Yükleniyor...
Yukleniyor

Yükleniyor

MUFF mu, Uff mu?!

Gündem

23-04-2017 tarihinde yayınlandı.

MUFF mu, Uff mu?!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali niyeti ile başlanan uyduruk ve maliyetli..    

Osman KARAKAŞ

Dost düşman alışverişte görsün yeter.

Çoğu yiyor nasıl olsa. Gerisi önemli değil. Her şeye bir kulp bulanlar da çekemeyenler.

Bizim neyimiz eksik?

Para mı? Maliyet mi?

O kadar reklam ve tanıtım yapacağız, kendimizi göstereceğiz, hatıra fotoğrafları çektireceğiz ünlülerle paranın ne kıymeti var?

Sıralayın gitsin benzer teraneleri.

Malatya, Dünyanın Kayısı Başkenti.

İyi de ne oldu? Ne yapıldı?

Defalarca yazıldı. Geçtiğimiz günlerde Malatya Valisi de söylemiş. Üretim tamam da ya satış?

Yenimalatya Gazetesi’nin cevval muhabiri Güler Hazar da geçenlerde güzel bir araştırma haber yapmıştı. Dünün İsrail’i kayısıda da liderliği ele alacak gibi. Yakında İsrail’e olan kayısı ihracatı kesilirse kimse şaşmasın.

Balkan ülkeleri ve hatta Güney Kore bile işin içinde. Akdeniz’e sahili olan Avrupa ülkeleri de ağır ama bilinçi ilerliyor.

Peki biz ne yapıyoruz?

Fuarlara katılıp paraları çar-çur ediyoruz, bedava kayısı dağıtıyoruz. Turizmde olduğu gibi.

Giderlerin getirisi ne oluyor, geri dönüş ne oluyor bilen yok. Zaten olmuyor. Milletin bildiği kayısıyı “tanıtmakla” övünüyor maaşlı görevliler. Yıl boyunca başka ne iş yaptıkları da meçhul.

Alakası olmayan bile burnunu sokmuş ahkam kesiyor. “He he Sayın Valim, Bakanım, Başkanım vs. haklısınız. Çoh doğru hemen yapah” babında toplantılar. Atraksiyonun sınırı yok.

Sözde kayısıyı tanıtmak amacıyla bir de film festivali icat edilmiş.

Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali niyeti ile başlanan uyduruk ve yüksek maliyetli traji-komedi organizasyon, meğer Altın Kayısı Film Festivali Ermenistan’da düzenleniyormuş, bunu öğrenince Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF)’ne dönüşmüş. MUFF olmuş UFF. Ulusalda çok başarılı idik dışa açılmaya karar verdik!

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir festival. Festival’in coğrafik merkezi Malatya ama İstanbul’da organize ediliyor.

Tepkiler üzerine programın bir kısmı Malatya’ya alınmak zorunda kalınıyor. 5 Yıldızlı otellerde krallar gibi yiyip için tatil yapılıyor, ünlülerle sohbetler, eğlenceler, yetmedi medya pozları, geziler, ‘makam ziyareti’ vs, oldu size tanıtım.

Malatya’da gelişmekte olan ve desteği büyük ihtiyaç duyulan bir sinema sektörü mü var?

Hayır.

Festival ile Malatya’ya gelen turist sayısı mı arttı?

Hayır.

Festival ile Kayısı daha yüksek değerle mi satılıyor? Ya da daha fazla bir ihracat mı söz konusu?

Hayır.

Bunların hesabı soruluyor mu?

Hayır.

Yapanın yanına kâr kalıyor.

Bu milletin paralarını çar-çur etmenin sınırı olmadığı için de yanlıştan dönmek gibi bir niyet de görülemiyor.

Ermenistan’ın bu yıl 14’üncüsünü yapacağı festivalin adının da Altın Kayısı olması, Malatya adına İstanbul’larda bu işi firmalara organize ettirenlere birşey anlatmıyor.

Sadece 3 milyonluk Ermenistan’ın film festivalinin programına ve yarışma kategorilerine, atölye çalışmalarına, seminer ve toplantılarına bakmanız yeterli aradaki dağlar kadar farkı görmek için.

