Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

“Kimden ve Kaça Alındı, Sahipleri Kim?”

Gündem

05-03-2021 tarihinde yayınlandı.

“Kimden ve Kaça Alındı, Sahipleri Kim?”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin Mart ayı 2. oturumunda, belediyenin kurdurduğu radyo konusu tarafından gündeme getirildi ve yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verildi.

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Mehmet Çınar Başkanlığında toplanarak Mart Ayı 2.Oturum Toplantısını gerçekleştirdi.

HELİKOPTER KAZASI ŞEHİTLERİ ANILDI..
Yeşilyurt Belediyesi Gedik Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden önce konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Bitlis’in Tatvan bölgesinde yaşanan helikopter kazasında şehit düşen kahraman vatan evlatları için taziyelerini iletti.

Bitlis’ten gelen acı haberin yüreklere hançer gibi saplandığını belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Elazığ 8’inci Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş’ın içinde olduğu helikopterin dün Bitlis’in Tatvan bölgesinde düşmesi sonucunda şehit düşen kahraman vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Hepimizin yüreğini dağlayan bu talihsiz kazada şehit düşen askerlerimizin aile mensuplarına ve aziz milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Aynı zamanda Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan trafik kazasında yaralanan 11 askerimize de acil şifalar diliyorum.” şeklinde konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ..
Yeşilyurt Belediyesi’nde ki üç adet bir kadro dereceli muhasebeci kadrosunun iptal edilerek bir dereceli fizikçi, bir dereceli ekonomist ve bir dereceli eğitmen kadrosunun ihdas edilmesine yönelik teklifi görüşüp onaylayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Irak’ın Kuzeyi’ndeki Gara bölgesinde PKK’lı teröristlerce alıkonularak şehit edilen Jandarma Astsubay Başçavuş Semih Özbey ile Diyarbakır’ın Lice İlçesi kırsalında PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Çelik’in isimlerinin Yeşilyurt Belediyesi uhdesindeki parklara verilmesine ilişkin maddeyi Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale etti.

Gündüzbey mahallesindeki sulama kanalının alt tarafında bulunan ve ismi olmayan sokağa isim verilmesine yönelik maddede görüşüldükten sonra Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi.

Yeşilyurt Belediyesinde görev yapan sözleşmeli personelin ücretlerinin belirlenmesine yönelik teklif onaylanırken, Yeşilyurt Belediyesi Birim Müdürlüklerinde yapılan atamalara ilişkinde Meclis Üyelerine bilgilendirilmede bulunuldu.

Maddeler oylanırken söz alan CHP’li Meclis üyesi Önder Öztürkoğlu, “Belediyemiz şirketlerinden olan Yeşil Marketlerde çalışan personelin maaşından 200 lira kadar kesinti yapılarak yerine Yeşil marketlerden alışveriş yapmaları için alış-veriş fişi veriliyor. Bu da uzakta oturan çalışanlar yük oluyor. Çalışanlarımızın bu yöndeki şikayetlerini nasıl çözebiliriz” diyerek market çalışanlarının sorununu dile getirdi.

Başkan Çınar, soruyu “2020 yılında çalışanlarımızdan kesinlikle kesinti yapılmamıştır. Size yanlış veya kasıtlı aksettirilmiştir. Yeşil marketlerimiz içinde merkez, Bostanbaşı ve Yeşiltepe Bölgelerinde birer şube açmak için çalışmalarımız sürüyor” diyerek yanıtladı.

RADYO SORULARI..
Gündem maddelerinin tamamlanmasından sonra CHP Meclis Üyesi Tayfun Çakır tarafından, yasal olmamasına rağmen Belediye bünyesinde kurulduğu söylenen Yeşilyurt Belediye Radyosunun yasal dayanağını sorgulayan 4 maddelik yazılı bir önerge veridi. Yazılı önergede; “Kısa bir süre önce Yeşilyurt Belediyesi tarafından 93.8 frekansı üzerinden Yeşilyurt Radyo’nun açıldığı bizzat Sayın Belediye Başkanı tarafından duyurulmuş ve konu basının da gündeminde yer almıştır. Bilindiği üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın hizmetleri hakkında Kanun’un 19/b madde gereğince kimlerin yayın lisansı alabileceği, radyo ve televizyon kurabileceği ve yayın yapabileceği yasayla belirlenmiştir.

Bu kapsamda ilgili Kanunun 19/b maddesi gereğince:

‘Siyasi partiler, sendikalar, meslek kuruluşları, kooperatifler, birlikler, dernekler, mahalli idareler ve bunlar tarafından kurulan veya bunların doğrudan veya dolaylı ortak oldukları şirketler ile sermaye piyasası kurumları ve bunlara doğrudan veya dolaylı ortak olan gerçek ve tüzel kişilere yayın lisansı verilemez. Bu kuruluşlar, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara doğrudan veya dolaylı ortak olamaz” denilmektedir.’

