Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

‘Malatya Lezzetleri’ İçin Ankara’da Özel Gece

Gündem

08-12-18 02:21

‘Malatya Lezzetleri’ İçin Ankara’da Özel Gece

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Malatya’nın giderek dünya çapında da tanınmaya başlanan yemeklerinin bilinirliğinin artırılması ve özel lezzetlerin unutulmaması amacıyla Ankara’da bir toplantı düzenlendi.

ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği Kurucu Başkanı Ali Çelik öncülüğünde, Çankaya Koru Otel sahibi Yaşar Öncan’ın ev sahipliğinde düzenlenen gece Başkent’teki yüksek yargı, bürokrasi, siyaset, iş ve akademi dünyasından hemşerilerimizi bir araya getirdi. Kültür- Turizm ve Devlet Eski Bakanlarından Güldal Akşit ile Malatya’nın önceki dönem Valilerinden Saffet Arıkan Bedük, Mustafa Yıldırım, Halil İbrahim Daşöz, Eski Vali ve Milletvekili Necati Çetinkaya, Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Malatya ve Malatya yemekleri aşığı Mrs. Frange özel gecenin konukları arasında yer aldı.

NELER PİŞİRİLDİ?
Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Refika ve Güler Hanım’ın otel mutfağında hazırladığı yöresel yemeklerin sunumu ıspanak, kara nohut ve kavurma eşliğinde hazırlanan tarhana çorbası ile başladı. Yaşar Öncan’ın limonataya alternatif olarak hazırlattığı ve adını “Reyhanata” koyduğu kendi ürünü reyhan şerbeti ile yerli peynir, bilik, tandır ekmeği de masalarda yer alırken, ana yemekler olarak yavandan ıspanaklı içli köfte, kiraz yaprağı ve etli lahana köftesi sunuldu. Kayısı çekirdeği unuyla yapılmış Malatya kurabiyesi ve tereyağlı, cevizli kayısı tatlısı ile sonlanan yemek katılımcılara adeta parmak ısırttı.

Yemek kültürü yazarı, Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç’ın hazırladığı “Malatya Yemekleri” sunumu ile Malatya’nın ve her bir ilçesinin kendine özgü 250 ayrı yemek ve tatlıdan seçmelerin görsel sunumu da ilgi ile izlendi.

O ŞİİR DE OKUNDU
Geceye Adana’dan gelerek katılım sağlayan Gazeteci Orhan Apaydın ve Ertaç Önal’ın seslendirdiği, Mehmet Engin’in son aylarda sosyal medyada fenomen olan şiiri de konukların Malatya hasretinin bu toplantıdaki sesi oldu.

Program sırasında katılımcılar kendilerini tanıtarak Malatya ile ilgili kısa anılarını anlatırken, yöre yemekleri araştırmaları nedeniyle İbrahim Halil Kılıç’a ve gecenin organizasyonunu sağlayan Ali Çelik’e teşekkür edildi.

KİMLER KATILDI?
Yemeğe katılanlar isimlerinin alfabetik sıralamasına göre şunlar:

Abdullah Akgül (Emekli Tuğamiral), Arif Akgül (MKEK Genel Müdür Yrd.), Ali Çelik (Petrol Mühendisi, ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği Kurucu Başkanı), Ali Güler (CHEF Akademi Kurucusu), Ali Helvacı (Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşarı), Battal Yıldız (İş İnsanı), Belgin Sağdıç (İş İnsanı, ATO Meclis Üyesi), Betül Azizağaoğlu (Yargıtay HD Üyesi), Bünyamin Kuş (Darende eski Kaymakamı, Mülkiye Müfettişi), Candan İlhan (İdare Mahkemesi Hakimi), Celal Mert Aslan (Eski Kaymakam, Savunma Sanayi Başkanlığı Uzmanı), Çiğdem Gökhan (Doç.Dr., Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi), Cihangir Kaya (Polis Başmüfettişi), Ekrem Dernek (İş İnsanı, Malatya Eğitim Vakfı Ankara Şube Başkanı), Eralp Akgül (Metalurji ve Malzeme Mühendisi, ROKETSAN), Erol M.Demirseren (Prof.Dr., Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği Şefi), Ertaç Önal (Kültür Turizm Bakanlığı eski Genel Md. Yrd.), Fuat Altıntop (İnşaat Mühendisi, İş İnsanı), Güldal Akşit (Eski Bakan), Halil İbrahim Daşöz (Mülkiye Başmüfettişi- Malatya eski Valisi), Haluk Akşit (TBMM Başmüşaviri), Hasan Darnıver (Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanı), İbrahim Halil Kılıç (Malatya Valiliği Basın Müdürü), Kenan Tan ve eşi (Prof.Dr., Gülhane Tıp Akademisi FTR Bölüm Başkanı), Kasım Kılıçarslan (Prof.Dr. Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi), Mehmet Çamur (Türkiye Patent Enstitüsü), Mehmet Celal Fendoğlu (MHP Malatya Milletvekili), Mehmet Demirel (Ekonomi Bakanlığı Müşaviri), Mehmet Güllü (Eski DSİ Genel Md.Yrd.), Mustafa Yıldırım (Malatya eski Valisi, Anayasa Mahkemesi eski Üyesi), Necati Çetinkaya (Eski Vali, Eski Milletvekili), Nuray Çelebi (Dışişleri Bakanlığı Uzmanı), Orhan Apaydın (Gazeteci, Eski DHA Bölge Müdürü), Orhan Karadağ (MEV Ankara İdari İşler Müdürü), Osman Nuri Beyhan (Ticaret Bakanlığı Genel Md.Yrd.), Özcan Erdoğan (İş İnsanı), Saffet Arıkan Bedük (Malatya Eski Valisi, Mülki İdari Amirleri Derneği Genel Başkanı), Sami Özfırat (Yargıtay 9. HD onursal Üyesi), Seydihan Çamur (Şehir Plancısı, ODTÜLÜ Malatyalılar Derneği), Sıdıka Kuşanaç (Eski KYK Bölge Müdür Yrd.), Yaşar Öncan ve eşi (YÖNTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı), Yaşar Bozkurt Aşıcı ve misafiri Frank Frange (İş İnsanı), Yavuz Gökhan (Mimar).

