Final

Fuat


Şevket

Opel Combo
Malatya Haber -

Karaman ‘Kahraman’ Olur mu?

Karaman ‘Kahraman’ Olur mu?
 • 05.03.2020

Yeni Malatyaspor yönetimi, son dönemde doğru- düzgün kararlar alamayan ve…

Suat KOZLUKLU    

Kariyeri boyunca birçok takımda görev yapan Hikmet Karaman, Yeni Malatyaspor Yönetimi tarafından Kemal Özdeş’in yerine göreve getirildi. Sıkıntıların bol olduğu bir dönemde ‘görevi kabul etmek’ ve camiayı ayakta tutmak çok zor. Bu anlamda Hikmet Hocaya,‘Allah yardımcın olsun’ demekten başka bir şey elimizden gelmez… Üstelik, yokuş aşağı giden bir takımda göreve başlamak kendisi için hiç kuşkusuz “büyük kumar”… Hayırlısı olsun diyelim…

Değerli  MalatyaHaber okurları,

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir derler ya, aslında bugüne kadar yapılan uygulamalar bizi nasıl bir geleceğin beklediğini gösteriyordu. Yeni Malatyaspor yönetimi, son dönemde doğru dürüst kararlar alamayan ve bir idarecinin düşebileceği en büyük tuzak olan, her şeyi en iyi kendilerinin bildiğini düşündüren, kulübün şahsi bir şirket olmadığını unutup, hesap verme gereği duymayan ‘KİBİR ve GURUR’ tuzağına düşmüş durumda.

Adil Gevrek ve arkadaşları ne dediğimi anlamışlardır sanırım! Bugüne kadar yanlış bir anlam yüklememeleri için Yeni Malatyaspor özelinde hiç kalem oynatmadım bu mecrada. Geçmişin hesabını çok istememe rağmen görmek istemedim burada. Çünkü Malatyaspor, Malatyalıyım diyen milyonların eşsiz bir değeridir, hazinesidir. Bu hazinenin yıpranmasına da gönlüm el ver(emez)di. Hala da vermiş değil! Futbolun birleştirici gücü ve geniş kitleler üzerinde yarattığı etkiyi göz ardı etmem imkânsız. Kayısımız, Sarı-Kırmızı renkler, 44 plakamız bizim için Malatyalılığın en belirgin özelliklerinden bir kaçı.  Varsın adının başında ‘Yeni’ olsun ya da formasında sarının yanında  ‘siyah’ veya ‘kırmızı’… Biz onun Malatya’nın bir ‘değeri’ olduğunu biliyor ve seviyoruz.

Sevgili dostlar, makamların insanoğlu üzerinde yarattığı bir illüzyon vardır. Bu illüzyon bazen sizi öyle etkisi altına alır ki, koca Beydağı bile o makam karşısında eriyip gider.

İnsanın peşinden gelen iki şey vardır. Birisi gölgesi, diğeri de geçmişidir. Gölgesi, sadece ışık olduğu zaman ortaya çıkar ve insanı takip eder. Geçmişi ise peşini hiç bırakmaz. Kaç yaşına gelse, nereye gitse, hangi kılığa girse, insan geçmişinin takibinden kurtulamaz. Hiç ummadığı bir yerde ve hiç beklemediği bir zamanda karşısına çıkar, hesap sorar. Onun için geçmişin hesabını vermek kaygısı, hemen her insanın en büyük meşgalesi olmuştur. Bu hesabı en kolay verenler ise, geçmişinde ‘kara leke’ olmayanlar ve arkasında kötü izler bırakmayanlardır. Geçmişin izlerini silmek ‘Mıh Osmanları’ (Osman Çağlı), Nurettin Soykanları, Nihat Aslankaraları (huzurevinde yaşamını yitirdi) Hikmet Tanrıverdileri unutturmakla olmaz.

