SON DAKİKA

MASKİ'den 'Kaçak Su' Denetimi

MASKİ'den 'Kaçak Su' Denetimi

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, usulsüz su kullanımının önüne geçmek ve kaçak su tüketimini en aza indirmek için Malatya merkez ilçeler başta olmak üzere tüm ilçelerde denetimlerin sıklaştırıldığı belirtildi.

Gerçekleştirilen denetimlerde, abone olmaksızın sayaçlı olarak usulsüz su kullananlara veya ölçümü engellemek ve mühür kırmak suretiyle kaçak su kullanan toplam bin 986 kişi hakkında tutanak tutuldu. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada, kaçak ve usulsüz su kullanıldığına dair gelen ihbar ve rutin kontrollere göre de 4 bin 400 adet tarama yapıldığı ifade edildi.

3 bin 800 noktada, gelen ihbar ve rutin denetimlerin yapıldığı merkez ilçelerden Battalgazi’de, 659 adet tutanak tutulurken, bir milyon 972 bin TL para cezası kesildi. Yeşilyurt’ta ise 900 adet tutanak tutularak bir milyon 950 TL ceza kesildi. Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge ve Yazıhan İlçeleri’nde 600 noktada yapılan denetimlerde 427 kişi hakkında tutanak tutularak, bir milyon 96 bin TL ceza uygulandı.

‘Kaçak Su Denetimleri Devam Ediyor’

Konuya ilişkin açıklamada bulunan MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, ‘Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanlığı’na bağlı Abone Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile İşletmeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı İlçe İşletmeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak su kullanımını önlemek için düzenli olarak kontroller yapmaktayız. Yapılan kontrollerde kaçak su kullandığını tespit ettiğimiz vatandaşlarımız hakkında yasal işlem başlatmaktayız. Kaçak su kullanımını önüne geçmek için önlemler almaya ve kontrollerimizi sağlamaya periyodik olarak devam etmekteyiz. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Usulsüz su kullanım yapanları 7 gün 24 saat hizmet veren ‘Alo 185 Çağrı Merkezi’ni’ veya ‘0 422 377 74 44’ nolu hatlarımızı arayarak bildirebilirler” dedi. Karataş ayrıca, kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı konusunda uyarıda da bulundu. MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, “Kaçak su ve usulsüz su kullanımları; abone olmayan vatandaşların MASKİ’ye ait su borularını kırarak su temin etme, aboneliği olan vatandaşların da sayaçsız veya sayacın okunamayacağı şekilde su temin etmesi gibi dış müdahaleler sonucunda meydana geliyor. Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suçtur. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor” şeklinde konuştu.

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

2 yorum yapılmış

 • Sm (1 yıl önce)
  Çilesiz mah.çilesiz cad.hoca çıkmazina da bi bakın cunku hepsi boş müstakil ve hepsinin suyu hala kullaniliyor hic bir ücret ödenmeden !
  0
  0
  Yanıtla
 • horozcu (1 yıl önce)
  sn. maski sizi size şikayet /ihbar ediyorum. en az on kere yazdım. Alo 185 hattınıza söyledim. Aramızda kalacak sözünüzü tutmadınız. Beni geri ispiyon ettiniz. ÖZAL KÖYÜNDE bırakın su sayacını, şebekeden alınan hortumun başında musluk yok. vana yok. pirpirim suluyorlar. kiminde taharet için su yok. kimi bataklıkta... Öyle drone ile poz vereceğinize ihbar sözünüze sadık kalırsanız netice kolaylaşır.
  0
  0
  Yanıtla
2022-01-27 09:25:42