Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Spekülasyon Olacak İfadeler Verilmemeli”

Gündem

28-10-2021 tarihinde yayınlandı.

“Spekülasyon Olacak İfadeler Verilmemeli”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Özmalatyalılar Yapı Kooperatifi, Malatya İhtisas Yapı Kooperatifi, Malatya Ağaç Sanatkârları Odası ve Malatya Mobilyacılar Esnaf Odası başkanları Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Yeni yapılacak olan sanayi sitesi çalışmalarıyla ilgili istişarelerde bulunmak için Başkan Gürkan’ı makamında ziyaret eden oda başkanları, yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede Genel Sekreter Cemal Nogay, Genel Sekreter Yardımcı Latif Okyay ve ilgili daire başkanları ve şube müdürleri de yer aldı.

Gerçekleştirilen ziyaret sırasında bazı bilgiler veren Özmalatyalılar Yapı Kooperatifi Başkanı Şemsettin Alkan, “Yeni yapılacak olan sanayi sitesi için başkanımızla bir araya geldik. Başkanımıza bizlerle bir araya geldiği için  teşekkür ediyoruz. Özsan Sanayi Sitesi esnafları olarak uzun süre arsa arayışları neticesinde arsa konusu çözüme kavuştu. Yeni kurulacak olan sanayi sitesinin inşaatının yapılıp bitirilmesi tek arzumuz” dedi.

Sanayi sitelerinin yeni modern bir yapıya kavuşması için gayret sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkür eden Özsan Sanayi Sitesi İkinci Başkanı Dilaver Ekinci “Malatya’nın hak ettiği yaşam tarzıyla seçkinlerin şehri olabilmesi açısından sanayisinin de gerçekten seçkin bir hale gelmesi lazım. Şehrin içerisinde kalmış olan sanayi sitelerinin şehrin dışına çıkarılmasıyla ilgili kanun hükmündeki kararnamenin çıkmasıyla 1 Temmuz 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasından sonra yürürlüğe giren kararname çerçevesinde şehrin içinde kalan sanayi sitelerinin şehrin dışında uygun bir yere taşınması gerekiyor. Bu konuda gerek Özsan Sanayi Sitesi olarak diğer kooperatiflerimiz olarak toplam dört kooperatifimiz var bu konuyla alakalı. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın önderliğinde arsa bulunması ve uygun koşullarla oraya taşınılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalara önderlik eden siyasilerimize ve özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyoruz. Altay Kışlası içerisindeki arsanın en kısa süre içerisinde belediyemizin planlamış olduğu şekliyle sektörlere göre kümelenmiş olarak, birbirlerinden ayrı, birbirlerine zarar vermeyen sektörlerin bloklar ve siteler haline farklı farklı yerlerde oluşmasıyla planlanıyor. Alt yapısının en az yüz senelik bir planlamayla ihtiyaçlarını görecek şekle gelmesi için yapılan çalışmada bizleri kabul ettiği ve görüşlerimizi aldığı için başkanımıza teşekkür ediyorum.  Umuyorum ki 4 kooperatifimizin birlikte hareketiyle Organize Sanayi Bölgemizi destekleyen bir şekilde küçük sanayi sitemizin en güzel yapıyla Türkiye’de örnek gösterilen sanayi sitelerinden daha iyi bir şekilde faaliyete başlamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Değişen dünya koşulları içerisinde Malatya’nın modern ve çağdaş bir şehir hüviyetine kavuşması noktasında yoğun çalışmalar yaptıklarını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Göreve geldiğimiz günden itibaren gerek sanayi esnafımız olsun gerek diğer sektörel bazdaki çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu çerçeve içerisinde Fidancılar Sitesi, Buğday Pazarı Sitesi ve Şire Pazarı Sitesinin çalışmaları başladı, ihaleleri yapıldı, plan ve projeleri onaylandı ve süreç şu anda ilgili müellif firmalar tarafından yapılıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Şire Pazarı ve Buğday Pazarı bitirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Fidancılar Sitesi bitti zaten. Bu çalışmaların sesinin duyulması bile kayısı fiyatının 60 liraya kadar yükselmesine etki etti. Göreve geldiğimizde kayısının 5 milyar dolar ürettiğini sadece bizim bunun 250 milyon dolarını aldığımızı ifade ettik ve en az 2 milyar dolarının Malatya’da kalması noktasındaki çalışmalarımızı ifade ettik. Malatya tarihinin en yüksek kayısı fiyatı olan 60 liraya kayısının çıkması Malatya çiftçisi ve esnafı açısından önemlidir. Buğday Pazarı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte buğday, arpa ve diğer hayvanların yem için kullandığı ürünlerle ilgili önemli bir gelişme sağlanacaktır.

