Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

Malatya Maç Başlamadan Yenilmiş!

Malatya Maç Başlamadan Yenilmiş!
 • 30.01.2019

..Son örnek, Fenerbahçe – Yeni Malatyaspor maçında yaşanan skandaldır…  

Niyazi DOĞAN Yazdı      
dogannd@gmail.com

İçinde futbol geçen, ancak futbolla ilişkisi bir hayli arka planda kalacak ikinci yazım. Dolayısıyla, Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Erol Bulut’un Malatya’daki ilk antrenörlük deneyiminde (2013) beraber çalıştığı Özcan Kızıltan’ın, yönettiği takımın futbolcularıyla iletişim biçimine ilişkin yazdığım yazının “Bu Bir Futbol Yazısı Değildir” şeklindeki başlığı bu yazı için de geçerlidir.

Kurumlar, her şeyden önce, kendi alanlarında ve rakipleri karşısında saygınlık tesis ederek kurumsal kimlik ve nitelik kazanabilirler.

Saygınlık ise, kurumların üstlendiği misyon ve işlevlerin profesyonel bir yaklaşımla yerine getirilmesinden sonra, kurumun yasal hak ve özgürlüklerinin taviz verilmeksizin korunması, bu hakların gereken her an ve zeminde kullanılması ile gerçekleşebilir ancak.

Kurumların sorumluluğundaki iş ve işlevlerin yerine getirilmesi yolunda, kurumsal hak, özgürlük ve yönetsel iradenin kullanılması, kurumun bağlı bulunduğu otorite kadar, temsil edilen değerlerin de saygınlığının korunması anlamına gelir.

Özellikle mekân-temsil ilişkisi bağlamında, hak ve özgürlüklerin kullanılması sadece kurumsal saygınlığın tesis edilmesi değil, güç gösterisinin ve rakiplerinize karşı caydırıcılığın da yönetsel unsurlarıdır.

Bu bağlamda; Fenerbahçe – Yeni Malatyaspor arasında önceki gün İstanbul’da oynanan futbol karşılaşmasında, bazı Yeni Malatyaspor kulübü yöneticilerinin, Fenerbahçe Kulübü yöneticileri tarafından “Güvenliğinizi sağlayamayız” gerekçesiyle, maçı konuk takım soyunma odasında izlemeye mahkûm edilmiş olmaları her iki takım açısından yönetsel skandal anlamına gelmektedir.

1- Fenerbahçe açısından: Fenerbahçe Spor Kulübü yetkililerinin, ‘konukseverlik’ bağlamında etik değerleri çiğnemiş olması, holiganizmin yönetici sınıftan başladığı Türkiye futbol evreninde hiç de şaşırtıcı değildir.

Bu detaya takılmak gerekmiyor.

Ancak, 2018 – 2019 Spor Toto Süper Lig Sezonu (Lefter Küçükandonyadis) Müsabakalar Statüsü’ne son derece açık bir aykırılık oluşturan bu tutum, Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinin, Türkiye’nin futbol organizasyonları anayasası niteliğindeki resmi kural ve ilkeleri yok sayması, bunun yerine keyfi bir tutum sergilemiş olmaları bakımından, yönetsel bir skandaldır.

Fenerbahçe Kulübü’nün bu tavrı, Yeni Malatyaspor Kulübü’nün hükmi şahsiyetine ve onun temsil ettiği kente yönelik saldırı niteliğinde açık bir hak gaspıdır.

2- Yeni Malatyaspor Kulübü açısından:

Önce bir hak teslimi yapalım: Yönetimi devraldığından şu ana kadarki süreçle sınırlı kalmak kaydıyla, şimdilerde Malatya 1. Amatör Küme A Grubu’nda mücadele eden ‘Efsane Malatyaspor’ tarihi de dahil olmak üzere Malaya futbol tarihinin en başarılı başkanlarından birinin YMS Başkanı Adil Gevrek olduğu futbol kamuoyunun genel kanısı niteliğindedir.

Uzun yıllar belediyenin fonladığı takım üzerinden har vurup harman savuran, her sezon 10 milyonlarca liralık kamu kaynağını peşkeş çeken, her sezon şampiyonluk iddiasıyla lige başladıktan sonra, kendisinden çok daha mütevazı bütçeli takımların gerisinde kalıp, Adil Gevrek işi devralıncaya değin herhangi bir başarı elde edemeyen bazı çıkar odaklı grupların kabul etmemesi bu gerçeği gölgelemeyecektir.