Bu durumda:
-Belediyelerin ve belediyeler tarafından kurulan veya doğrudan veya dolaylı ortak oldukları şirketlerin yayın lisansı alması ve doğrudan ya da dolaylı ortak olması 6112 sayılı yasaya göre açıkça yasak olmasına rağmen Yeşilyurt -Belediyesinin TV yayınının ve Belediye tarafından kurulduğu ilan edilen 93.8 Yeşilyurt Radyo’nun kanuni dayanağı nedir?
-Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulduğu ilan edilen Yeşilyurt Radyo’nun sahibi ya da ortaklık yapısı kim/kimlerden oluşmaktadır?
-Yeşilyurt Belediyesi tarafından kurulduğu ilan edilen Yeşilyurt Radyo’nun yayın frekansı olan 93.8 frekansı kimden/hangi yayın kuruluşundan kiralanmıştır?
-Bu kiralama ya da alımın değeri ne kadardır? Bunun için şu ana kadar Belediye veya bağlı kuruluşları tarafından herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?”denildi.

Yeşilyurt CHP İl Meclis Üyesi Tayfun Çakır, “Bu konuda özellikle RADEM üzerinden ciddi bir tepkiye neden oldu. Hem haksız yere rekabet verdiği hem de kanunen yasak olduğu dile getirildi. Dolayısıyla buna ilişkin 4 tane sorumuz var. Kanuna açık olmadığı halde bu iş ne şekilde yapıldı? Tamam, belediyelerin internet yayını yapmaları söz konusu ama frekans üzerinden yayın yapmak başka bir konu. Burada da açıkça frekans üzerinden yayın yapıldığı söyleniyor. Bu konu gündeme de geldi bu nedenle bu sorularımızın yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ediyoruz” soruları yer aldı.

Başkan Çınar, “Önergeyi yazılı olarak cevaplamamızı istemişsiniz. Biz de sorularınızı yazılı olarak cevaplayacağız” diyerek sorular yazılı olarak yanıtlayacaklarını belirtti.

Mart Ayı çalışmalarını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Nisan Ayı Toplantısı için 7 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 14:00’de yeniden bir araya gelecek.

malatyahaber.com- gazetemalatya.com- Bülten

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

Kaynak malatyahaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mustafa

Bizi yöneten meclisin gündemine bakıyorum,Üyeler çok yoğun çalışmışlar huzur haklarnıı haketmişler yapılan işler,3 muhasebeci kadrosu iptal edilerek yerine fizikçi, ekonomist,eğitmen kadroları ihdas edilmiş,ismi olmayan bir sokağa isim bulunması için komsiyona sevk edilmiş 2 sehit ismi verilecek park bulunması için yine komisyona sevk edilmis, evet haberde yanlış yazılmadıysa koskoca bir ilçe belediye meclisi bu 3 gündem için toplanmış 2 gündem maddesi de komisyona sevk edilmiş. Görüşmesi 5 dakika sürecek Bu üç maddeyi bir önceki toplantı gündeminize alıp da boş yere bugün belediye bütçesinden kendinize tam gün huzur hakkı almasaydınız daha şık olmazmıydı.Malum bu ilçede geçim sıkıntısı çeken pandemi dönemi işsizi var esnafı var fakiri var fukarası var var da var

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Beşiktaş 33 22 5 6 72 35 37 71
Fenerbahçe 33 20 6 7 59 33 26 66
Galatasaray 32 19 5 8 62 31 31 62
Trabzonspor 33 16 10 7 40 31 9 58
Alanyaspor 33 15 7 11 52 36 16 52
Gaziantep FK 32 13 11 8 47 37 10 50
Sivasspor 33 12 14 7 47 40 7 50
Hatayspor 32 14 7 11 53 40 13 49
Fatih Karagümrük 33 13 10 10 48 39 9 49
Göztepe 33 12 10 11 49 44 5 46
Antalyaspor 34 9 15 10 34 44 -10 42
Konyaspor 33 10 11 12 39 40 -1 41
Çaykur Rizespor 33 9 12 12 39 51 -12 39
MKE Ankaragücü 33 10 7 16 41 53 -12 37
Kasımpaşa 33 9 9 15 35 48 -13 36
Yeni Malatyaspor 32 7 13 12 39 45 -6 34
Kayserispor 33 8 10 15 24 41 -17 34
Başakşehir FK 32 8 9 15 35 51 -16 33
Gençlerbirliği 33 8 7 18 32 58 -26 31
BB Erzurumspor 33 6 10 17 32 56 -24 28
Denizlispor 32 6 8 18 29 55 -26 26

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...