Büyükşehir Belediyesi Çalı Satın Alacak

PAYLAŞ

Malatya Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılmak üzere fidan ve çalı satın almak amacıyla bir ihale düzenlediğini açıkladı.

Çalı ve fidan ihalesine ilişkin olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada,  ihale kapsamında 13 bin 200 çalı, 4 bin 30 adet ibreli fidan, 5 bin 100 adet yapraklı fidan satın alınacağı bildirildi.

Çalı ve fidanlar yurt dışından da getirilebilir

İhale kapsamında satın alınacak çalıların ve fidanların yabancı menşeli, ithal de olabileceği belirtilen ihale şartnamesinde, bu durumda, çalı ve fidanlara ait karantina belgesi isteneceği kaydedildi.

Çalılar saksı içinde olacak

İhalenin teknik şartnamesine göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin satın alacağı 13 bin 200 çalı bitkisinin saksılar içinde teslim edilmesi isteniyor.

Teknik şartnameye göre, satın alınacak çalı ve fidanlar için, talep edilen uygunluk şartlarından bazıları şöyle sıralandı:

“Çalılar istenilen büyüklükte, plastik saksılar içinde temin edilecek, çalıların büyüklüğü saksıyla doğru orantılı olacaktır. Süs çalısı, saksıya en az 1 yl, en fazla 2 yıl önce alınmış olacaktır.

Çalılar son yıl sürgünleri iyi gelişmiş, tomurcuktan bol ve şişkin, yapraklar canlı ve yeşil, rengine özgü olacaktır.

Çalılar ithal ise sağlıklı olduklarına dair karantina belgesi istenecektir.

Fidanlar üzerinde kabuklu bit, yaprak bitleri, fungal veya viral hastalık, zararlı belirtileri bulunmayacaktır.

Ağaçlar ithal ise sağlıklı olduklarına dair karantina belgesi istenecektir”.

İhale Kasım ayında yapılacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin satın alacağı 13 bin 200 çalı, 4 bin 30 adet ibreli fidan, 5 bin 100 adet yapraklı fidan için düzenlediği ihale, 5 Kasım 2020 tarihinde, Belediye ana binasında yapılacak.

Çalılar Malatya iklimine 6 ay içinde uyum sağlamazsa yenileriyle değiştirilecek

İhalenin teknik şartnamesinde,  çalı bitkilerinin Malatya şartlarına adapte olamaması durumunda, yenileriyle değiştirileceği vurgulandı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

 

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Yorum yazmalısınız

7 yorum yapılmış

 • MUSTAFA (1 yıl önce)
  Çalı çırpıya da para vermeyin. Yazık günah milletin parasını bu işlere harcamayın. Kendi paranız olsa harcarmısınız öyle düşünün. Bunun için ihale açacağınıza belediyenin imkanlarını kullanın yeşil alan için gerekli olanları kendiniz üretin. Para belediyenin kasasında kalsın. Az borçlanın.
  0
  0
  Yanıtla
 • Şükrü toprak (1 yıl önce)
  Belediye yeşillik olsun diye para harcıyor güzel bir şey ancak derme sulama birliği kanal etrafında vatandaşların diktiği yetiştirdiği emek verdiği 2 veya 3 ağaçtan kanaldan dinamo ile su aldığı için ücret talep ediyor yeşil Malatya# Dışsal fayda# Temiz hava # sağlıklı bir yaşam nasıl olacak yetkililere arz ediyorum
  0
  0
  Yanıtla
 • 44 (1 yıl önce)
  Çalıyi cirpiyida birzahmet kendiniz üretin herşeye para harcamayın
  0
  0
  Yanıtla
 • Akıldane (1 yıl önce)
  Yaw söylemeyem diyim gene duramıyım.bir zamanlar tarımsal daire başkanlığı boş işlerle uğraşıp,kendini tarım teşkilatı sanıp,gidip bilmem ne ilçesinin bilmem ne köyünde,aspir,yok bilmem ne ekimi yapıyordu.milyonluk ihaledir belki bu fidan işi,neden kendi fidanlarını kendileri üretmiyor.üstelik çalı fidanı kalem ile çok çabuk üretilebiliyor.park bahçeler neden Kendileri kendi ihtitaçlarını üretmiyor
  0
  0
  Yanıtla
 • Çiftçi (1 yıl önce)
  Yurtdışında çalı alacağına mahalleleri dederjanla yıkayın sayın gürkan hastalık temizlik le bitecek vatandaş sizi çalı ital edeniz diye seçmedik belediyenin en önemli görevlerinden biridir sokakları temiz tutmak
  0
  0
  Yanıtla
 • pasa44 (1 yıl önce)
  Elin belediyeleri akıllı şehir projeleri, hafif raylı sistemler, yeni alt merkezler, şehir hastaneleri, köprülü kavşaklar, devasa yeşil alanlı rekreasyon merkezleri yapar. Bizimkiler çalı çırpıyla uğraşır, sonra da dünyada ilk derler.
  0
  0
  Yanıtla
 • abuzer (1 yıl önce)
  zamanında tanesi 2000 tl lik fidanlar alınmıştı 10 küsür sene önce devammmmm
  0
  0
  Yanıtla