Futbol, bir sonuç/skor, istatistik oyunu ise, 2. Ligden devraldığınız takımı, kısa vadede önce 1. Lige sonra kurtlar sofrası niteliğindeki TFF Süper Ligi’ne çıkarmış, bu ligdeki ikinci yılınızda zirveye taşımış ve takımınıza oranla 10 kat büyüklükteki bütçesiyle Fenerbahçe sizi çok zor da olsa kendi sahasında 3-2 yendiğinde; Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona’yı yenmiş gibi mutluluktan uçmuş ise, burada büyük ve alkışı hak eden bir başarı vardır.

Bu başarı sadece futbolcuların ve Erol Bulut’un değildir. Erol Bulut ve başarının sahadaki mimarları olan futbolcuları biraraya getiren, onlara başarı üretecek bir zemin yaratan yönetime de hakkını teslim etmek gerekir.

Başarısızlıkta Başkan Adil Gevrek, başarıda ise futbolcular ve Erol Bulut’un öne çıkarılması, ya da bir matematik oyunu olan futbolda başarıyı tümüyle şansa bağlamak, hatta YMS’nin başarısını rakip takımların başarısızlığı ile izah etmek çabasına girişmek, anlamdan ve adaletten uzaktır.

Ve fakat…

Yeni Malatyaspor yönetimi, sahadaki başarısına karşın, bu kenti temsil etme boyutunda kimi zaman gerekli duruşu ve iradeyi göstermemektedir.

YMS Kaptanı Adem Büyük’ün, Başakşehir – YMS maçında, siyasi egemenlerin korumasındaki Başakşehir TD Abdullah Avcı tarafından tokatlanması (A. Avcı iddiayı yalanlamadı) skandalında görmedim/duymadım/işitmedim üçlemesi yapan YMS yönetimi, Adem’in tokatlanmasının futbolda basit bir doz aşımı olmadığını anlayamadı / anlamadı / anlamak istemedi.

Oysa tokatlanan takım kaptanınız Yeni Malatyaspor’u, Yeni Malatyaspor ise Malatya’yı ve Malatya halkını temsil ediyor. Abdullah Avcı’nın tokatı, fiziksel olarak Adem Büyük’e yöneliktir ancak asıl tokatlanan temsil edenin nezdinde temsil edilendir.

Son örnek, Fenerbahçe – YMS maçında yaşanan skandaldır.

YMS yetkilileri, 2018 – 2019 Spor Toto Süper Lig Sezonu Müsabakalar Statüsü’nün, konuk takım yöneticilerine tanıdığı, ancak ev sahibi kulüp yöneticileri tarafından yasa dışı biçimde gasp edilen hak ve özgürlüklerine sahip çıkamamış, dolayısıyla kulübün saygınlığının erozyona uğramasına seyirci kalmıştır.

2018 – 2019 Spor Toto Süper Lig Sezonu Müsabakalar Statüsü’ne göre, ev sahibi kulüp ile konuk kulüp arasındaki tek fark, ev sahibi kulübün yedek kulübesini belirleyebilme ayrıcalığıdır.

Bunun dışında, ev sahibi kulüp ile konuk kulüp arasında statü ve haklar bağlamında hiçbir fark yoktur, her iki kulüp de eşit haklara sahiptir.

Yasal zemin böyle iken, Kemalettin Tuğcu hikayelerinin klasik sahnelerinde olduğu gibi, zengin/görgüsüz/nobran ve ezen zengin ev sahibinin konağın hizmetinde kullandığı garibanları konağın yıkık-dökük müştemilatında ikâmet ettirmesi misali; YMS Kulübü yöneticilerinin maçı konuk takım soyunma odasında izlenmeye zorlanması karşısında herhangi bir tavır/duruş geliştirilmemesi, hak gaspına rıza gösterilmesi Malatya’yı temsil ettiği iddiasındaki bir takım için kabul edilemez bir tavırdır.

Fenerbahçe’nin, Yeni Malatyaspor Kulübü yöneticilerini “Güvenliğinizi sağlayamayız” gerekçesiyle, maçı soyunma odasında izlemeye zorlaması, ligin dibinde debelenmesine karşın kendini Kaf dağında gören İstanbullu ile Anadolu arasındaki bir aşağılama ilişkisinin tezahürüdür.

Fenerbahçe Kulübü’nün Yeni Malatyaspor’a yönelik davranışı tacizdir, mobbingdir.

Aşağılama ilişkisine, tacize, mobbinge karşın, Yeni Malatyaspor Kulübü yöneticilerinin, bu kenti ve halkını temsil eden değerlere karşı girişilmiş holiganistik saldırının anlamını henüz kavrayamadığını düşünüyorum.