İlginçtir Türk sinemacılar bile Ermenilerle AB mali destekli faaliyet yapıyorlar. Peki Malatya’da?

Hayır. Destek de yok, paralar da bu milletin yolundan, suyundan, okulundan vs kesiliyor.

Vazgeçtik kayısıya ve turizme katkısından.

MUFF aracılığıyla bugüne kadar Malatya’nın hangi kültürel değerleri filme aktarıldı? Malatya adına bugüne kadar kaç kısa, uzun ve belgesel film yapıldı, bu alanda kategoriler açılarak teşvik edildi?

Yapılan filmler nerelerde gösterildi, kaç milyon kişi izledi, hangi popüler festivallerde ödüller aldılar?

Buradan size bugüne kadar aklınıza gelmemiş bir öneride bulunmak istiyorum.

Bence MUFF’u Hollywood, Cannes ve Berlin’e hatta Moskova’ya taşıyın, birer şube açın. Oralarda Malatya Film Festivalleri düzenleyin. Adı da aman ha “uluslararası” olsun.

İleride Afrika’nın her yerinde ve Güney Asya’da da açılabilir birer şube. Dünya çapında teşkilanmak ve film piyasasını yakından izlemek lazım. Neme lazım ne olur n’olmaz!

Ayran-at misali.

Arif olan anlar…

_________

Bizdeki festivalden ‘makam ziyareti’!..

muff1

muff4

Ermenistan’daki festival dolu dolu

muff2

muff3

UYARI: Sitemizde çoğunlukla muhabir arkadaşlarımızın imzalarıyla ya da mensubu oldukları basın kuruluşları kaynak belirtilerek yayınlanan üstteki haber benzeri araştırmalar, haberler, röportajlar, maalesef “emek hırsızı” –özellikle de biri sürekli olmak üzere- sözde bazı internet yayıncıları tarafından, ya aynen ya da küçük bazı değişiklikler yapılarak, kendi özel araştırmaları ya da haberleriymiş gibi kendi yayın organlarında yayınlanabilmektedir. Haber kaynağıyla ya da araştırmasıyla, istihbaratıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece gerçek gazetecilerin ‘kamuoyunun bilgisine sunulmuş’ emeğinin üzerine ‘çöküp’, gazetecilik- habercilik yaptıklarını zanneden ve böylece kamuoyunu da aldatanların bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerken, söz konusu unsurları da ‘gerçek gazetecilerin emeğini çalmamaları’ konusunda uyarıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
18 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hammat

İnşallah bi okuyan belediye yetkilisi olurda boşuna kaynaklarımız çarçur edilmez……
KALEMİNE SAĞLIK KARDEŞİM…

turan yorulmaz

Senelerdir bu festival yapılıyor netice de kaç tane tanınmış sinema sanaatçısı geliyor. Bu kadar rezil olduğunuz yeter. Ahmet Çakır şu işe artık bir son versen ne iyi olacak.

fk

bir garibana bakmazlar ama burda gelip kalanlara servetler ödeniyor kesinlikle yanlış birşey bu film festivali

Tuna arı

Yazdıklarınız tamamen doğru bu yazı için çok teşekkürler

levent gül

Tanıtım için fuarlara katılmak etkinlikler düzenlemek şart.Bu bütün dünyada her sektörde böyle.Ancak farklı etkiliklerle vermli hale getirilebilir bu konuda haklısınız.Sinema salonlarının boş kalması ilgi gösterilmemesi,sahip çıkılmaması dahası baltalanması kimin kabahati.

malatyalı

malatya ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir faaliyet,zamanında gündeme gelmiş ,bir allahın kuluda çıkıp itiraz etmemiş.genellikle atanmış kişiler (valiler)bu işlere heves ederler.muhtemelen o dönemki mülki erkan bu işe malatya yı bulaştırmıştır.malatya ahaliside sömürge yönetiminde olan halk gibi çok iyi olur demiştir.kardeşim bu olmaz malatya yı yansıtacak bir festival değil diyememiş.bugün demesi lazım …

murat

Osman Bey güzel yazmış, kral çıplak demiş. 2-3 yıl önce festivalde bir film seyretmeye gitmiştim, salonda sadece 9 kişi vardı. Gerisini siz düşünün. Yani birileri Kral çıplak demiş. Hiç olmazsa bu festival kapsamında 5-10 dakikalık bir kayısı belgeseli hazırlansın da kayısının adı geçsin… Bir fayda sağlansın…

