Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Sistemleri Sorunlu

Gündem

30-10-2020 tarihinde yayınlandı.

Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Sistemleri Sorunlu

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

HEM İNÖNÜ DE HEM MTÜ’DE SORUN VAR.. Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime alternatif olarak, 2019-2020 ders yılının Mart ayından itibaren, uzaktan eğitime geçen üniversitelerde, büyük bütçelerle kurulan ‘uzaktan eğitim sistemi’nin verimli çalışmadığı, kurulan sistemlerin yetersiz kalması ya da verimsiz olması üzerine, üniversite yönetimlerinin, akademik personeli, ücretsiz Google ürünü olan Google Meet üzerinden ders yapmaya yönlendirdiği öğrenildi.

Büyük bütçelerle kurulan, ancak verimli bir ders ortamı sunamayan, ders veren akademik personele ve öğrencilere büyük sıkıntılar yaşatan, öğretim görevlisi ya da öğretim üyesi ile öğrenciyi derste buluşturma konusunda sık sık sorun üreten yazılımlar kullanan çok sayıdaki üniversite arasında İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin de bulunduğu öğrenildi.

İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversites’nin kullandığı UZEM Sistemlerinde, özellikle UZEM’e girememe, girse bile derse katılamama; öğrenci ve dersi anlatan akademik personelin, seslerini birbirine duyuramaması; sistemin öğrenciyi dışarıya atması, ders materyaline ait görüntülerin öğrenci tarafına aktarılamaması, ders materyallerinin sisteme yüklenememesi, belirli bir sayıdaki öğrenci dışında sisteme öğrenci kabul edilmemesi ve bu nedenle tüm öğrencilerin derse katılamaması, ders yoğunluğunun olduğu saatlerde sistemin çökmesi gibi çok sayıda sorun yaşanıyor.

Tüm bu sorunlar nedeniyle, hem İnönü Üniversitesi’nde hem de Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde, 2020-2021 ders yılının ilk üç haftasında, derslerin; gerektiği düzey, kalite ve sürede işlenemediği ve ilk üç haftalık periyodun özellikle öğrenciler açısından son derece verimsiz geçtiği belirtiliyor.

UZEM Sistemlerindeki bitmeyen ve sadece biçim değiştiren sorunlar nedeniyle İnönü Üniversitesi Rektörlüğü yazılı bir açıklama yaparak, öğretim görevlisi ve öğretim üyelerini, ücretsiz Google uygulaması olan Google Meet üzerinden ders yapmaya yönlendirdi.

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, öğretim elemanlarına hitaben yapılan yazılı açıklamada, “ALMS sisteminin canlı ders modülüyle ilgili zaman zaman bağlantı sorunları oluştuğu” vurgulanarak, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin derslerinin sorunsuz bir şekilde işleyebilmeleri amacıyla, Google Meet ve Zoom uygulamalarından faydalanılması istendi. Açıklamanın ekinde, ayrıca Google Meet uygulamasının nasıl kullanılacağına ilişkin videolar da yayınlandı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde de, UZEM Sistemi’nde yaşanan yoğun sorunlar nedeniyle, ilk üç haftada, derslerin çoğunlukla işlenemediği, sisteme girebilme şansını yakalayan öğretim elemanı ve öğrencilerin de bu derslerden yeterli verimi elde edebilecek bir ortamda ders yapamadığı, ders sırasında sık sık kesintiler, dışarıya atılmalar, ses sorunları yaşandığı belirtildi.

UZEM çalışmayınca, Google Meet ve Zoom aracılığı ile öğretim elemanı öğrenci, öğrenci öğretim elemanı yakalamaya çalışıyor

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü resmi olarak, UZEM sistemlerinin sorun ürettiğini belirterek, dersini sorunsuz işlemek isteyen öğretim elemanlarının Google Meet ve Zoom kullanmasını isterken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nden resmi bir açıklama yapılmasa da öğretim elemanlarının bir bölümü zorunlu olarak derslerini Google Meet veya diğer ücretsiz sanal derslik sistemlerinde yapmaya çalıştı.