Bu nedenle, Yeni Malatyaspor’un henüz maça çıkmadan yenildiğini ileri sürüyorum.

Temsil ettiği kurumun hak ve özgürlüklerine karşı girişilen saldırıları koruyamayanların yenilgisi sahada değil, sahaya çıkmadan önce başlar.

Burada yenilen ise Yeni Malatyaspor değil, Malatya adını taşıyan, Malatya’yı temsil eden kulübe girişilen saldırıya boyun eğildiği, futbol mevzuatı bağlamında gereken cevap verilemediği için Malatya’dır.

Ancak, tüm suçu Yeni Malatyaspor yönetimine yıkmak da adil olmayacaktır.

Türkiye koşullarında spor kulüpleri, özellikle de spor kulüplerinin futbol şubeleri sosyo-ekonomik, siyasal ve sivil lobileri, siyasal ve ekonomik kalkanları, devlet destekleri ve diasporaları ile yaşamını idame ettirir.

Yeni Malatyaspor cephesinde ise; karda / kışta, iyi günde / kötü günde, başarıda / başarısızlıkta takımının yanında olan, destekleyen, parasını vererek maç biletini alan, -20 soğukta Erzurum deplasmanında takımını yalnız bırakmayan feda karakterli dar bir taraftar kitlesine karşı….

Yeni Malatyaspor ile ilişkisi; YMS galibiyet aldığında, bu galibiyetin gollerini kendisi atmış gibi başarı hırsızlığı kokan tweet atmaktan ibaret olan siyasiler, kulübü birkaç yönetici ve belediye üzerine yıkan Malatya iş dünyası, 24 saat Malatyaspor ile yatıp kalktıktan sonra 10 TL’lik maç bileti fiyatını ‘fahiş fiyat’ diye protesto eden, İnönü Stadı yıkılınca, stadın adı üzerinden ideolojik saplantıyla “Ohh” çeken, buna karşılık yeni stada da “uzak” bahanesiyle gitmeyen, kısacası konforunu bozmadan, oturduğu rahatlık alanından YMS’nin başarısına ortak olmak isteyen geniş bir kitle bulunuyor.

Bu kentin siyasileri, milletvekilleri, belediye başkanları, ‘sivil toplum örgütü’ iddiasındaki iktidar sofrasının müdavimleri, muhalefet partilerinin temsilcileri, kısaca bu kentin ‘sahibi’ olduğunu iddia eden ne kadar odak var ise, Yeni Malatyaspor Kulübü tesisleri geçtiğimiz günlerde saldırıya uğradıktan sonra bile üç maymunu oynadı. YMS yönetimini ziyaret ederek, saldırıyı kınayan ve destek sunan tek sivil toplum örgütü temsilcisi Tarım Platformu Başkanı İhsan Akın ve yönetimi oldu.

Dolayısıyla, Yeni Malatyaspor, bir siyasal, ekonomik ve sportif lobiden / koruma kalkanından / koruyucudan / kurumsal ve yüksek tepelerdeki destekten mahrumdur.

Başarıya ortak olmak isteyen çok, ancak sorumluluk üstlenen ve elini taşın altına koymak gerektiğinde kimse yoktur.

Bu nedenle,  tüm yanlışları, sorumluluğu ve suçu Yeni Malatyaspor yönetimine yıkmak işin kolayına kaçmak ve en az Yeni Malatyaspor yönetimi kadar sorumluluk hissetmesi gereken bu şehrin siyasal ve ekonomik rant paylaşmı aktörlerinin sorumluluğunu gizlemek olacaktır.

Yazıya son verme niyetinde iken, Yeni Malatyaspor’un Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda yaşanan skandalda, Fenerbahçe yönetimini aklama çabası anlamına gelen açıklamasını okudum.

Sözkonusu açıklamada, skandalın sorumluluğu, “müsabaka güvenlik amiri konumundaki Emniyet Müdür Yardımcısı”na yıkılıyor ve başta FB Başkanı Ali Koç olmak üzere FB yönetimi aklanıyor.

Bu açıklamayı FB yönetimi yapsa anlamaya çalışırız da, ezen – ezilen ilişkisinde ezilenin ezeni savunduğu garip bir kompleks ile karşı karşıya olmayı anlamak için bir hayli çaba sarfetmek gerekiyor.

YMS yönetimi bu açıklamayla, Sportif Direktör Ali Ravcı’nın aynı olaya ilişkin medyada yer alan ifadeleriyle yüzde yüz çelişkiye düşmek bir yana, 2018 – 2019 Spor Toto Süper Lig Sezonu Müsabakalar Statüsü’nün “Organizasyon ve Sorumluluk” başlıklı 6. Maddesinin 1. bendini okumamış, dolayısıyla futbol kulüplerini bağlayan temel mevzuattan habersizmiş gibi davranıyor.