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

ankarayemek3

ankarayemek1a

ankarayemek4

ankarayemek5

ankarayemek6

ankarayemek7

ankarayemek8

ankarayemek9

ankarayemek91

ankarayemek92

ankarayemek93

ankarayemek94

ankarayemek95

Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kılıçarslan

Benim anlayamadığım,Malatyalılların bir kısmının toplandığı otelde Malatya yemeğimi yemişler yoksa Malatya yemeklerinin tanıtıldığı bir sunum mu hazırlanmış,hani uluslar arası basın,hani gurme hani medyatik bir aşçı vs.yoksa kendiler pişirip kendilermi yemişler,mazur görün ben anlayamadım,genede afiyet olsun,sağlığınıza dikkat edin………………..

Abdullah DURAN

Emeğinize, yüreğinize sağlık ve gönül sofranız bol bereketli olsun. Bu tür organizasyonlar yapmak sevgi işidir. Sevgi de emek ister. Emeğinize sağlık. Dışarıda olan bir Malatyalı olarak gurur duyuyorum yapılanlarla. Sevgili hemşehrilerim bir de yapılanları eleştirme yerine “Ben de Malatya için şunu yaptım” diye bir soru sorsunlar kendisine. sevgili dostum H.İbrahim Kılıç Beye şükran ve sevgilerimi yolluyorum buradan.

Yaşar Gündüz Kül.Turizm Bak.Emekli Müdür

Bakmayın bu manzaraya sizi aldatmasın,hele bir kapılarını çalın açarlarmı acaba! Sekreter Beyefendi toplantıda tlf.no nuzu bırakın biz sizi arayacağız derler Hangi derde merhem olmuşlardır.Birbirlerini tanımazlar beyefendiler (Beyefendi olmuştur)Buna yakın örnek özelleştirme deki beyefendi.Bu vesileyle toplantıyı düzenleyen Ali Çelik beyi tebrik ederim.

Ahmet yıldırım

Muhteşem Malatyam, muhteşem Malatyalı hemşehrilerim her türlü iltifata layıksınız, elinize emeğinize sağlık. İnşallah çok daha büyük çapta organizenin yapılması dileğimle saygılar sunarım. Ahmet yıldırım Emekli bakanlık baş müfettişi

Hikmet Doydum

Gardaş neden benim ğaberim yoğ. Beni aramadınız alacağınız olsun. Bizi Malatya’nın bürokratlarından saymimisiniz. Ben Tarım Bakanlığının Müşavirlerinden Hikmet Doydum. Üstelik Malatyanın renkli simalarından emekli Vali Muavini Mahmut Yıldırım da yoğ. Bir dahaki etkinlikte çağırmanız dileklerimle. Saygılar.

Gurbetçi

“ İbrahim Halil Kılıç” bu isim Malatya için büyük değer gerçekten. Tebrikler İbrahim bey. Başarılarınızın ve çalışmalarınızın devamını diliyorum.

TUNCAY

Herşey güzel olmuş fakat yemek sonunda nasıl bir sonuç ,kazanım çıktı.Dişe dokunur ,somut bir şeyler var mı?
Şimdi bu toplantıdan Malatya ne fayda elde etti, yoksa güzel bir akşam yemeğinden öteye gidemedi mi ?
Sonucu merak ettim ?

Bedri kaya

Maşallah Malatya lılar hep bir arada herkeseselzmlar

Hemşeri

Ankaradaki büyüklerimize teşekkür ederiz bu tanıtımların başkentımızden başlaması çok çok önemli emeği gecenlerin ellerine saglık

TURGUT ÖZMÜŞ

Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler,Herşey Malatya için.

Sadık İnan

Çok güzel ikramlar afiyet olsun

Yaşar Öncan

Malatyamız her güzelliğe layıktır. Birlik ve beraberliğimizi her zaman muhafaza ettiğimizde Malatya ‘yı daha ileriye götüreceğiz.

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Galatasaray 26 18 3 5 52 19 33 57
Beşiktaş 25 17 3 5 56 26 30 54
Fenerbahçe 25 16 3 6 47 27 20 51
Trabzonspor 25 14 6 5 32 24 8 48
Hatayspor 26 13 6 7 46 31 15 45
Alanyaspor 26 12 6 8 40 26 14 42
Gaziantep FK 26 10 10 6 37 29 8 40
Fatih Karagümrük 26 11 7 8 41 34 7 40
Antalyaspor 26 7 13 6 24 29 -5 34
Göztepe 25 8 8 9 35 31 4 32
Sivasspor 25 7 11 7 28 29 -1 32
Konyaspor 25 8 7 10 32 30 2 31
Yeni Malatyaspor 26 7 10 9 33 35 -2 31
Kasımpaşa 25 8 5 12 29 40 -11 29
Çaykur Rizespor 26 6 10 10 30 42 -12 28
Kayserispor 25 6 7 12 17 30 -13 25
Başakşehir FK 26 6 7 13 28 44 -16 25
BB Erzurumspor 26 6 7 13 24 41 -17 25
Denizlispor 26 5 6 15 23 46 -23 21
Gençlerbirliği 25 5 6 14 21 46 -25 21
MKE Ankaragücü 25 5 5 15 28 44 -16 20

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...