Sizden önce bu renklere gönül vermiş, servetini ve hatta sağlığını yitirmiş insanları yok sayarak, onların arkalarından atıp tutarak günü kurtarmış olabilirsiniz. Ama unutmayın hayat bir bumerang gibidir; ona ne verirseniz verdiğiniz ölçüde size geri döner. Bazen hemen, bazen de yıllar sonra. O yüzden, geçmişte söylediklerinizi ve yaptığınız şeyleri unutmayın! Sizin içinde söylenecek! Hatta söyleniyor bile! Biz buna ‘İlahi Adalet’ de diyoruz…

Yeni Malatyaspor’un iktisadi olarak şimdilik kötü bir sarmala girdiğini söyleyemeyiz ama ‘şeffaflık’ sorunu olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Bu kulüp şahsi bir şirket değil, bir Malatya markası. Her şeyin hesabının verilmesi, şeffaf olunması gerektiği gerçeği bir gün önlerine gelecekti. Bu anlamda sarı kırmızılı takımın Divan Kurulu Başkanı olan AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır’ın BtcTurk Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek ile bir görüşme gerçekleştirerek, kulübün hesapları hakkında bir rapor istediği medyaya yansıdı. Belli ki bir rahatsızlık söz konusu! Hesaplar mutlaka şeffaf olmalı, bilinmeli. Sonuçları merakla bekliyor olacağım…

Kargaşa ve tüm kaotik durumların temeline baktığımızda, bu tür yapıların belirsizlik, plansızlık ve düzensizlikten beslenip, nemalandığını görüyoruz. Bu konular elbette her boyutuyla zamanlıca ele alınıp konuşulmalıydı, konuşulacaktır, konuşulmalıdır.

Ama bugünler o günler değildir. Şimdi ilk gündem, Süper Ligde tutunabilmek olmalı, kaosu besleyecek tartışmalar ‘bekletilmeli’, pusuda bekleyen ‘fırsatçılar’ varsa (olduklarını duyuyorum), onlara yol verilmemelidir.

Bugün  Malatya Amatör Liginde yaşamaya çalışan Efsane Malatyaspor‘un bu duruma gelmesinde, kaosun ardından ortaya çıkan fırsatçılar, iş ve hesap bilmezlerin baş sorumlu oldukları unutulmamalıdır.

Yeni Malatyaspor’un da kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan sorunlarının olduğu aşikâr. Kendisinin elinde şekillenmemiş, tüm moral ve motivasyonunu yitirmiş bir takım ile Hikmet Karaman başarılı olur mu? Ya da, Karaman’dan ‘Kahraman’ olur mu?

Kararı siz verin…

“Hayatta Her Şeyi Kazanmak Üzerine Kurarsanız, En Büyük Kaybeden Siz Olursunuz!”

FOTO: Hikmet Karaman ve Adil Gevrek

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Selami ÇİÇEK dedi ki:

  Konyayı deplasmanda 2-0, Denizliyi içeride 5-1, Beşiktaşı İstanbul’da 2-0 yenen Malatya 12 haftadır galibiyet alamadı, 12 haftada 2 puan aldı, yazık ve çok acı, 8 kez kırmızı kart gördü….
  Bir şehrin spor kaderiyle oynamak bu kadar basit olmamalı.
  Bu kadar sürede başarısızlığın sebep ve sonucunu bulamamak daha da acı.
  Lütfen son haftaları olumlu değerlendirecek ruh ve çalışma temposunu yakalayalım. Selami Çiçek

 2. mehmet can dedi ki:

  efsane olmayacağı kesin Çünkü sürekli bahaneler üretiyor..

 3. Hasan dedi ki:

  Hasüdü malatya tam yerine oturmuş bir kelime
  Yazıklar olsun.adul gevreği tanımam adam takımı aralıksız şampiyon etmiş.
  Takım tökezleyince adama ana avrat küfürler bu malatya bu işte malatyada olmazzzzz
  Malatya insanı hain hasüt insanlarla dolu iyi insanlarıda var
  Adil gevreğe bu kötü günde sahip çıkmak lazım
  Takımı almak isteyenlere baktığın zaman bazısı batmış yada enteresan tipler
  Bu memleketten olmz

  1. MALATYA44 dedi ki:

   Hasüdlük Malatyanın bir özelliği değildir. Asla…Malatyaya dışarıdan gelenler tarafından taşınmıştır. Malatyanın yerlisinde hasüdlük olmaz. Hasüd birini görürseniz araştırın bakın. Mutlaka babası dedesi nenesi cıvar illerden gelip yerleşmiştir. Denemesi bedava..