Sözkonusu maddenin ilgili bendi aynen şunu söylüyor:

Madde 6 – Organizasyon ve Sorumluluk:  “(1) Stadyumlarda, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık, güvenlik, tribün düzenlemesi, organizasyon, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili tüm düzenlemeleri yapma görevi ev sahibi kulübe aittir”.

FB yönetiminin ev sahibi kulüp olarak, güvenlik ve tribün düzenlemesi konusunda sorumluluğu bu kadar açık ve net iken halen tartışıyor olmak da ilginç aslında…

Oysa, basit bir soru sorup bu kadar uzun yazmak gerekmezdi belki de.

O basit soru şu: Fenerbahçe yönetimi, Yeni Malatyaspor yönetimine yaptığını, UEFA Avrupa Ligi ön eleme turlarında, Avrupa’da adı sanı duyulmamış bir takıma yapabilir miydi? Yapsaydı sonucu ne olurdu?

Son Söz: Haksızlık karşısında eğilmeyiniz. Aksi takdirde, hakkınızla birlikte onurunuzu da kaybedersiniz (Hz. Ali).

Etiketler: /

Yorumlar
 1. yoldaş dedi ki:

  Bilip ilmeden haber yapmayın… Önce bi soruşturun Yeni Malatyaspor Fenerbahçe kulübüne gelecek yönetici listesine kimleri eklemiş sonradan gittilerse yer alamazlar…

 2. Kemal dedi ki:

  Eğer ligde kalırsa, fb futbol klübünün aynı ekibine ,aynı şekilde muamele yaparsınız olur biter.Bu takıma artık öyle izzet ikram falan filana da bundan sonra gerek yoktur.

 3. Mustafa Talas dedi ki:

  Niyazi Bey,
  Yine bir konuşmuş, pir konuşmuşsunuz. Yüreğinize sağlık

 4. 44malatya dedi ki:

  Savunmak.destek.olmak.cok.guzel.bu.isler.lafta.
  Kalmasin.bu.hafta.kayseri.macina.gelecekler.
  Merak.ediyorum.yorumum.bitmedi.pazar.gunu.
  Gorusuruz

 5. emre dedi ki:

  Umarım Malatyaspor yönetimi de Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformuna iadeyi ziyarette bulunmuştur. Gördüğümüz kadarı ile koskoca malatya da tek desteğini gösteren STK olmuştur. ihsan bey ve yönetimine teşekkür ederim.muhteşem tespitler niyazi bey

 6. ÖMER dedi ki:

  Niyazi bey ellerinize sağlık. Yazılarınız Malatya basınında (son dönemlerde hızla irtifa kaybeden malatyahaber.com da dahil) mücevher gibi parlıyor.

 7. Hasan Fethi ilhan dedi ki:

  Niyazi bey öncelikle yüreğinize sağlık bahs ettiğiniz gibi ihsan Başkan Malatya nın değerlerinini her alanda canı pahasına korur keşke Malatya yı savunan ihsan Başkan gibi daha çok değerlermiz olsa saygılar

 8. Ramazan Özdemir dedi ki:

  Eline sağlık yüreğine sağlık niyazı bey

 9. Eray dedi ki:

  Bir malatyalı olarak Malatya tarım ve hayvancılık platformu başkanı ihsan akın a bu konuda teşekkürü bir borç bilirim. Malatya için her zaman dik duruşunu gösteren başkan olarak yolun açık olsun. Niyazi bey malatyaspor ile ilgili bu inceliği dile getirdiğiniz için de sizi tebrik ediyorum.

 10. Mehmet naim YAZ dedi ki:

  sayın yazar iyi hoş da şimdi size ve bütün spor kamuoyuna sesleniyorum varmı sınız 2019-2020 sezonununda bu haddini bilmez hadsiz lere Malatyalılar a yakışacak bir ders veremeye işte bu konuda anlaşırsak sorun yok. Bizler Malatyayı temsil noktasinda kim onurlu davranış sergiliyorsa o kişi ve kurumların arkasında ve yanındayız. 🇹🇷🌍👏

 11. Haci Bilen dedi ki:

  İçlerinde hiç mi bağırıp çağırıp olay çıkarıp bunu sorun haline getirecek bir adam yoktu?