En önemli olanlardan biri de orta ölçekli sanayi siteleridir. Yapımı yaklaşık 50 yıla dayanan sanayi siteleri.  Bu siteler, mevcut şartlarda ihtiyaçlara gerek fiziki yapı itibariyle gerek ulaşım arterleri itibariyle ve gerek lokasyon itibariyle elverişli bir yapı formatında değiller. Bu anlamda göreve geldiğimizde yeni bir sanayi sitesinin arsa ihdası noktasında Bakanlar Kurulunda katıldığımız bir toplantıda Altay Kışlasının, yanında bulunan mera kısmının ve doğu kısmında bulunan Bulgurlu Mahallemizdeki Büyükşehir Belediyemize tahsis edilmesi konusunda yoğun bir çalışma içerisine girdik. Bulgurlu Mahallemizde bin 100 dönüm bir alan belediyemize ihdas edildi. Bazı sektörlerimizin taşınması konusunda arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içerisinde. Diğer taraftan Altay Kışlasından aldığımız bin 100 dönüm ve bin 700 dönümde meradan almamızla birlikte bunun karşılığında Milli Savunma Bakanlığı’na Altay Kışlası içerisinde bulunan kışlanın yapılması taahhüdümüz içerisinde o taahhütlerimizi yerine getirdik. Şu anda kışlalar ilgili kuruma teslim edildi. Sanayi sitemizle ilgili arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları devam ediyor ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla da ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Katılımcı belediyecilik ilkesi doğrultusunda yapılan projelerde paydaşlarla bir araya geldiklerini dile getiren Başkan Gürkan, “Bundan sonraki süreçte gerek kooperatiflerimiz, küçük orta ölçekli sanayicilerimizle yapacağımız geniş spektrumlu toplantılarda ihtiyaçlar hiyerarşisi belirlenecek ve bu belirlenme süreci içerisinde oluşturulacak ihtiyaçlar hiyerarşisine uygun projeler gerçekleştirilecek. Projelerde uygun görülen ve onaylanan projeler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla, paydaşlarımız olan kooperatiflerle birlikte değerlendirildikten hemen sonra yapılması noktasında ihaleye çıkıp inşaatla ilgili gerekli çalışmaları başlatacağız. Nasıl ki Şire Pazarı, Buğday Pazarı ve Fidancılar Sitesiyle ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde neticeye müessir olmuşsa inşallah sanayici esnafımızın rahatlaması açısından, onların ihtiyaçlarına uygun dükkân ve iş yeri yapılması noktasında arkadaşlarımızla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmalar baharla birlikte daha somut bir hüviyete bürünecektir diyorum.

Biz bu çalışmaları yaparken de katılımcı belediyeciliğin temel ilkesi olan paydaşlarla birlikte bunun organize edilmesi ve bunun planlanması noktasındaki gösterdiğimiz hassasiyeti her konuda olduğu gibi bu konuda da göstereceğimizi ifade etmek istiyorum. Sanayicilerimizin bu konuda göstermiş olduğu duyarlılıktan ve heyecandan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Bu çalışmaları yaparken hiçbir şekilde kimseye spekülasyon olacak ifadeleri de vermememiz gerekir. Yasal temeller üzerinde açık, şeffaf ve berrak bir şekilde bu işin yürütülmesi konusunda ilgili arkadaşlarımız ve paydaşlarımızla birlikte gereği yapılacak. Bu konuda takdir edilirse belirli bir süreç aşaması var. Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra inşaat faaliyetlerine başlanılacak. Malatya hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüm içerisinde. Malatya tarihinin toplam yatırımlarından fazla bu dönem itibariyle hemşerilerimizle tanıştırılmaktadır. Çalışmalarımızın Malatya’mıza ve Malatya esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
MUSTAFA

Tarıma elverişli arazilere sanayii tesisi yapılmamalıdır.

Tarım toprağı bize her zaman gerekli.

Mehmet Ali

😡

Mehmet Ali

Editör hayirdir

Mehmet Ali

Sayın başkan
Ben Arkeoloji mezunuyum. Izmirliyim.Gecen yıl mezun oldum.Bu yıl yüksek lisansımı Malatyada yapmak istiyorum.
Sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum
Bilgi ve TECRÜBELERINIZLE

Mehmet Ali

Malatya insanı saf değildir..Aptal değildir.Kandirilacak insan hiç değildir.. Günü geldiğinde en güzel cevabı sandıkta verecektir.Ama o gün eğer aday olursanız.Olmayacaginizi Malatya halkı da biliyor…

hasan

Diğer dönem yine aday baskanımız merak etmeyin

Hikmet beu

Olur…Olur…Sonrada alır boyunun ölçüsünü.