 4. cafer dedi ki:

  Malatya spor yönetimi Yeni adam gibi bir hoca aldılar.

 5. hüseyin dedi ki:

  NACİ BEY NERDE
  Elinize sağlık.Hakikatları yazmışsınız. Bugünün geleceği dünden belliydi. Peki AKİL ADAM Naci bey nerde. Açıklama yapmayla olmaz. EDENİN YANINA HEP KAR KALDI bugüne kadar. Ama bundan sonra kalmasın.Naci bey sorumluluğunu ya yerine getir. Yada bırak. Bilmem anlatabilmi.

 6. KERNEKLİALİ dedi ki:

  Kral kardeşime harfiyen katılıyorum.cuk diye oturmuş.inşallah vaizoğlu biraz feyz alır.

 7. Ozy ozy dedi ki:

  Bizim Kahramana ihtiyacımız yok sadece işini düzgün yapan insanlara ihtiyacımız var kahraman diyerek zamanında çok kişi başa getirildi o kahraman olmak isteyenler yüzünden çocukluğumuzun geçmişimizin efsane Malatyaspor’u şu an Yeşiltepe mezarlığında yatıyor şimdi yine o kendini kahraman sananlar yeni Malatyaspor’u kendi kişisel egolarına kurban ediyorlar uzak dursunlar ellerini çeksinler bu takıma bişe olmaz Ahmet ç. adil g. hesap soracakmış Ahmet çakır a kim hesap soracak peki önce Malatyaspor’umuzu nasıl yeşiltepeye gömdüler onun hesabını versinler

 8. DONDURMACI dedi ki:

  Takımın içini dışını oydular yönetim hatası çok büyük bize hala düşman olan Ulusoyun Hakemlerinin yapmış oldukları kasti bilinçli planlı kartlar cezalar var bu durumda eğer Ligde kalırsak şampiyon olmuş kadar sevinecemde ne Takımda ne bizde o heyecan kalmamış lig sonuncusu daha ümitli bizden

 9. Suat aksut dedi ki:

  Sanli MALATYASPOR bayragimiz bu yonetime ragmen. Lutfen dalgalan dalgalanki yonetenler utansin

 10. Vaizin Oğlu dedi ki:

  Taraftar destek olur da maçlara giderse neden olmasın? Yok gitmez de buralarda insanları arkadan vurmaya devam ederlerse işte o zaman işimiz zor! Sahada rakiplerlemi mücadele edeceğiz yoksa bunlarımı hizaya getireceğiz? Valla yükümüz diğer takımlara göre ağır! Allah yardımcımız olsun…

  1. Kral çıplak dedi ki:

   Senin taraftarlara cevap yetiştirmek gibi bir görevin mi var?Klüp tarafından görevlendirilmiş gibi ağızla konuşoyorsun.El aleme laf yetiştiriceğine biz bu hale niye geldik diye klüp ve kendine sordun mu?Bu nasıl bir yorum.Genele akıl veriyorsun.Bu klüp byönetimi ve senin gibiler yüzünden bu takım bu hale geldi.Ama biz her ne olursa olsun sabah akşam ona buna cevap veren yağcılardan değil gidip destek verenlerden olacağız.