 12. Metin dedi ki:

  Tabi ezile ezile kaybedecek bir onur kaldıysa bizim yönetimde

 13. kaplan44 dedi ki:

  kafamız önde gezip 3.olacağımıza son sırada olaım başımız dik gezelim..bu yönetim,n bu zaifiyeti var

 14. mustafa yeğin dedi ki:

  MHP milletvekilinden başka tepki gösteren başka bir büyüğümüzü göremedik yazıklar olsun

 15. Gol GOL dedi ki:

  TÜPCÜ SESİZMİ KALACAK BU ÇAĞ DIŞI OLAYA BUNLARDA SENEYE BIZE GLIRLERSE TAKIM HARIÇ TÜM YÖNETICILERİ BEYLERDERESİNDE ÎNDİRİN ÖNLERİNE BOL YEŞÎLLİ VE ACILI ÇIĞKÖFTE BIRDE ESKÎ TELEVZİYON KOYUN ORDAN MAÇI SEYRETSINLER SEBEP KENDİLERİ

 16. erkan dedi ki:

  Sayın Niyazi bey hislerimize tercüman olmuşsunuz.Mükemmel tespitler.Ben burada sadece bir ilave yapmak istiyorum.Bu kendini beğenmiş İstanbul takımlarına ve Hıncal Uluç denen adama en güzel cevabı taraftarların Malatya stadını tamamen doldurup takımı desteklemesiyle vermek lazım.Maçlara gitmeyen taraftarların ne yönetimi ne teknik heyeti ve futbolcuları eleştirmeye hakkı yok

 17. Gol GOL dedi ki:

  HA MERSEDES KADÎR HA HINÇAL ULUC İKİSİDE NE YAPTIĞINDAN HABERLERÎ YOK

 18. zeki dedi ki:

  Yazdıklarınız çok yerinde gibi görünse de aklıma başka bir şeyi getirdi.
  Gördüğüm ve anladığım kadarıyla Malatyaspor yönetiminin tarzı belki de kimseyle kötü olmamak üzerine kuruludur ve hatta belki başarının sırrı budur. Gitmek isteyeni göndermek, kalıp da başarısız olana karşı düşmanlık gütmemek, diğer kulüplerle yine yüz yüze bakacağız diyerek ilişkileri bozmamak. Kötü polisi sosyal medya, sportif direktör aracılığı ile yapmak vs.
  “İyilikle kötülük bir değildir. Kötülüğü iyilikle sav. Bir de bakmışsın ki seninle arasında düşmanlık olan kişi, velin oluvermiş.” (Fussilet 34. Ayet)
  Ne dersiniz?

 19. ercan dedi ki:

  Kalemine sağlık. Tüm Anadolu takımlarının İstanbul takımlarına karşı alması gereken dersler aslında bu yazı…

 20. malatyam için dedi ki:

  Yazı için Niyazi DOĞAN a teşekkür ederim.

 21. Taraftar dedi ki:

  Kaleminize sağlık,çok doğru tespitler.

 22. Deyin dedi ki:

  En güzel cevap maçı galip bitirmekti yada çıkmamak idi bundan sonrası boş laf!

 23. Deka dedi ki:

  Hıncal Uluç denen zat Malatyaspor a sahtekar deme cesaretini nerde buluyor ve yönetim siyasiler sivil toplum örgütleri tepki vermiyeceklermi Malatya bu kadarmı sahipsiz

  1. müslüm dedi ki:

   Bu aksi ihtiyar Hınçal amcayı kaale almamak lazım.Hani doktorun hastası için Ne yesin diye sorulduğunda ne yerse yesin dediği umutsuz hastanın karşılığı huysuz ve aksi bir amca.Katıldığı her programda böyle bir parlaması var, o programdakiler bunun elinden zar ağlıyor.Bu sefer Malatyaspor’a sardırdı.Bence işin aslı Fenerbahçe’ye karşı geçmişte yaptığı kötülükten duyduğu pişmanlık.Çok uzak değil.Herkes Fenerbahçe’nin teknik direktörü Cocu için, bu takımı felakete götürüyor dediği dönemlerde, bu aynı programda Cocu’yu çok iyi antrenör, yeni şeyler uyguluyor, Fenerbahçe yönetimi buna sahip çıkmalı, sonuna kadar güvenmeli, bu adam Fatih Terim’den, Şenol Güneş’ten daha iyi diye diye yırtınıyordu.Cocu’nun Fenerbahçe’yi ne hale getirdiği ortada, düşmemeye oynuyor.Kocça takımı bu hale getiren adamı sonuna kadar savunmuştu bu amca.Boşverin diyin geçin.

 24. Sedat Yamaci dedi ki:

  Müthiş bir yazı. Tebrikler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."