Hidayet

Olur ..tamam…Girsin seçime de alsın boyunun ölçüsünü

Malatyalı

İyi güzelde şu toptancılar sitesi ne olacak Selçuklu mahallesi içinde kalmış oraya ne zaman el atılacak değerli başkanlar hep bana rap bana demeyin devletin malını adeletli bı şekilde dağıtın 1 100 dönüm ne demek bı tarafada toptancılar sitesini yapın orayı da güzel bi görünüme kavuşturun toptancı diye bişey kalmamış hep imalatçılar dolu mahalle olarak rahatsız oluyoruz sesten kokudan

Nihat TORAMANONĞLU

1760’lı yıllarda başlayıp 1830’lara kadar süren ilk Sanayi Devrimi’nde; üretim, beden gücünden makine gücüne doğru evrim geçirildi. O zamandan bu güne 4 sahfa aşıldı ve Bizler bu gelişmelerin neresindeyiz Yıl 2021 ve doğuda sanayisi örnek gösterilen Malatya’mızda sanayicimizin imalat bakım ve üretim yaparak çalıştığı ortam gerçeği neden görmezlikten geliniyor batının endüstri 5,0′ a yani nesnelerin internetine geçişi sürecini yaşadığı şu zamanda bizler neden sanayici ve zanaatkarlarımıza organize düzende endüstriyel sanayiye adım safhası sağlayacak modern işyerleri kazandırmaya yönelik çabalardan yoksunuz? 

 Çarmuzu sanayi altı babuklu mevkiinde yeni yapılan dükkanlar bizlere bir ders vermiyormu? Gelişimin önünde daha ne kadar duracağız. Son 20 yılda Şehir merkezine yapılan göçlerin taleplerine uygun endüstriyel sanayi alanı kazandıramazsak daha çok nitelikli göçler verir asgari ücrete talım ederek çalışmak zorunda kalan insanımızla ve onun iktisadi – sosyal ve sosyolojik sorunları ile başbaşa kalırız.

  Ümitvar olalım zira bakırcı pazarından ve çarmuzu sanayisinden Organize sanayimize kazandırdığımız modern imalat firmaları memleketimizin yüz akı ve başarı hikayeleridir.

özgür düşünce

Sayın oy verdiğimiz Başkanımız önce sen çalışan personelinin hakkı olanı ver.
Adamlar sen geldin geleli değil fazlasini vermen gerekeni hak olanıda kestin.
5000 bin personelinde 30 40 tanesi hakları olanı alamadiği için adalete başvurdu onlarla bizzat kendin ilgilendin korkusundan davalarıni çektiler.Çekmeyenlerde süpürgeyi verdin eline.ve basınada mahkemeden haberim yok dedin.Bunları herkes unutsada Yaradanında bir hesabı vardır.
Hak yemek hrisiyanlik dininde de yasak musevilik ( yahudilik ) dede yasak kutlu dinimiz İslamda da

Pütürgeli

Yaw başgan bizle alay ediyi

Ünal

Bu kadarda olmaz gerçekten, lütfen insanları kandırmayın.nedemek tarihinin yatırımların dan daha fazlası bu dönemde gerçekleşti.20 yıldır ak parti iktidar da ve yapılan yatırımlar belli,siz ne yaptınız da sizden önceki belediye başkanları na milletvekilleri ne ve hükümetlere rağmen bunları söyleyebiliyosunuz.sayın başkan siz daha çalışan personelinizin hakkını veremiyosunuz, devlet ve kurumların bakanlıkların yaptıklarını,yapacaklarını kendiniz yapmış,yada yapacakmışsınız gibi göstermekten vazgeçin.sayın cumhurbaşkanımız yapıyo,veriyo,siz bunu kendi şahsınıza mal etmeyin lütfen,

Serkan

Kimseye bişey olmazz..Kandıran sadece ve sadece kendini kandırır.
Ama daha kandıramayacaklar..Nett..

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Trabzonspor 14 11 3 0 29 11 18 36
Konyaspor 14 7 5 2 23 13 10 26
Hatayspor 14 8 2 4 23 14 9 26
Alanyaspor 14 7 3 4 20 22 -2 24
Fenerbahçe 13 7 2 4 19 16 3 23
Başakşehir FK 14 7 1 6 20 16 4 22
Fatih Karagümrük 14 6 4 4 21 18 3 22
Galatasaray 14 6 4 4 19 17 2 22
Adana Demirspor 14 5 5 4 20 18 2 20
Beşiktaş 14 6 2 6 21 21 0 20
Antalyaspor 14 5 3 6 18 20 -2 18
Gaziantep FK 14 5 3 6 17 21 -4 18
Altay 14 5 2 7 18 21 -3 17
Sivasspor 14 3 7 4 20 15 5 16
Giresunspor 14 4 4 6 12 12 0 16
Kayserispor 14 4 4 6 18 22 -4 16
Yeni Malatyaspor 14 4 1 9 12 23 -11 13
Göztepe 13 2 4 7 12 19 -7 10
Kasımpaşa 14 2 4 8 13 21 -8 10
Çaykur Rizespor 14 3 1 10 12 27 -15 10

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...