  2. uğur türkan dedi ki:

   Yani diyorsun ki bu başarısızlığın asıl sebebi yönetimi eleştiren taraftarlar bunu anlıyorum söylemlerinden ?? Bak güzel kardeşim bu takımın 3. sezonu süper lige en başa bir bak ertuğrul sağlam neden istifa etti kaçtı ? Erol hoca bile zaman zaman verdiği mesajlarda yönetimi işaret etti.Sergen hoca keza öyle yönetim sıkıntılı dedi dolaylı yollardan ama sen halen burada suçu taraftarda buluyorsan vah türk futbolunun haline dahası vah yeni malatyapor’un haline vah ?? Bak güzel kardeşim süper lig’de spor kulübünü yöneten başkanlar hatta yöneticiler aynı zamanda o camianın tüm sorumluluğunu üzerine almakla beraber çok ciddi bir iş yapıyorlar bir defa sorumluluk düzeyi en had safhaya ulaşıyor örnek : Devre arası 2 tane iyi adamını elinde tutamıyor gitmelerine mani olamayıp bir de üstüne çöp transferler yapıyorsa o kulüp başkanı ve yönetimi sorumsuzluğun dik alasını yapmış oluyor.! Ve hali ile de ve çok haklı ve de çok doğru bir şekilde olumsuz yönde eleştirilyor normal olan budur ! Anormal olan ise bu başarısızlığı bildiği halde canı sipare yönetimi savunup birde üstüne taraftara burada yönetime olan eleştirileri yüzünden taraftarı eleştiriyorsa burada da soru işareti doğurur ?? Saygı ve şükranla güzel kardeşim.Sevgilerle..

 11. erol dedi ki:

  Hikmet Karaman ne yapsın, çıkıp kendimi oynayacak.Süper ligin ilk yarısını Küme düşme hattında kapatan Ankaragücü, Kayseri gibi takımlar neredeyse ilk onbirlerinin tümünü değiştirdiler. Biz ise bir iki iyi oyuncumuzu çeşitli dalaverelerle başka takımlara kaptırdık, bir iki tane takıma giremeyecek oyuncu transfer ettik. Şimdi Hikmet Karaman da medet umuyoruz. Hikmet Karaman ı kötülemiyorum Ligin en tecrübeli hocalarında birisi

 12. KERNEKLİALİ dedi ki:

  Sezon başından beri boş beleş adamlarla kulübün geleceğini karartmayın diye yırtınıyoruz.daha bunun tecrübesimi kaldı.

 13. Neco dedi ki:

  Harika bir yazi adil gevrek yınetimi ve ali ravcı denen menejar in cok bilmişliği sonuç hüsran hikmet karaman sergen yollaninca gelmeliydi yüzde yüz amatör bir yönetim ve bence amatör bie hoca kemal özdeş le hüsran kaçınılmazdı ve beklenen oldu yinede Hikmet karaman ın işi çok zor stoper yok 2 side cezali

 14. Feryat dedi ki:

  Suat bey eline kalemine sağlık.İnşallah mesaj yerine ulaşmıştır.İnşallah bu hafta herşey değişecek.tüm taraftar stadı doldurmalı.12.adam a çok iş düşüyor.takımın kaderi bu maçta belli olacak.ben MALATYA lıyım diyen herkes MAÇA.İnşallah herşey güzel olacak.

 15. cem sancak dedi ki:

  Asalet,
  Zor zamanda gösterilen birlik, dayanışma ve duruşla olur. Asıl kazanç, karşılıklı sevgi ve saygıdır.
  Bunun haz ve lezzetini bu değerlere sahip olup taşıyanlar bilir.

 16. Kemal dedi ki:

  Suat bey,Emeğinize,kaleminize sağĺık.Bu yazınız ile tüm hemşehrilerimizin ortak sevgisi Malatyasporumuzun durumunu ne güzel özetlemişsinniz.