Her iki üniversitede de öğretim üyeleri, ders içeriği, kalitesi ve dersin öğrenciye nitelikli biçimde aktarılması yerine, UZEM Sistemlerindeki sorunlarla boğuşmak zorunda kalırken, öğrenciler de bir UZEM’e bir Google Meet’e, bir Zoom’a girerek ders yakalamaya çalıştı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

GÖRSEL: İnönü Üniversitesi Rektörlüğü’nün, UZEM sisteminde yaşanan sıkıntılardan dolayı alternatiflere yönlendirmesiyle ilgili olarak, üniversitenin resmi internet sitesine konulan, ancak bugün kaldırılan duyurusu.

inonugorsel

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
17 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali

Ben İnönü uzaktan öğretim yaptım. Ancak perculusu hiç bir şekilde kullanamadığım gibi arkadaşlardan da kullanabilen pek yoktu. Ayrıca kendi alms online sistemi olduğu gibi kayıt karı sık sık hata veriyordu.

Sadece öğrenci

Üniversite kendi sitesinde sorun var diyor. Bütün Üniversitenin aynı anda canlı sisteme geçirilmesi yanlış tercihti diyor ancak Malatyali (!) akademisyen (?) sorun yok diyor. Üniversiteye mi inanalım Malatyalı akademisyene mi inanalım? Yoksa yapılamayan derslere mi?

Malatyalı akademisyen

Arkadaşım ister inan ister inanma. Bu hafta 5 hafta ve sorunsuz derslerimi yapıyorum Allah’a şükür hiç sorun yaşamadım. Üniversite herhangi bir sorun yaşanırsa diye iki seçenek daha sundu ama hiç ihtiyaç duymadım. Ne zoom ne de google meet. Ben perculusten derslerimi sorunsuz yaptım.

Bek

Herkes bir savunmadir gidiyor.kac öğrenci derse girebilmis bir baksınlar.

Malatyali akademisyen

İnönü Üniversitesindeyim. Bu hafta dördüncü haftamız, sadece ilk hafta biraz sıkıntı yaşadım. Onun dışında gayet güzel ve rahat, sıkıntısız derslerimi yapıyorum. Üniversitenin perculus sistemini kullanıyorum. Ne ggogle meet ne de zoom’ a gerek duymadan.
Üniversite bu siteleri herhangi bir sorun olursa diye verdi. Ama çevremde de kimsede sorun duymadım. İnönü de bir sorun yok.

Doğruya Doğru Diyen Akademisyen

Sayın Malatyalı Akademisyen, bence siz üniversitenizdeki durumdan haberdar olmadan yazdınız bu yorumu. Birçok öğretim görevlisi ilk iki hafta boyunca büyük sıkıntılar yaşadı. Öğrenciler bu durumu, yani uzaktan eğitim sisteminizdeki problemleri zaten sosyal medyada dile getirdi. Bu problermlerin dayatmasıyla rektörlük de açıklama yaptı, dedi ki, “UZEM sistemimizde sorun var, siz en iyisi google meet ve zoom”u kullanın. İnanmıyorsan, bu haberin bitimindeki görsele bak. Rektörlüğünüz ne diyor o görseldeki açıklamada? Öğretim görevlilerine ve öğrencilerinize diyor ki, “Sorunsuz ders işlemek istiyorsanız Google Meet veya Zoom uygulamalarından faydalanabilirsiniz”. Sorun bu kadar derinleşmiş ve Rektörlüğünüz de itiraf etmişken, sizin bir Malatyalı akademisyen olarak kraldan çok kralcılık yapıyor olmanız akademik dürüstlükle çelişmektedir. Bırakın, Rektörlük cevap versin. Rektörlük susarken, siz neden gerçeği ters yüz etmeye çalışıyorsunuz?

trabzondan

Senin yorumundan sonra İnönü Üniversitesinin sayfasına girdim ve baktım ki ne göreyim Senin UZEM diye tabir ettiğin sistem ALMS diye geçiyor. Hatta ilginçtir İnönü Üniversitesinde UZEM diye bir isim hiç göremedim. Şimdi bu yorumda yayınlanmaz veya çok geç yayınlanır. Doğruya Doğru diyelim…

