyla ilgili üç etap halinde ihale yapıldığını, acil yıktırılacak 2 bin 828 yapı sayısıyla Pütürge ilçesinin ilk sırada yer aldığını ve yıkımların sürdüğünü kaydetti. Çalık, Yeşilyurt ilçesine bağlı Hasanbey Mahallesinde bulunan 4K sitesinin 5 bloğunda da yıkım çalışmalarının tamamlandığını, enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“Malatya’da 68 bin binada kesin hasar incelemesi yapıldı”

Çalık, Malatya genelinde kesin hasarda incelenen toplam bina sayısının 68 bin 504 olduğunu belirterek, “Malatya’mızın 5 ilçesinde toplam kesin hasar bağımsız bölüm sayısı 234 bin 168, itiraz sonucunda incelenen bina sayısı 4 bin 304, itiraz sonucunda incelenen bağımsız bölüm sayısı 11 bin 164’dür.” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl 2 bin konut vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak”

Çalık, “Depremden bir ay sonra TOKİ tarafından Battalgazi ilçemizin Orduzu Mahallemizin Gelincik Tepesinde 678 konutu kapsayan 1.bölge ile Pütürge ilçemizde 208 konutun yapımı hızlı bir şekilde başlatıldı. Ardından Orduzu Mahallemizin Gelincik Tepesinde 553 konutu kapsayan 2.bölge ile Kale ilçemizde 309 konutun yapımına geçildi. Sonrasında Orduzu Mahallemizin Gelincik Tepesinde 3.bölge olarak 296 konutun, Doğanyol, Kale ve Pütürge ilçelerimizde 200 adet köy evlerinin, Battalgazi ilçemizde eski Malatya mahallemize 495 konutun, Pütürge Tepehan bölgemize 96 konutun ve Pütürge ilçemizin merkezinde 105 adet köy evlerinin ihalesi,Doğanyol ilçemizin Gökçe mahallesine inşa edilecek 129 konut ile İsak ve Çolak mahallelerimize yapılacak 362 konutun ihalesi gerçekleştirilmişti. Yıl sonuna kadar 2 bin konutun yapımı tamamlanarak vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak.” diye konuştu.

“Hak sahibi olmayanlara sosyal konut yapılacak”

Çalık, Malatya genelinde Tarım-Köy projesi kapsamında yapılacak köy konut sayısının bin 500 olduğunu, hak sahipliliği ve yer seçimi çalışmaları yapılan kırsal kesimlerde hızlı bir şekilde konut yapımının sürdüğünü belirterek, “Ağır hasarlı olup hak sahibi olmayan vatandaşlarımıza da sosyal konut yapılacaktır. Bu kapsamda Doğanyol ve Pütürge ilçemizde 437 vatandaşımız sosyal konut talebinde bulunmuş, Battalgazi, Yeşilyurt ve Kale ilçelerimizde de sosyal konut talepleri çalışmaları yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bülten- malatyahaber.com

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

8 yorum yapılmış

 • orhan ince (1 yıl önce)
  sivas cad. hasanbey . fuzili vs.vs. yıkılan binaların yerine yenisi yapılması gerekirken sizler gidip gelincik tepesinde yer verip birde borçlandırdınız vatandaşı bunu yaptınız işte
  0
  0
  Yanıtla
 • abayram (1 yıl önce)
  4 k sitesinde benimde evim var ne olacak nasıl yapılacak kimse bir bilgi vermiyor. muz cumhuriyetimi burası yetkililerden bir açıklama bekliyoruz. buradan çıkartılan ev sahipleri perişan
  0
  0
  Yanıtla
 • depremzede (1 yıl önce)
  yıktığınız binaların yeri ne olacak vekil hanım. deprem mağdurları evlerini yerinde istiyor. devlet bu depremzede vatandaşların sorununu nasıl halledecek.
  0
  0
  Yanıtla
 • Suat yildirim (1 yıl önce)
  Malatyanin yuzde yetmit binalar cok eski ve depreme dayanaksiz fahrikayahan ve barbuzu haric.gelip sehitfevziye takildiniz neden dere islahi ve yesilvadi yapilacak diye rant saglamak.imara acin buralari size yedirmeyecez.
  0
  0
  Yanıtla
 • Aziz (1 yıl önce)
  Malatya’da Hasanbey diye bir mahalle yok. Binanın yıkıldığı mahallenin ismi Zaviye mahallesi. Ne kadar da memleketini tanıyor memleketin protokolü. Vay be.
  0
  0
  Yanıtla
 • Hasanbeyli (1 yıl önce)Aziz isimli kullanıcı yorumuna
  Hasanbey diye bir mahalle yok mu :) Ben nerde oturuyorum o zaman Mardin'de mi :)
  0
  0
  Yanıtla
 • Hasanbey caddesi.
  0
  0
  Yanıtla
 • Senin oturduğun mahallede Hacıabdi Mahallesi Hasanbey Caddesinin bulunduğu mahalle. Galiba gerçektende sen mardinlisin kardeş malatya ile çok alakan yok.
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 08:02:17