 17. Mustafa Talas dedi ki:

  Kaleminiz var olsun. Güzel yazmışsınız. Ancak denemeden Hikmet Karaman’dan Kahraman olur mu olmaz mı onu bilemeyeceğiz. Sadece bir önceki profilde olmayan heyecan bu adamda var. Belki o çare olabilir

 18. Cengiz dedi ki:

  Sayın Kozluklu elinize kaleminize sağlık.Tesbitlerinizin çoğuna katılıyorum.Başkan Adil Gevreğin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum.Bazen insanları basiretleri bağlanır ne yapsalar tutmaz.Temenni ediyoru m Karaman’a şansızlığı yenip bir an önce düzlüğe çıkarız.Malatyasporda görev alan yöneticileri linç ederek hiç bir. yere varamayız.Yapacağımız iş,kamuyu ilgilendiren her işte etkin denetim mekanizması kurup boş beleş insanların dedikodularına meydan bırakmamak olmalı.

  1. Hakkı dedi ki:

   takımında oynamamış bonservisi elinde klüpsüz kimsenin almadığı adamları almak iyi niyet midir? en önemli oyuncun transfer dedikoduları .çıkacak o zaman bile dedim bu cahil kafamızla gidecek adam yerine adam alınsın diye. guilerme gibi kim var kadroda? pas yapan yok çat pat oynuyoz kafasına göre taktik yok bişe yok. sorgulayın başkanı da hata yaptığı yerleri de söyleyin. kötülüğü için değil doğruyu görebilmesi hata az yapması için…

 19. Ali Cengiz dedi ki:

  Değerli kardeşim öncelikle kalemine yüreğine sağlık inşalalh bu söylediklerinden kendilerine bir pay çıkaranlar olur ve atı alan üsküdarı gecmeden sıkıntılı günler atlatılır.Artık şehrim tüm dinamikleri tek noktada birleşerek bu takımın başarısı için neler yapılmalıdır onun istişareleri yapılmalıdır Sivas spor 3 hafta kötü sonuçlar alınca hemen sivas valisi belediye başkanı sivil toplum kuruluşları temsilcileri sivas spor yönetimi bir araya gelerek bu kötü gidişlerine dur dediler ve hemen toparladılar yazındada belirtiğin gibi burda bir KAHRAMAN yaratmak için herkes elini taşın altına koyacak Üzüldüğüm taraf gecmişten bugüne kadar Malatyada kulüp başkanlığı yapmış tüm başkanlar adeta linç edilircesine hakaret ve kötü muamele ile karşı karşıya kalmışlar bakın rize spor genclerbirliği denizli ankaragücü bu takımlar küme düşmüş ve aynı yöneticilerle tekrar süper lige çıkmışlardır.Adil gevrek hata yapmış olabilir onun hatasının sorgulanması zamanı şimdi değil şimdi birlik beraberlik zamanı bunu da bu şehrin şehrül emini belediye başkanı kulubün divan heyeti malatya valisi t so başkanı esnaf odaları başkanı bir araya gelerek kısa sürede acil çözümler alınmalı Ankaragücü Konya Sivas maçlarını izliyorum stada düzenlenen karaografileri görünce içim kan ağlıyor antalya macında 8000 seyirci ile oynuyor bu şehir .Stk lar yaptıkları basın açıklamalarında dikkatli olmaları gerekir.bir Milletvekilini hedef alan açıklamalar fayda yerine zarar getiri değerli kardeşim Suaat kozluklu nun bu güzel yazısı okuyup anlayanlar için bir çıkar yoldur lütfen dikkate alın evet ben de diyorum bu şehir inşalalh bu sezon bir KAHRAMAN Çıkaracaktır özelikle Futbolculuğu dönemde ve antrönörlük dönemiminde kişilik ve karekteri ile herkesin takdirini kazanmış yöneticisi olmaktan gurur duyduğum Hasan özer in teknik heyet içinde olması beni daha çok umutlandırdı inşallah konya maçı ile seriye başlayacağız teknik heyet ve futbolcu kardeşlerime başarılar diliyorum bu hafta herkes türübünde yerilerini almalı.

  1. Turgut ÖZMÜŞ. dedi ki:

   Ali CENGİZ , Hocam sizinde yüreğinize sağlık,ALLAH sizlerden bin kere razı olsun, Maltyamız için ne yapılması gerekiyorsa oralarda varsınız,helal olsun size,Her şey Malatyamız için.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."