Çöşnüklü

Yüreğine sağlık üstadım duygularımıza tercüman olmuşsunuz… Heryıl trilyonlarca para heba ediliyor bu uğurda

Erhan SOĞUKPINAR

Sinema festivali ve Kayısı denilince aklıma 2001 veya 2002 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivaline kendi imkanlarıyla gidip, oradaki sanatçılara KAYISI ikram eden dağıtan , Hatta bazı yerel gazatelerde, KAYISI ile PORTAKAL festivalde buluştu diye haberlerin Yapılmasına sebep olan Malatyalı kayısı üreticilerinin can dostu, Müzmin KAYISI aktivisti Sevgili abimiz Veysel KARANİ geldi. Bu yılki film festivalimizin Kayısı tadında geçmesi dileklerimle . Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı.

ömer

festivalin 1 yıllık bütçesi ne kadar acaba???

esnaf44

Eline ağzına kalemine yüreğine diline sağlık kardeşim.Bu memleket ne çektiyse reklam peşinde koşup millete angarya yaşatanlardan çekti.Hay Allah sizden razı olsun be abi.Ne zaman biri çıkıp kral çıplak diyecek diye bekliyorduk zaten.Gelen filmlere bakın gelen sanatçılara bakın zaten itibar görmeyen filmler veya emekli olmuş popüler olmayan ve üretmeyen sanatçılar…

bircan

FESTİVALDE NE OLUYOR?
Önce Istanbul’da bir firmaya organizasyon işi veriliyor. Onlar da yine Istanbul’da bir basın toplantısı ile bilgi veriyor. Geliyor Kasım ayı. Istanbul’da millet doluşuyor uçağa ver elini Malatya. Gelen misafirler kayisiyı üreten gariban köylünün rüyasında bile göremediği beş yıldızlı otellere doluşuyor.Birde gala niyeti ile açılış ve kapanışta yemek faslı. 3 tane de eski yeşilçam yıldızının bol fotolu kitabı basıldımı değmeyin keyfimize. Sinemalarda kimsenin ilgisini çekmeyen filimler boş salonlara oynayıp duruyor. Şimdi soruyorum:KAYISI BUNUN NERESİNDE?

M.Kadıoğlu

Eline ağzına yüreğine sağlık Osman kardeşim zaten bu memleketin %80 ni aklını ve vicdanını kiraya vermiş %10 şahsi menfaatinden başka bir şey düşünemez olmuş %9 da neme lazımcı %1 ile de ancak bu kadar oluyor yani didin çırpın çabala sonuç bunlar yanına kÂr kalır.

Yaşar KARAASLAN

Kime anlatıyon ki Osman Kardeş.
Öyle bir yönetici kadrosuna sahibiz ki. Kerametleri kendilerinden menkul.

Hasim Gürbüz

Almanyada yaşıyorum alman dükkanlarda kuru kayısının 100 gr. mı 3.99 euro kilosu 39 euro 99 cent e geliyor wayy benim köylüm vayy

ismet

AYRANI YOK İÇMEYE….

Adıyamanlı Abizer

Doğruları Tek tek yazmışsın eline sağlık ama bunu okurlarken kimbilir sana ne kadar kızıyorlardır bilesin

cevdet

malatyamızın reklamı sinemacılar la olacak sa eğer vay halimize dedikleri gibi seyredilmeyen filmler gelipde kendilerini birşey sananların günü oluyor malatya sinema günleri reklam sinemada sa eğer hollywood da yapsınlar

  • Spor Toto Süper Lig
  • Tff 1 Lig
Takımlar O G B M A Y Av P
Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Alanyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Altay 0 0 0 0 0 0 0 0
Antalyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Beşiktaş 0 0 0 0 0 0 0 0
Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0 0 0
Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0 0 0
Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0 0
Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0 0 0
Giresunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Göztepe 0 0 0 0 0 0 0 0
Hatayspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0 0 0
Kayserispor 0 0 0 0 0 0 0 0
Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Sivasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0

Malatyahaber.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

MalatyaHaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı MalatyaHaber sorumlu tutulamaz...