Doğruya Doğru Diyen Akademisyen

Karadeniz’den topa girmişsin ama meseleyi hiç anlamamışsın. Haberde, UZEM yazılımından bahsedilmiyor zaten. UZEM, Uzaktan Eğitimin genel adı ve Uzak Eğtitim faaliyetlerini yürüten yönetsel merkezin adı. Yani her üniversitede farklı bir uygulama kullanılabilir. Mesela, LMS (Learning Management System) olabildiği gibi, Moodle, CANVAS olabilir, Advencity olabilir… Haberdeki UZEM, üniversitelerin uzaktan eğitim faaliyetini yürüten merkezin ve sistemin genel adıdır. Haberi doğru anlayabilmeniz için, site editörlerinin, bir de haberin altına ayrıca haberi anlamınız için özel bir açıklama mı yazması gerekiyor yoksa? Hem Trabzon’dan oturup İnönü Üniversitesi için neden ahkam kesme ihtiyacı duydun? KTÜ ile uğraşman daha doğru olmaz mıydı?Ha, eğer İnönü’de isen, Ahmet Kızılay’ın da senin gibi klavuzları varsa, işlerin neden olağanüstü mükemmel gittiği anlaşılıyor.

Malatyalı akademisyen

Benim üniversiteyi savunmak gibi bir niyetim olmadı hala da yok. Kesilikle sorunsuz perculus üzerinden derslerimi yapıyorum kardeşim neden yalan söyleyeyim. Rektörlük sorun yaşayan olursa derslerin kesintisiz sürmesi için zoom ve google meet önermesi de gayet mantıklı.
Ancak sizin bu agresif ve önyargılı tavrınıza anlam veremedim. Amaç üzüm yemek mi bağcı dövmek mi? Hakikaten çok ilginçsiniz.

Abdullah Çiftçi

MTÜ uzem sistemi internet altyapısından kaynaklı problem yaşanmadıkça gayet düzgün çalışıyor ve her türlü toplantı ders ve konferanslar bu sistem üzerinden yapılıyor bu şekilde araştırılmadan yapılan asılsız haberler yerel basınımıza olan güvenimizi azaltıyor

Serkan

Normal egitim duzelse iyi olur

aga

başımıza taş yağıcak malatyahaber üniversite haberi yine yapmış ama mtü de eklemiş 🙂

Hasan doğan

Bütün üniversiteler yabancı yazılımlı programlar kullanırken turgut özal üniversitesi yerli ve kendi yazılımları olan bu programları gerçekten de çok başarılı bir şekilde kullanılıyor tabiki bazı aksaklıklar olabilir dünya çapındaki uygulamalarda hiç aksaklıklar olmuyor mu amacınız üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi

Seyhan karataş

Böyle başarılı bir sistemi bir doğu üniversitesi yapmış olduğu için mi bu şekilde eleştiriyor sunuz

Osman duran

Malatya’ın haber sitesinde Malatya’mız ın değerlerine karşı yazılar yazılması çok yanlış ve bunlar yalan haber inandırıcılık hiç yok. Bence bu site kapatılmalı dışarıda farklı illerde örnek gösteriliyor uzaktan eğitimde öncü diyerek tabi hainlik var demekki burada yalan yanlış şeyler yazılmış…

Barış Sezen

Malatya Turgut Özal Üniversitesi kendi yazılımını geliştirme yönünden örnek olan üniversitelerden. Yerel bağlamda yaşanan İnternet tabanlı sıkıntıları bu genç üniversitemize yüklemek bence haksızlık

Turgut

Al sana baş yağcılığa bir örnek.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 45 84
Galatasaray 40 26 6 8 80 36 44 84
Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 31 82
Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 13 71
Sivasspor 40 16 17 7 54 43 11 65
Hatayspor 40 17 10 13 62 53 9 61
Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 13 60
Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 12 60
Gaziantep FK 40 15 13 12 59 51 8 58
Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
Konyaspor 40 12 14 14 49 48 1 50
Başakşehir FK 40 12 12 16 43 55 -12 48
Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48
Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40
MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38
Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38
Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...